Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

450 000 лв. идват в Кърджали за Перперикон и крепостта Вишеград

проф. Николай Овчаров
Снимка: БГНЕС

Средновековен замък, какъвто хората са свикнали да виждат в западноевропейските страни ще привлича туристи край Кърджали, съобщи в  предаването „След първото кафе“ на БНР Радио Кърджали проф. Николай Овчаров. Със средства в размер на 100 000 лв. това лято предстои да започне проучване на една от най-запазените средновековни крепости у нас, тази край Вишеград. Свързана е с много важни исторически събития. Тук през 1206 година е взето решението регентът на Латинската империя Анри да бъде коронясан за втори император на латините, след като идва вестта за смъртта на Балдуин. Преди да започне посрещането на туристите обаче за обекта трябва да бъде издаден акт за собственост. Без такъв документ не би могло да се ползва финансиране по европейски проекти.

Крепостта Вишеград е един от шестте обекта, определени като приоритетни, за проучване на които правителството отпусна целево близо 2 млн. лв.

„Става дума за определянето на приоритетни обекти в страната, които да бъдат финансирани отделно от останалите редовни разкопки, на базата на значението им за икономиката, за развитието на културния туризъм“, каза проф. Овчаров.

Обектите, които са включени в този списък за приоритетно финансиране са разпределени по три съответно в Северна и в Южна България.

В Южна България са Перперикон и крепостта Вишеград, и двата в Източните Родопи, в близост до Кърджали. Другият е „много интересният град Хераклея Синтика, разположен в Пиринска Македония, в района на Благоевград, до Рупите, до църквата на Ванга“, поясни проф. Овчаров.

В Североизточна България изборът е паднал на нашумелия древен град Мисионис, който се намира край Търговище и когото проф. Овчаров нарича Северния Перперикон. Другият обект са праисторическите солници край Провадия, разкривани от проф. Васил Николов. Третият от избраните на север исторически паметници е „римският град Рациария до Видин, който е изключително важен и интересен, много пострадал от иманярските набези през 90-те години“, поясни археологът.

С тези 1 800 000 лв., разпределени по 300 000 – 400 000 лв. на обект до края на 2021 г. ще бъдат проучени и представени много интересни паметници и нови артефакти, убеден е проф. Овчаров. „Най-главното е, че те ще помогнат за развитието на културния туризъм в цялата страна“, допълни той. Само за Вишеград отделените средства са по-малко, около 100 000 лв. Това е така, тъй като „там става въпрос още за начални разкопки“, поясни историкът.

Как конкретно ще бъдат оползотворени отпуснатите от правителството средства, чуйте от проф. Николай Овчаров в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Възстановиха стар ритуал за гадаене около вековния дъб в Житница

Една вековна традиция се възроди по Гергьовден в Чернооченско.  Това се случва в Пряпорец, най-динамично развиващото се село в района, както и в Дядовско, Житница, Черноочене, Черна нива и много други населени места. Местните жените празнуват Хъдърлез като възстановяват обичая "мартъфал". Още предната вечер, на 5 май, млади момичета разнасят..

публикувано на 06.05.24 в 12:24

Габриела Руменова: Срокът за рекламация на туристическа услуга е 14 дни

Хората винаги да проверяват туроператора в регистъра на Министерството на туризма , преди да реализират почивката си и да четат внимателно договора. Те трябва да проверят и дали търговецът има застраховка професионална отговорност. При съмнение за повече права на оператора за сметка на техни, да преговарят и едва при отстраняване на..

публикувано на 06.05.24 в 11:58

Поставиха 10 контейнера за стари дрехи и обувки в Кърджали

Десет контейнера за разделно събиране на дрехи и обувки са поставени от няколко дни в централната част на Кърджали и в кв. "Възрожденци".  В тях ще могат да бъдат изхвърлени дрехи, обувки и  текстилни изделия. Препоръчително е старите текстилни отпадъци да са чисти. Те трябва да бъдат опаковани в торба, която да може да премине през плъзгащия се..

публикувано на 02.05.24 в 12:23
Маймунски салеп

Разцъфнаха първите диви орхидеи в Източните Родопи

Започнаха да цъфтят едни от най-красивите и изящни цветя в Източните Родопи - дивите орхидеи. Заради климатичните си особености този район е един от най-богатите на видово разнообразие в цяла България. Голяма част от орхидеите са включени в Червената книга на страната.  Сред първите разцъфтели видове по поляните на област Кърджали са пурпурният и..

публикувано на 28.04.24 в 18:19
отец Николай Величков

Отец Николай: Лазаровден и Цветница са дни на надежда и истина, но и на равносметка

В събота и неделя православната църква отбелязва два от големите християнски празници - Лазаровден (в събота, 27 април) и Цветница или Вход Господен в Ерусалим (в неделя, 28 април).  Това са едни от най-заредените с вяра и оптимизъм дни, изпълнени с много духовност.  "Лазаровден е възпоменанието на възкресението на Лазар, който четири дни..

публикувано на 26.04.24 в 18:40
Проф. Емин Балкан

Проф. Балкан: Името на Делян Пеевски буди притеснения сред изселниците

На предстоящите избори 2 в 1, на 9 юни, най-голям брой секции в чужбина се очаква да се открият отново в Турция. В страната постоянно живеят стотици хиляди български изселници, които са с избирателни права.  Една от най-влиятелната изселническа организация, която оказва съдействие на българските власти при подготовката на изборите там е „Балгьоч“. В..

публикувано на 26.04.24 в 17:39

Георги Кулов: Генерират се политически скандали, които да ерозират управлението на страната

Политически страсти и скандали разтресоха България в последните 24 часа - служебният министър поиска смяна на двама министри, опозицията поиска вот на недоверие на служебния кабинет, ПП-ДБ обмисля да поиска оставката на председателя на Народното събрание, управителят на Здравната каса подаде оставка, бившият вече главен секретар на МВР Живко..

публикувано на 19.04.24 в 16:07