Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

90% от учителите поразени от бърнаут синдром


През юли внимание привлече новината за намерението на образователното министерство да повиши самостоятелността на учителите при структурирането на учебното съдържание, което намерение намери и своята реализация с публикуването в "Държавен вестник" на промените в наредбата за общообразователната подготовка. На пръв поглед, промяната е сравнително обтекаема, каза Румяна Профирова, председател на РСО "Подкрепа" Кърджали. Премахва се една от алинеите на първия член на наредбата, която се отнася до задължението за определяне на структурното тематично разпределение, както и последният ѝ раздел, който описва особеностите на тематичното разпределение. За сметка на това разделът, посветен на учебните програми се разширява с нов член, според който учителите самостоятелно ще определят разпределението на учебното съдържание, но в рамките на предвидените в учебния план часове. Друг приоритет в дейността на синдиката е работата по механизма за обхващане и задържане на учениците в системата на образование. За да стане училището генератор на ценности за преодоляване на въздействието на улицата върху поведението на подрастващите,  КТ "Подкрепа" предлагаме да се въведе оценка за дисциплина, сподели Профирова. За да бъдат българските учители по-продължително време в добра кондиция  предлагаме също да се въведат компенсаторни механизми за подобряване на физическото и психическото им здраве, като с  ПУ "Паисий Хилендарски" правим и тестове на учителите, които евентуално са преживели бърнаут. Идеята ни е, че много учители и директори преживяват по-тежка фаза, докато са в училище и нямат възможност реално да релаксират. Учителите работят твърде често над установената от закона норма и това е вече утвърден негативен ефект, който отблъсква младите учители, които са опитали да започнат учителската професия. Всички олимпиади и състезания се провеждат в съботни и неделни дни, а обикновено не се заплащат или компенсират, за което синдикатите искат допълнителни средства. Друг извънреден труд полаган от учителите е по време на дежурство в коридора и училищните дворове. Този труд, освен че е несвойствен, лишава педагога от основни физически нужди и прави учителската професия непривлекателна за огромна част от дипломираните специалисти. Най-вредният ефект на извънредния труд при учителите е бърнаут синдромът, който при учителите е много силно изразен, сподели председателя на РСО "Подкрепа" Кърджали. В някои аспекти на бърнаута  се очаква до 90% от учителите да бъдат поразени от този ефект. Това е стресът, това е липсата на  резултатност, на добра комуникация, поради което е налице създаване на дистанция с учениците на базата на тези процеси. Именно затова трябва да се признае истината и да изгради политика за защита на учителя, заключи Профирова.

Повече за бърнаута и самостоятелността на учителите при структурирането на учебното съдържание, както и за резонанса от протеста на 16 септември пред МОН, чуйте в интервюто на Ангел Шенков с Румяна Профирова в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Специална икона и оригинални снимки на стенописи представят в музея за Великден

В чест на най-големия християнски празник Великден екипът на художествения отдел "Станка Димитрова" към Регионалния исторически музей в Кърджали ще извади от криптата си и ще представи пред публика една от най-ценните икони от колекцията си с автор известния гръцки зограф Константинос Алексиу. Творбата, свързана с Христовото Възкресение, ще бъде..

публикувано на 26.04.24 в 23:43
Ангелина Костова

Приемът за кандидат-гимназисти със СОП и хронични заболявания е по специален ред

Нормативната уредба в образованието дава възможност на деца с хронични заболявания, на настанени в домове за деца, лишени от родителски грижи и на деца със специални образователни потребности да кандидатстват по друг ред за прием след седми клас, напомни пред Радио Кърджали Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образованието...

публикувано на 26.04.24 в 21:51
снимката е илюстративна

Лазарки ще обикалят домовете в "Гледка"

Лазарки ще обикалят домовете в кърджалийския кв. "Гледка" и ще пеят и наричат за здраве. След 5-годишно прекъсване читалище "Родопски фар" възстановява ритуала Лазаруване. Рано сутринта, в съботния ден, шест малки ларазки ще обиколят къщите в кърджалийския квартал. Здравка Димитрова, библиотекар в читалището съобщи, че това е първа изява за..

публикувано на 26.04.24 в 19:00

На Лазаровден децата от Неделното училище в "Св. Йоан Предтеча" събират върбови клонки

За поредна година децата от неделното училище към православния храм "Св. Йоан Предтеча" в Кърджали ще събират върбови клонки, които ще бъдат раздавани на Цветница на хората в църквата.  В събота, в 10 часа, след Светата божествена литургия в Лазарова събота се организираме и тръгваме, каза за Радио Кърджали отец Николай Величков и покани всеки, който..

публикувано на 26.04.24 в 18:02

"Възраждане" представи кандидатите си в Хасково

Народният представител в последните три парламента Георги Георгиев ще води листата на „Възраждане“ в 29 Многомандатен Избирателен Район - Хасково и на изборите за народни представители на 9 юни, съобщиха от партията. Георгиев е бил и народен представител от Възраждане и в област Кърджали.  Листата е от 16 кандидати за народни представители. Втора е..

публикувано на 26.04.24 в 17:13

Властите приеха мерки срещу коклюш

Първата ваксинация срещу коклюш ще може да се поставя на бебета с две седмици по-рано или когато детето навърши месец и половина.  Мерките за ограничаване на разпространението на заболяването и за предпазване на най-уязвимите групи бяха представени на днешното правителствено заседание от министъра на здравеопазването Галя Кондева. "Основната планова..

публикувано на 26.04.24 в 16:44

На Лазаровден в ОДК-Кърджали представят обичая "Лазаруване"

По повод настъпващите празници, момичетата от Школата по етнография и краезнание към ОДК с ръководител Нели Карабашева ще представят пролетния момински обичай "Лазаруване" на 27 април, събота, от 11 ч., в двора на детския комплекс. На празника малките лазарки ще разкажат за традициите и обичаите за Лазаровден, ще пеят лазарски песни и ще благословят..

публикувано на 26.04.24 в 16:24