Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анатоли Кръстев и виолончелото – приказка без край

Снимка: личен архив

Един от най-обичаните и уважавани български музиканти (не само от приятели, колеги и студенти, но и от меломаните и критиката) в началото на месец септември навърши 75 години. Присъствието му на българската и световната сцена отдавна се е превърнало в еталон за високо изпълнителско майсторство, тънък усет към художественото изграждане, познаване и дълбоко вникване в стилистиката на музикалното съдържание, богата ерудиция и фина чувствителност към динамиката на процесите в съвременната култура. Това съвсем не се ограничава само в сферата на музиката. Познанията му се простират и в изобразителното изкуство, литературата, историята и теорията.

Неговият инструмент е виолончелото. Този инструмент, чийто звук, според всеобщото признание, е най-близък до човешкия глас, при това във всичките му регистри, е неизменен житейски спътник вече седем десетилетия на героя, когото предаването "Студио "Музика" на програма "Христо Ботев" ще представи на слушателите във вторник, 20 септември, от 19.30 часа. Това е изпълнителят, педагогът, но преди всичко човекът с голямо сърце – проф. Анатоли Кръстев.

Проф. Анатоли Кръстев
Роден и израснал в семейство с дългогодишни музикални традиции в изпълнителското виолончелово изкуство, пътят на Анатоли Кръстев в музикалното обучение го отвежда най-напред във Френския колеж и Консерваторията на Тунис, където учи до 20-годишна възраст, а след това и в НМА "Проф. Панчо Владигеров". В неговата професионална кариера по един изключителен начин се съчетават многобройни концерти в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Африка, звукозаписна дейност и педагогическа практика, която продължава без прекъсване вече половин столетие в България и по света. За своите учители, сред които блестят имената на Гвидо Еврайт, Янош Щаркер, Андре Навара и Велко Карастоянов, както и за усвоения от тях опит и неговото прилагане в педагогическата дейност, Анатоли Кръстев споделя:

В своята активна концертна и звукозаписна дейност като солов и камерен изпълнител Анатоли Кръстев сътрудничи с редица български и световни изпълнители и композитори. За своето общуване и творческо партньорство с Анатоли Кръстев споделят цигуларят проф. Ангел Станков и композиторът Георги Арнаудов:


Като остава верен на родовата традиция, Анатоли Кръстев посвещава в голямото изкуство и своите деца: виолончелистите Калина и Атанас Кръстеви, с които основава и прочутото днес българско трио "Челисимо", като този забележителен семеен ансамбъл изнася редица концерти в България и чужбина.


А за приликите и разликите между родителя и учителя Анатоли Кръстев, както и за съвместната дейност с ансамбъл "Челисимо", мисли споделят дъщеря му Калина Кръстева-Тийкър, която живее и работи в Австралия и неговият син доц. д-р Атанас Кръстев, преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров".



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Модерна Британия ни идва на крака: "Едитърс" в НДК

България най-после има потвърдена дата за отложения миналата година концерт на "Едитърс" – една от най-добрите съвременни европейски групи на живо. Куул Британия ни идва на крака за шоу в зала 3 на НДК на 29 август . Събитието е част от серията Sofia Solid , която тази година предложи силни изяви на Кори Тейлър, "Мегадет", Брус Дикинсън и "Дъ..

публикувано на 26.08.24 в 12:29
Цветан Цветанов и Людмил Фотев

Вавилонските кули на джаза и бирата

Вавилонската фонотека и Джаз+дуенде се редуват през седмица в самото ѝ начало половин час след полунощ. В изданието от 19 август бяха заедно в ефир, домакин – Цветан Цветанов, гост – Людмил Фотев. Приказката им гради с общите за джаза и бирата съставки – фийлинг, суинг и импро моменти, респективните им вавилонски кули. Става дума и за глобалните им..

публикувано на 19.08.24 в 18:28
Жорж Претр

Жорж Претр – Maestro con brio

В съботната  вечер ви предлагам операта "Фауст“ от Шарл Гуно – култов запис от края на 70-те години и неоспорим за мнозина връх в пребогатата дискографска колекция на Жорж Претр. На 14 август се навърши столетие от рождението на великия маестро. "Жорж Претр е не само диригент с огромен опит, който познава в детайли занаята, но преди всичко артист със..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 август 2024

16 август Изпълнения на вокален ансамбъл "Талис сколарс" с диригент Питър Филипс. 3.00 часа – Орландо Гибънс (1583-1625), O clap your hands (Пляскайте с ръце). 3.06 часа – Томас Талис (ок.1505-1585), Suscipe quaeso Domine (Моля, приеми, Господи). 3.16 часа – Нико Ашер Мули (р.1981), Rough Notes (Груби бележки). 3.26 часа – Уйлям Бърд (1543-1623), Tribue..

публикувано на 14.08.24 в 16:30

Отбелязваме 79-ото издание на Международния фестивал "Пражка пролет"

Международният фестивал "Пражка пролет" тази година беше отбелязан с над 50 концерта в различни точки на Прага. По покана на Чешкия център в София проф. Илия Граматиков посети най-голямото музикално събитие в Чехия. В три издания на предаването "Контемпо" той успя да разкаже малка част от впечатленията си от изключително богатата програма на фестивала...

публикувано на 09.08.24 в 12:30