„Работната среда за журналистите в България се влошава заради поляризиращия се характер на обществения дебат, откритата враждебност на политиците на власт и непрекъснатите атаки върху независимите медии чрез административно и съдебно преследване, както и физически заплахи“. Това се казва в доклада за миналата година на организациите „Платформа за насърчаване на журналистиката“ и „Безопасност на журналистите“.
В него подробно се описва и случаят със съдебния репортер и водещ на „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.
„През септември БНР бе разтърсено от серия скандали“, се казва в частта, посветена на случая със свалянето на съдебния репортер Силвия Великова от ефир. В доклада се цитират думите на нейни колеги за оказван натиск от ръководството на радиото заради критичните й репортажи срещу назначаването на новия главен прокурор Иван Гешев.
След това се описва спирането на сигнала на радиото в национален мащаб за пет часа, мотивирано като „техническа профилактика“ и по-късно довело до отстраняването от СЕМ на тогавашния генерален директор Светослав Костов.
В документа се подчертава, че собствеността на медиите е неясна, а медийният пазар е в ръцете на олигарси, които използват медиите за упражняване на политическо влияние и за да нападат и клеветят съперници и критици.
„Огромната част от дистрибуторската мрежа за вестници е под контрола на един конгромерат, който е собственост на един политик. Независимите журналисти и медии редовно са подложени на заплахи - лично и онлайн“, се казва още в доклада.
Като конкретни примери се посочват случаите с принудените да напуснат „Нова телевизия“ трима разследващи журналисти, след като тя е станала собственост на олигарх, близък до правителството.
Друг цитиран случай е с колегата Росен Босев от в. „Капитал“, осъден да заплати 1000 лева за клевета от тогавашния председател на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев.
Като още един пример е дадено разследването срещу главния редактор на „Бивол“ Асен Йорданов и репортера Атанас Чобанов на Върховната касационна прокуратура, след публикации за съмнителни сделки с недвижими имоти, в които са замесени тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров и неговият тогавашен заместник Иван Гешев.
Ученици от Професионалната гимназия по икономика "Алеко Константинов" в Кърджали отбелязаха 90-годишнината на Българското национално радио с поредица от инициативи. Преди дни те посетиха Радио Кърджали, където се запознаха отблизо с работния процес и технологиите, използвани в медията. Тази среща с радиото остави трайни впечатления у тях, като ги..
Парламентът в Атина се събра днес, за да избере президент. Нито един от издигнатите четирима кандидати обаче не получи на първо гласуване необходимите 200 гласа в подкрепа на кандидатурата си. Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова..
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ,..
Посещението на министъра на образованието Красимир Вълчев в Кърджали премина в дух на активен диалог с педагогическата общност в региона. Министърът подчерта, че тази година в област Кърджали ситуацията е значително по-добра в сравнение с други области, където има драстично намаление на паралелките. Срещата с учители и директори от региона се проведе в..
На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..
Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..
Ниска е все още заболеваемостта в област Кърджали, към момента тя е 33-ма на 10 000 души, което е далече от протокола за обявяване на епидемия. Засега няма индикации за рязко повишаване броя на заболелите от грип, очакванията са това да се случи след около две седмици в нашия регион, каза пред Радио Кърджали д-р Виктор..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478