Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Германия с надежда за България

3
Гергана Вакарелова, Руси Петков, Ивана Зидарова
Снимка: личен архив

Трима млади българи - студенти в Германия, днес отиват за трети път тази година до изборните урни, за да гласуват за по-доброто бъдеще на родината си. Гергана Вакарелова, Ивана Зидарова и Руси Петков са от Кърджали, приятели са от детските си години. И тримата са завършили езиковата гимназия в Кърджали, а днес учат също близо един до друг в провинция Северен Рейн Вестфалия.

Ивана Зидарова учи психология и живее в Кьолн и мечтае за деня, в който ще започне да упражнява професията си: "Аз обичам моята специалност и обожавам моята бъдеща професия. И това, което ми харесва е, че можеш да подобриш живота на някого, който страда и можеш да подобриш живота на някого, който не успява да излезе от своите поведенчески навици....Можеш да му помогнеш да се развие".

Руси Петков е бъдещ архитект от университета в Аахен и смята, че в следващите години архитектура и КОВИД ще вървят ръка за ръка. "....в архитектурата е изключително важно да можеш да се променяш. И сега, ни предстоят много интересни години, в които дизайнът на сгради, и на градове, ще бъде много повече концентриран към тази тема, с големите пандемии. Как могат всъщност градовете ни и офисите да се пригодят към такива случаи".

Гергана Вакарелова е студентка по медицина в Есен и вярва, че да лекуваш е велика мисия. ".....колкото повече време прекарвам в тази специалност, и като сестра, и един ден като лекар, и сега като студентка, съм благодарна, че точно нея съм избрала. Защото благодарността в очите на пациент, когато си му помогнал, не може да се сравни с абсолютно нищо друго на този свят. Също така болката, която ние преживяваме заедно с нашите пациенти, не може да се сравни с  никое друго чувство на този свят".

И тримата млади кърджалийци нямат никакви съмнения, че трябва да гласуват: "Това е най-важното право, а и най-важното задължение, което имам. Как мога после да се оплаквам, ако нещо не се случва така както си го представям, ако преди това не съм гласувала".

"За мен аз съм взела решението да живея в чужда страна, поради ред лични причини, но смятам, че съм отговорна към родителите ми, към семейството ми, към приятелите ми".

"Разбира се, че е важно. Аз лично смятам, че всеки зрял човек е длъжен да упражни правото си на глас и да отстоява позицията си в обществото".
Настроенията сред българската студентска общност в Германия са за висока избирателна активност, потвърждават Руси, Гергана и Ивана.
В Кьолн и Есен има разкрити избирателни секции и на Ивана и Гергана няма да им се наложи да пътуват в съседен град, за да упражнят правото си на глас. В Аахен обаче няма избирателна секция и Руси ще пътува 15-на минути до най-близкия град в Нидерландия - Ваалс, където е разкрита такава. България има нужда от промяна, смята Руси. "Лично според мен трябва да се променят всички познати лица в политиката и трябва да дойде една нова вълна от млади и кадърни хора, които да покажат правилния път....". "Това, което за мен е много важно е, да видя хората будни и да излязат от тази апатия и пасивност, в която са изпаднали. Според мен това е най-големият проблем..."
Много практична трябва да е промяната в България според Гергана: "Основно мисленето, и основно вярата в институциите. Защото сега покрай кризата с коронавируса виждаме, че българинът не вярва в институции. Това е основният проблем. Другият основен проблем е, че тези институции, не стоят авторитетно".
За Ивана парламентарният вот е по-важен от президентския. Тя се надява след изборите бързо да се сформира правителство, да има промяна в политиката и повече конкретика и действия от страна на правителството във всички сфери на социално-икономическия живот на България.

"Макар че това са много абстрактни неща, представям си по-малко корупция, представям си стабилно правителство."

Спазването на правилата от хората в Германия е едно от нещата, които Руси би искал да види и в България.
"Може би донякъде дисциплината на хората, въпреки че и тя трябва да има своите граници, и липсата на арогантност, са две много важни неща, които биха помогнали на нашата страна".

Много от младите българи в Германия вече са направили своя избор да живеят и работят там, след като завършат образованието си. Други са категорични, че ще се завърнат в родината си. Някои все още не са решили. Но всички млади хора в чужбина носят България в сърцето си и мечтаят за нейното по-добро бъдеще. Не правят изключение в това и Гери, Ива и Руси.


Повече чуйте в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
снимката е илюстративна

Капсули с "райски" газ са иззети от заведение в Кърджали

1065 капсули с "райски" газ, 33 пакета с балони и три устройства за зареждане са иззели от увеселително заведение в Кърджали полицейски служители. Това е станало в рамките на специализирана полицейска операция на 3 ноември за подобряване средата за сигурност, съобщиха от ОД на МВР.

публикувано на 04.11.24 в 14:31
Изет Шабан сред наградените от Съюза на българските писатели

Кметът на Ардино получи награда от Съюза на българските писатели

Кметът на Ардино инж. Изет Шабан е отличен от Съюза на българските писатели с почетен плакет за принос в съвременната българска литература. Наградата е по повод Деня на народните будители 1 ноември и бе връчена от председателя на СБП Боян Ангелов "В Ардино се провежда Международният литературен форум „Братство“. Надявам се да превърнем нашето..

публикувано на 04.11.24 в 11:01

Момчилградчани, живеещи в Бурса, се събраха на бал

Над 500 момчилградчани, живеещи в Бурса, се събраха на тържествен бал, посветен на Деня на Републиката в Турция. Събитието бе организирано от Сдружението на момчилградчани в Бурса. На него присъстваха и представители на Община Момчилград, водени от кмета Илкнур Кязим. Тържеството бе повод не само да се отбележи националния празник на Република Турция,..

публикувано на 04.11.24 в 09:35

Паметникът на Бузлуджа става декор за продукция на Боливуд

Паметникът на Бузлуджа, известен като Чинията , ще е декор на най-новата индийска филмова продукция на Боливуд. В Казанлък пристигна екип от близо 100 души за заснемането на филма "Good bad ugly", информират от пресцентъра на общината. Главната роля в продукцията е поверена на известния индийски актьор Аджит Кумар. Сцените от филма се..

публикувано на 03.11.24 в 15:49

Българско училище в Лос Анджелис удостои вицепрезидента Йотова с грамота за съхраняване на българската идентичност зад граница

Българското училище "Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис удостои вицепрезидента Илияна Йотова, с която отпразнува Деня на народните будители, с грамота за съхраняване на българската идентичност зад граница, съобщи прессекретариатът на държавния глава.  От своя страна Йотова увери в подкрепата на президентската институция. Вицепрезидентът..

публикувано на 03.11.24 в 15:24

Църквата почита Св. Пимен Зографски, празнуват художниците иконописци и реставратори

Днес е Денят на българския художник. Отбелязва се заедно с църковния празник в почит на Св. Пимен Зографски, който е обявен за покровител на българските художници през ноември 1993 г. по идея на сдружението за възраждане на Софийското Светогорие "Св. Пимен Зографски". Празнува се от художниците иконописци и реставратори. Св. Пимен..

публикувано на 03.11.24 в 10:41
В студиото на Радио Кърджали

Йовковци гостуваха в предаването „История.bg“

Ученици от Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали гостуваха в предаването „История.bg“ на Българската национална телевизия. Традиционно в предаването участват млади хора с активна гражданска позиция и научни познания, но най-често те са от софийски училища. Този път в студиото бяха кърджалийските йовковци. Представителна група от участниците,..

публикувано на 31.10.24 в 23:05