Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богатствата на накита и природата показват в Нощта на музеите в Кърджали

За първи път Регионалният исторически музей в Кърджали вади от фондовете си редки експонати - накити и минерали, които ще бъдат представени в изложбата "Минерали и благородни метали - красота в накита". Тя ще бъде открита по време на Нощта на музеите, на 18 май, събота, събитие, набиращо все по-голяма популярност в цяла България, а също и в Кърджали. 
В тази изложба всички отдели на музея представят неща, които досега не сме показвали на посетителите, започвайки от отдел Природа с минералите и благородните метали и след това как човек е пресъздал красотата на накита, разказва Соня Костадинова, уредник в Етнографския отдел. Жените, които са живели по нашите земи в миналото, винаги са искали да бъдат красиви, суетни, категорична е тя и обяснява, че накитите им са зависели от социалното им положение. Ако то е по-високо, то накитите са от сребро и злато, ако не е, тогава се е използвал месинг и бронз.
Едни от изящните експонати в изложбата са направени с филигранна техника. Това е фина бижутерийна техника, при която от метална нишка се изтегля съвсем тънка сребърна или златна и се изработва подобно на нежна дантела. Работата е изцяло ръчна, а занаятът се е предавал в семейството, обяснява Светла Михайлова, уредник  в отдел Нова история. 
Много обаче преди да се стигне до новото време, минералите и скъпоценните камъни и раковините са привличали човешкото въображение. Затова и в центъра на изложбата е витрината на отдел Природа. Показваме ювелирни самородни метали, злато, сребро. Втората тематична група и акцент са ювелирните скъпоценни минерали, като аквамарин, турмалин, гранати, розов кварц, планински кристал. Третата група са биогенните материали - раковините. Представяме два типа седеф - цветен и бял, една от основните суровини за изработка на ювелирни изделия. Цветният седеф е представен от раковината Абалон, която се среща в Индийския и Тихия океан, но е стигнала до българските земи чрез търговия. А Пина Нобилис е рядка мида от Средиземно море и днес е защитена със закон. От нея са се изработвали в миналото влакна, които са наричали морска коприна, разказа Лидия Кирилова от отдел Природа в музея
За Нощта на музеите в Кърджали директорът на историческия музей Даниела Коджаманова очаква отново да има много хора. Хубавото е, че идват семейства с деца. Когато родителите водят детето в музея, споменът е много по-силен, а емоцията различна от тази на посещение с класа, казва тя. И е категорична, че колкото повече родители водят децата си, толкова по-голяма е надеждата, че паметта за миналото ще бъде съхранена, а когато имаме памет за миналото, ние знаем кои сме.


Повече чуйте в звуковия файл. По темата работи Станислава Георгиева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рецептите на шеф Пеньо Иванов: Агнешко печено, пудинг с козунак

Какви са разновидностите на агнешкото печено, с което можем да сме хем в крак с традицията, хем да я осъвременим? Т ри различни подхода в приготвянето на агнешка плешка ни поднася шеф Пеньо Иванов, готвил за известни личности като Миг Джагър, Кондолиза Райс, Георги Първанов и много холивудски знаменитости, както и на круизни кораби. Той..

публикувано на 06.05.24 в 16:25

Ти, който даваш дъжд и на дъжда Си Господ...

Това си е моята молитва. Написах я по пътя между морето и Зографския манастир в Атон . Видях я там, чух я там. Може и да не е най-канонична, но е молитва. Това пише з а стихотворението „Молитва“ от стихосбирката си „Прелъст и светогорски стихотворения“ Николай Милчев. Писателят го публикува от няколко години по това време.  Чуйте стихотворението...

публикувано на 06.05.24 в 15:24

Туристите на Перперикон посещават и маето на Хазър Баба

От началото на месеца започнаха традиционните пролетни маета на алианската общност в Източните Родопи. Според Мустафа Ахмед, един от лидерите на алианите в България те привличат и християни. Това важи особено за туристите, които след като посетят Перперикон, се отбиват до село Горна Крепост , където се провежда съборът на Хазър Баба...

публикувано на 06.05.24 в 13:34

С "Вкусен следобед" на Великден!

Във втората част на предаването разговарям с кулинарката Росица Генчева за това какво можем да приготвим от останалите яйца от празника, при това лесно, ефектно и вкусно. Родолюбецът Розалин Хаджиев от Златоград пък ще ни каже как се приготвя агнешко печено за Гергьовден. Три предложения за агнешко печено ни отправя готвача на много наши и..

публикувано на 06.05.24 в 11:19

Пъстър празник в Кърджали за 1-ви май

Изключителен празник създадоха за поредна година в Кърджали областната структура на БСП и любители на българския фолклор по повод Международния ден на труда и на международната работническа солидарност - 1 май. В празничния ден в Градската градина се стече пъстро множество, стотици - малки и големи - танцьори, певци, хора, които обичат българската..

публикувано на 01.05.24 в 16:41

Деца рисуват благотворително икони за новостроящ се храм

Икони, рисувани от деца, показва дни преди Възкресение Христово Регионална библиотека „Христо Смирненски”- Хасково. Изложбата под надслов „Имаш само това, което си дал” включва близо 40 рисунки на възпитаници на местната арт школа „Пастело” с ръководители Даниел Русев и Калина Чакалова. Сложната и необичайна за детско творчество тема..

публикувано на 30.04.24 в 14:31

Цветен "Вкусен следобед" с Росица Пейчева!

Във втората част на предаването ще разкажем за пътя на една млада майка, Ирина Пеева към здравословните храни. Как се прави вкусна супичка, когато имаш болен син или с която Ежко Бежко лекувал животните с гората . Защо Великден е именно велик ден и защо променя коренно борбата срещу смъртта и срещу греха . Това ще ни каже художникът Хари..

публикувано на 28.04.24 в 18:25