Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От Германия с надежда за България

3
Гергана Вакарелова, Руси Петков, Ивана Зидарова
Снимка: личен архив

Трима млади българи - студенти в Германия, днес отиват за трети път тази година до изборните урни, за да гласуват за по-доброто бъдеще на родината си. Гергана Вакарелова, Ивана Зидарова и Руси Петков са от Кърджали, приятели са от детските си години. И тримата са завършили езиковата гимназия в Кърджали, а днес учат също близо един до друг в провинция Северен Рейн Вестфалия.

Ивана Зидарова учи психология и живее в Кьолн и мечтае за деня, в който ще започне да упражнява професията си: "Аз обичам моята специалност и обожавам моята бъдеща професия. И това, което ми харесва е, че можеш да подобриш живота на някого, който страда и можеш да подобриш живота на някого, който не успява да излезе от своите поведенчески навици....Можеш да му помогнеш да се развие".

Руси Петков е бъдещ архитект от университета в Аахен и смята, че в следващите години архитектура и КОВИД ще вървят ръка за ръка. "....в архитектурата е изключително важно да можеш да се променяш. И сега, ни предстоят много интересни години, в които дизайнът на сгради, и на градове, ще бъде много повече концентриран към тази тема, с големите пандемии. Как могат всъщност градовете ни и офисите да се пригодят към такива случаи".

Гергана Вакарелова е студентка по медицина в Есен и вярва, че да лекуваш е велика мисия. ".....колкото повече време прекарвам в тази специалност, и като сестра, и един ден като лекар, и сега като студентка, съм благодарна, че точно нея съм избрала. Защото благодарността в очите на пациент, когато си му помогнал, не може да се сравни с абсолютно нищо друго на този свят. Също така болката, която ние преживяваме заедно с нашите пациенти, не може да се сравни с  никое друго чувство на този свят".

И тримата млади кърджалийци нямат никакви съмнения, че трябва да гласуват: "Това е най-важното право, а и най-важното задължение, което имам. Как мога после да се оплаквам, ако нещо не се случва така както си го представям, ако преди това не съм гласувала".

"За мен аз съм взела решението да живея в чужда страна, поради ред лични причини, но смятам, че съм отговорна към родителите ми, към семейството ми, към приятелите ми".

"Разбира се, че е важно. Аз лично смятам, че всеки зрял човек е длъжен да упражни правото си на глас и да отстоява позицията си в обществото".
Настроенията сред българската студентска общност в Германия са за висока избирателна активност, потвърждават Руси, Гергана и Ивана.
В Кьолн и Есен има разкрити избирателни секции и на Ивана и Гергана няма да им се наложи да пътуват в съседен град, за да упражнят правото си на глас. В Аахен обаче няма избирателна секция и Руси ще пътува 15-на минути до най-близкия град в Нидерландия - Ваалс, където е разкрита такава. България има нужда от промяна, смята Руси. "Лично според мен трябва да се променят всички познати лица в политиката и трябва да дойде една нова вълна от млади и кадърни хора, които да покажат правилния път....". "Това, което за мен е много важно е, да видя хората будни и да излязат от тази апатия и пасивност, в която са изпаднали. Според мен това е най-големият проблем..."
Много практична трябва да е промяната в България според Гергана: "Основно мисленето, и основно вярата в институциите. Защото сега покрай кризата с коронавируса виждаме, че българинът не вярва в институции. Това е основният проблем. Другият основен проблем е, че тези институции, не стоят авторитетно".
За Ивана парламентарният вот е по-важен от президентския. Тя се надява след изборите бързо да се сформира правителство, да има промяна в политиката и повече конкретика и действия от страна на правителството във всички сфери на социално-икономическия живот на България.

"Макар че това са много абстрактни неща, представям си по-малко корупция, представям си стабилно правителство."

Спазването на правилата от хората в Германия е едно от нещата, които Руси би искал да види и в България.
"Може би донякъде дисциплината на хората, въпреки че и тя трябва да има своите граници, и липсата на арогантност, са две много важни неща, които биха помогнали на нашата страна".

Много от младите българи в Германия вече са направили своя избор да живеят и работят там, след като завършат образованието си. Други са категорични, че ще се завърнат в родината си. Някои все още не са решили. Но всички млади хора в чужбина носят България в сърцето си и мечтаят за нейното по-добро бъдеще. Не правят изключение в това и Гери, Ива и Руси.


Повече чуйте в прикачения звуков файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кафето рязко ще поскъпне, прогнозира "Таймс"

Неблагоприятни климатични условия са причина за повишаване цената на кафените зърна. Вестник "Таймс" прогнозира рязко поскъпване и на продуктите от тях. "Цената на кафето ще скочи до небето, тъй като времето удари световния пазар" е заглавието на публикация на изданието. Увеличението при зърната арабика – най-популярния сорт кафе на зърна в света,..

публикувано на 12.12.24 в 15:47

Деца до 2 г. да не ползват устройства с екрани, препоръчва СЕМ

Съветът за електронни медии (СЕМ) формулира какво е препоръчителното екранно време за децата и даде насоки за използването на медийното и онлайн съдържанието.  Целта е да се помогне на родители, настойници, попечители или други лица, които полагат грижи за деца, както и специалистите, работещи с деца от най-ранна възраст, така че екраните да бъдат..

публикувано на 12.12.24 в 15:08

Комисия в НС проверява обстоятелствата около огнищата на чума и шарка по овцете и козите

НС създаде и Временна комисия, която да провери обстоятелствата около установените огнища на чума и шарка по овцете и козите. Предложението беше внесено от партия "МЕЧ". За председател на комисията беше избран Борислав Петков, който мотивира искането да нейното създаване:  "В публичното пространство се тиражират различни тези и версии, които объркват..

публикувано на 11.12.24 в 18:00

В НСТС не се разбраха за Бюджет 2025

Без единодушие приключи обсъждането в Националния съвет за тристранно сътрудничество на проектобюджетите на държавата, на Здравната каса и на държавното обществено осигуряване за 2025 г.  Предвижда се 3 процента дефицит, вдигане на максималния осигурителен доход на 4130 лева, на минималната заплата до 1077 лева, ръст на разходите за персонал с 10..

публикувано на 11.12.24 в 15:00
Иво Маев, политолог

Иво Маев: Минимална е надеждата за редовно правителство

Минимална е надеждата за редовно правителство, е мнението на политолога Иво Маев в началото на консултациите на президента с политическите партии преди връчването на първия проучвателен мандат зае съставяне на кабинет. "К ато гледам разположението на силите в Народното събрание, риториката, начина, по който общуват помежду си политическите..

публикувано на 10.12.24 в 17:21

Засадиха 19 смърча в Боровица в памет на жертвите от домашно насилие

19 сребристи смърча в памет на 19-те жертви на домашно насилие в последните две години засадиха активисти и сподвижници на Клуб "Доверие" в Кърджали в землището на ардинското село Боровица. Акцията е част от дните, посветени на борбата с насилието, основано на пола, и се проведе в международния ден за правата на човека 10 декември. Това съобщи..

публикувано на 10.12.24 в 14:56

Община Момчилград започва археологически разкопки на Харман кая

9 неизвестни археологически обекта откриха археолози в района на загадъчния мегалитен комплекс Харман кая, известен още като българският Стоунхендж. В продължение на седмица шестима археолози обходиха района, за да проверят на терен заснетите тази пролет с помощта на лидар изображения. Технологията, при която с помощта на лазерни лъчи се сканира..

публикувано на 06.12.24 в 17:55