Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петър Чухов: Здравословният нарцисизъм е абсолютно необходим не само за твореца

Разговор за Егото, писането, смеха над себе си и кулите близнаци от книги



А сега искам да ви представя един писател, който отговаря на критериите за артист. Това е Петър Чухов, а творческите роли, с които се е нагърбил, не са никак малко. Петър Чухов пише разкази, хумористични редове, хайку, стихове, както и текстове за литературната алтернативна група Ла текст.
Въпреки своите таланти, не се взима прекалено сериозно и прехвърля отговорността за някои по-кратки и хумористични форми на Чешо Пухов, особено когато не му се иска да е сериозен. При това без да се раздвоява. Самият Чешо Пухов си няма и понятие от сериозната страна на своя автор, и се заиграва с философията, с битийната реалност и дори с изборите на народни избраници.
Ето какво е например репликата на Чешо Пухов на Декарт: "Преча, следователно съществувам!" Или пък:

"есенно утро
  без да е спечелило изборите
  слънцето отново изгрява"

а така звучи Минута за реклама: "Гинко билоба: Ще помните всичко, което искате да забравите".
Петър Чухов е роден в София. Социолог и библиотекар по професия. Автор на книги с поезия, миниатюри и романи. Включен в много антологии в България и в чужбина. Превеждан е на множество езици, както западни, така и балкански и азиатски.  Освен към поезията има влечение и към музиката - участвал е в групите "Субдибула", "Тутакси" и "Стенли".
Превежда от английски и води страницата „Муха в аптечката” във вестник „Литературен вестник”.
Носител на много награди, сред които Голямата награда за SMS поезия, Славейкова награда, Първа награда „Златен ланец” , Наградата на музея „Башо” в Япония, както и на международен приз за хайку поезия.
Участвал в много пърформанси, между които „Литература в действие”, по проект на Британския съвет, съвместно с британски автори и в импровизирани четения на оживени места в града. Поканен е на Поетическия фестивал в Токио редом  до повече от 40 поети. Преподава творческо писане и води Курс "Писателят като актьор" в Младежка организация за независимо театрално и филмово изкуство. За формите, които намират сами твореца си, за любовта към хайкуто, за тънката граница между остроумието и безсмислицата, за писането като отвъдност, водя разговор с Петър Чухов. От него ще научим също какви жанрови форми са т.нар. пиесказ и разказеса, и дали има връзка между пиенето на бира, писането и свиренето.



И за алтернативната рок група Ла текст си говорим с писателя Петър Чухов. И още - как може да се справим с два огромни купа книги, особено когато нямаме нощно шкафче, на което да ги сложим. Какво обича да чете Петър Чухов, когато самият той не пише. Трябва ли творецът да бъде заразен от здравословна доза нарцисизъм? За какво служи хумористичния образ Чешо Пухов? Колко е добре да бъдем самоиронични? Един разговор за сериозните неща, изказани полунасериозно, с Петър Чухов.

Тук може да чуете парче на група Ла текст:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24
Галина Запартова

Училищният психолог Галина Запартова: Родителите да не се страхуват да са строги, това не е лошо

Днешните тийнейджъри са децата на родители, израснали вече в демокрация. Но те растат с малко ограничения и с малко задължения. Това е една от сериозните причини за агресията, която се шири в обществото ни. Това мнение изказа в предаването „На чаршията, в чата“ на Радио Кърджали училищният психолог Галина Запартова. „Нещо много липсва в начина,..

публикувано на 03.12.24 в 00:59