Срокът на услугите, предлагани по проект "Патронажна грижа" в община Момчилград се удължава. Това стана след подписване на договор за безвъзмездна финансова помощ BG05M9OP001-6.002-0159-C01 между общината и Министерството на труда и социалната политика. Стойността на проекта е 237 584.52 лева, а срокът на изпълнение е една година. Община Момчилград предоставя социалната услуга „Патронажна грижа“ от 2019 година. От старта на програмата до момента от нея са се възползвали 150 души. Новата програма "Патронажна грижа+" ще даде възможност хората с увреждания от община Момчилград, възрастни в невъзможност от самообслужване, лица над 54 години, да продължават да получават адекватна здравно-социална услуга. С настъпването на пандемията от COVID-19 кръгът на хората, обхванати в програмата се разшири и с други уязвими групи, включително поставени под карантина и хора от рисковите групи за заразяване с коронавирус.
"Патронажна грижа+" ще се реализира в две направления. Първото е насочено изцяло към възрасти хора с ограничения или невъзможност за самообслужване, както и към хора с увреждания и техните семейства, хора, поставени под карантина, за които има социална необходимост от почасови услуги. С помощта на проекта ще се защитава обществения интерес и ще се удовлетворят на нуждите на местните хора. За реализирането на целите на проекта е сформиран екип от 12 специалисти – лекар, лаборант, медицински специалисти, психолог, домашни санитари. Те ще предоставят мобилни интегрирани здравно-социални услуги, чиято цел е повишаване на отговорността на потребителите към опазване на собственото здраве, както и създаване на допълнителни хигиенни и здравни навици. Услугата ще се предоставя на 54 жители на общината по график за посещения, като се съобразява с обстоятелството, че един потребител може да ползва услуги до 2 часа дневно. По "Патронажна грижа+" заявления от кандидат-потребители ще бъдат приемани безсрочно - при заявена нужда.
Второто направление, по което ще се реализира проектът е превенция на COVID-19 в социалните услуги, делегирани от държавата дейности. На територията на общината те са Дневен център за деца с увреждания, Център за обществена подкрепа, Център за настаняване от семеен тип и Център за социална рехабилитация и интеграция. По това направление ще бъдат обхванати 93 потребители, които ползват делегираните социални услуги. По проекта са ангажирани 9 домашни санитари. Те ще извършват дейности за поддържане на хигиената и извършване на дезинфекция в помещенията и на работните места, които се ползват от потребителите на услугите и персонала.
"Социалната политика на община Момчилград е една от силните страни на нашия екип. За нас децата, възрастните и хората с увреждания винаги са били на фокус и сме се старали винаги да реагираме навреме и адекватно на нуждите им. Пример за това е поредното удължаване на програмата "Партронажна грижа" в общината. Убедена съм, че реализирането на подобни проекти е от полза на най-уязвимите групи от обществото", заяви кметът на общината Илкнур Кязим.
Изкупуването на тютюна от реколта 2024 започна. В Кирковското село Кран производителите не са доволни от изкупната цена. Три са фирмите, които са изпратили експерти на място. Днес те бяха в района на селата Кран и Малкоч. Тютюнопроизводителите са категорични, че достойната цена за килограм е около 15 лева. В момента фирмите плащат..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на пазарлъците за кабинет - с кого и какъв формат. Двете неща трябва да са отделно. Има много важни теми, които бюджетът, ако не ги обезпечи, просто ще последват каскада..
Единадесет бебета се родиха в Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – Смолян от началото на годината, съобщи д-р Юлия Кисимова, началник на Неонатологичното отделение в областната болница. Според нея новата година започва ударно за Акушеро-гинекологичното и Неонатологичното отделение с повишен брой новородени. Първите за януари бебета са 6..
Около 300 нови бездомни кучета годишно преминават през временния приют в Кърджали, където биват кастрирани, чипирани, ваксинирани против бяс и им е създадено досие. Това каза пред БТА управителят на общинското предприятие „Озеленяване, благоустройство и чистота“, което отговаря за временния приют и безстопанствените кучета, инж. Раид Идриз. Той..
Труп на 66-годишен е намерен в землището на село Припек около 23,30 вчера. По първоначални данни местният жител излязъл от дома си да търси животните си и след като не се прибрал, негови близки сигнализирали в управлението. Полицаи и роднини на мъжа го намерили в местност в землището на Припек. Дежурна оперативна група е извършила оглед. Няма..
Информационна кампания, насочена към опасностите от употребата на така наречените вейпове, започват от Общинския съвет по наркотични вещества в Кърджали. Кампанията е озаглавена „Вейпинг мода“ и стартира на 14 януари. Тя ще се проведе в няколко училища в областта. За гост лектор е поканен Павел Павлов от Варна, работещ в Центъра за..
Общо 37 замърсени с битови и строителни отпадъци терени в областите Хасково и Кърджали са почистени под контрола на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково, съобщиха от екоинспекцията в отчет за дейността на институцията през декември 2024 г. Терените са в седем общини в регионите - Тополовград, Кърджали, Свиленград, Кирково,..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478