Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йерусалимово - духовният център на община Любимец и единственото селище в Европа, което носи името на град Йерусалим

Инициативата на областния управител на Хасково Стефка Здравкова, която се казва „Любопитно от областта“, всяка седмица запознава читателите с интересни истории и факти от област Хасково. 

От областната администрация тази седмица разказват за духовния център на община Любимец и единственото селище в Европа, което носи името на град Йерусалим - село Йерусалимово - община Любимец. 

Най-старите следи от живот в землището на Йерусалимово датират от IV в. пр. Христа като първото селище се е намирало на местността Орта борун. Там местното население се е задържало до XVI в. сл. Христа, след коетосе преселва в друга близка местност – Юртя. В началото на XVIIIв. отново се мести, но този път се разделя в две посоки. Една част от хората се заселват в землището на днешното село, а друга се преселва на другия /десния/ бряг на р. Марица и създава днешния град Любимец.

В данъчните регистри има сведения за съществуването на селото и в трите периода. Интересно е, че още в най-ранните документи, то е записвано с името Хаджикьой. Това е и турското наименование на Йерусалимово, което местните получават в османския период, заради факта, че голяма част от тях са ходили на поклонение /хаджилък/ до Божия гроб в Йерусалим. Известни са последните две поклоннически мисии на жители от селото – първата, през 1848 г. на Хаджи Желю Тенев, който е бил на седем години и вероятно е пътувал с други близки, а второто през 1908 г. на Хаджи Митю Колев. 


В село Йерусалимово се намира най-старата църква в община Любимец. Силната вяра дава смелост на местните и с общ труд и доброволни средства е построена толкова жадуваната църква от камък, която е осветена през 1837 г. На кутела за кръщение в църквата е врязана датата 1818 г., което показва, че може би е пренесена от стара съществуваща църква или началото на строителството на храма е започнало тогава.  Откакто е отворила врати църквата не е затваряна. Ограбвана е няколко пъти, но местното население дарява средства и бързо тя е възстановявана. През годините средства са събирани за ремонт на покрива, за облагородяване на двора и за изографисването на църквата, част от които дело на харманлийския художник Димитър Янев.

В Йерусалимово се намират други свети мести. От южния край на селото, до стар кладенец се намира „Светото“ – място на което са се провеждали част от религиозните празници. Точно над него се намира и друга местна светиня т.н. „Голям камък“. Макар не всички религиозни места да са се запазили, местното населени продължава да гради храмове и да подхранва своята вяра.  През 2000-та година, в чест на раждането на Исус Христос, е издигнат 5-метров християнски кръст. Изграден с доброволния труд на местните хора и с даренията от палестинското посолство, кръстът се намира на един от хълмовете, до главния вход на селото, с прекрасна гледка към цялата околия.

Духът на селото намира израз и в построяването на нов храм – параклис, на хълма до високия кръст с прилягащото му име „Вход Господен в Йерусалим”. Той отворя врати в деня на „Успение на Света Богородица” - 15 август 2015 г. Параклисът се намира на родова земя на проф. д-р Цонка Каснакова – преподавател в Тракийски университет в Стара Загора, директор на Историческия музея в град Харманли и потомък на един от първите родове в село Йерусалимово. Именно тя ни разказа историята около единственото селище в Европа, което носи името на град Йерусалим – село Йерусалимово. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10