Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пропуска ли се участието на държавата в осигуряването при втория пенсионен стълб

Снимка: БГНЕС

Гражданите, на които  в следващите 4-5 години  им предстои да се пенсионират, чуха лоша новина за себе си през изминалите дни. Заради неуспеха на пенсионната реформа, която въведе задължителен втори стълб с частни фондове през 2002 г., хората ще получат по-малко, отколкото биха взели, ако се осигуряваха само през държавата.

Допълнителното задължително пенсионно осигуряване, е създадено да осигурява втора пенсия в допълнение на пенсията от ДОО. Втория стълб функционира чрез универсални и професионални пенсионни фондове, които се създават и управляват от частни пенсионноосигурителни дружества. При тях осигуряването е задължително за всички лица родени след 31.12.1959г. и лица работещи при първа и втора категория труд.

Тази седмица се развилня огромна истерия в общественото пространство във връзка с изплащането на "вторите" пенсии от задължителните частни пенсионни фондове. Стана ясно, че сумата на комбинацията от държавна и частна пенсия може да се окаже по-малка, отколкото ако взимаш само държавна.

На пръв поглед проблемът е технически - проценти, вноски, партиди и формули. Реално обаче той е фундаментален Оказа се, че 20 години българското общество прави реформа, която е на път да даде крайно обезкуражителен резултат - втора пенсия от по 30-40-50 лв. на месец в масовия случай - сума, която дори няма да покрие намалената с около 20% (първоначално 28%) държавна пенсия от НОИ за родените след 1959 година.

Пропуска ли се участието на държавата в осигуряването, когато се прави сравнението между вноската за универсален фонд и вноската за пенсия, чуйте в разговора на Ангел Шенков с д-р Юлиян Петров - председател на Синдикат „Образование“  към КТ Подкрепа.


Вноската за втора пенсия трябвало да е 7%, а не 5%, дефицитът в НОИ трябвало да е 0%, а не 33%, заплатите трябвало да са по-високи, сивата икономика трябвало да е по-ниска, правилата за инвестиране на пенсионните спестявания трябвало да са по-малко рестриктивни,таксите на дружествата трябвало да са по-малки, резултатите от реформата трябвало да се отчетат на 40-ата година, а не на 20-ата.

Всички тези доводи може и да са верни, но едва ли звучат убедително на потърпевшите, за които има само един логичен ход на управляващите, а именно признаване на грешките и ревизия на реформата, която не може да мине без отговор на въпроса има ли изобщо смисъл от втория стълб на пенсионната система.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Протест на

Петима са привлечени като обвиняеми зари протеста на "Възраждане"

Софийска районна прокуратура е привлякла като обвиняеми петима души заради вчерашния протест на партия "Възраждане", при който се стигна до палеж на вратата на сградата на Дома на Европа, хвърлянето на пиратки и яйца, пълни с червена боя. Това съобщи прокурор Атанас Доцински, който заедно с ръководителя на СДВР старши комисар Любомир Николов даде..

публикувано на 23.02.25 в 17:31
Володимир Зеленски

Зеленски е готов да се оттегли, ако това ще донесе мир в Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да се оттегли от поста, ако така се постигне мир в страната му. На пресконференция по повод третата годишнина от пълномащабната руска инвазия Зеленски каза, че ще замени президентския си пост за приемане на Украйна в НАТО.  Украинският държавен глава подчерта, че би желал американският му..

публикувано на 23.02.25 в 17:20

Растежът на цените да спре, очакват експерти

Периодът на свиване на инфлацията приключва и в следващите месеци нивата ѝ ще се задържат около и над стойностите, измерени за януари, прогнозират експерти. Само за последния месец цените на храните са нараснали с 2%. В сравнение с януари миналата година, поскъпването е с близо 4%. Експерти обясняват ръста на цените с отпадането на преференциалните..

публикувано на 23.02.25 в 14:51

Купуваме по-евтини плодове с изключение на портокалите

Плодовете поевтиняват на борсите у нас през седмицата с изключение на портокалите. Това показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Цените на зеленчуците и на основните хранителни стоки се движат разнопосочно, макар и с минимален ръст или намаление, предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ),..

публикувано на 23.02.25 в 11:47

Конкурс за най-добро вино се проведе в Златоград

Над 80 любители винопроизводители от цялата страна и три бутикови винарски изби участваха в конкурс за най-добро вино в Златоград.  Празникът "Трифониада" се проведе за 18-та поредна година.  В категорията „червено вино“ първи е Николай Георгиев от село Крумово. А в категорията „бяло вино и розе“ най-доброто вино е на Пламена Филипова от село Симид,..

публикувано на 23.02.25 в 10:37

За православните християни е Местни заговезни

Осем седмици преди Великден - православните християни отбелязват днес Месни заговезни. Денят е известен като Неделя Месопустна. Думата „ заговезни “ произлиза от старобългарското „заговявам“, което означава „отказвам се от месото“. Това е свързано с традицията да се постигне духовна подготовка преди започването на Великденските пости. Месни..

публикувано на 23.02.25 в 09:54
Протест на

В ареста остават четирима привърженици на "Възраждане"

Четирима поддръжници на партия "Възраждане" остават в ареста след вчерашния протест в София срещу присъединяването на България към еврозоната, при който бяха ранени полицаи и беше запалена вратата на Дома на Европа, а сградата беше нацапана с червена боя. Министерство на вътрешните работи издирва всички, които са участвали в сблъсъците пред сградата..

публикувано на 23.02.25 в 09:47