Студио „Музика”

вторник
от 19.30 до 21.30 часа

Образователно предаване, изградено на принципа на интервюто и дискусията с повече текст и разговори в студиото. Всяка година се разработва отделна концепция за различни цикли в зависимост от юбилеи, годишнини или идеи на външни сътрудници. Това прави този ден много специален и тематично различен от всички останали вечери.
Екип: Силвия Тихова

Публикации

Из живата музикална история

На 14 февруари 2023 г., вторник, предаването "Студио музика" от 19.30 ч. поставя началото на новата си поредица "Из живата музикална история". Идеята на поредицата е, чрез звуковата памет, съхранявана в архива на националното радио да припомняме значими..

публикувано на 14.02.23 в 09:35

Франц Шуберт – проникновеният мелодик

На 31 януари 1797 г. в Химелпфортгрунд, тогава предградие на Виена, в семейството на Мария Елизабет Виец и енорийския учител и директор на училището в Лихтентал Теодор Шуберт се ражда Франц Петер Шуберт, познат днес като австрийския ранен романтик и,..

публикувано на 31.01.23 в 08:18

Хоровият диригент и богослов Димитър Димитров на 80 години

Един от най-изтъкнатите български богослови и музиканти, хоровият диригент, педагог и музикален общественик доц. Димитър Димитров отбелязва през 2023 г. 80-годишния си юбилей и 45 години главен диригент на Смесения хор при Патриаршеската катедрала "Свети..

публикувано на 24.01.23 в 08:45

90-годишнината на композитора Родион Шчедрин

Студио "Музика" е посветено на 90-годишнината на композитора Родион Шчедрин. Творческата му фигура се извисява много рано и десетилетия той запазва своята територия на съвременен композитор с огромен потенциал в различни жанрове – опера, балет, хорова и..

публикувано на 10.01.23 в 09:09
Емил Табаков

Музиката като живот и животът като музика в битието на маестро Емил Табаков

Емил Табаков е един от най-изтъкнатите и ярки български музиканти на нашето време, за когото с основание може да се каже, че музиката е неговият живот, а животът му – музика. Неслучайно самият той неведнъж е заявявал и днес убедено продължава да твърди,..

публикувано на 15.11.22 в 08:25

Карол Шимановски – универсалният талант на полската музика

Карол Шимановски е един от най-ярките представители на полската култура от първата половина на XX век и най-изтъкнатия и известен композитор след Фредерик Шопен. Многостранният му талант се разгръща в полето на музиката, литературата, изобразителното..

публикувано на 25.10.22 в 09:05

Анатоли Кръстев и виолончелото – приказка без край

Един от най-обичаните и уважавани български музиканти (не само от приятели, колеги и студенти, но и от меломаните и критиката) в началото на месец септември навърши 75 години. Присъствието му на българската и световната сцена отдавна се е превърнало в..

публикувано на 20.09.22 в 08:20

100 години от рождението на композитора Лазар Николов

Във всяка национална музикална култура се раждат творчески личности с мисия. Немного на брой, но тяхната роля е да изтъкат от нишката на духа онази безценна материя, от която се създават колосални по същество пронизващи пространството, фино вибриращи..

публикувано на 30.08.22 в 08:25
Йозеф Хайдн, портрет от Томас Харди

Български музиканти говорят за творчеството на Йозеф Хайдн

Едно изискано преживяване с изкуството на виенската класика предлага на своите слушатели предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" във вторник, 14 юни от 19.30 часа. Предаването е посветено на Йозеф Хайдн, защото през 2022 г. музикалният..

публикувано на 14.06.22 в 09:33

Адриана Благоева и Хорът на софийските момчета – една съдба, едно битие

Детското хорово изпълнителско изкуство в България има живи традиции, които се изграждат, утвърждават и развиват във времето вече над едно столетие, а през последните повече от 50 години то е в изключителен подем, при това в най-характерните му..

публикувано на 31.05.22 в 08:05