Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Не, две саксии с мушкато не пазят от Covid-19

Снимка: БГНЕС

На 7 ноември (неделя) водещото заглавие на първа страница в български всекидневник е „Две саксии мушкато пазят от Ковид“.

В публикацията се казва: „Две саксии с ароматно мушкато могат да ни пазят от ковид и всякакви вируси. За това чудо разказват, учените от Ботаническата градина на БАН. Още по-любопитно е, че в семейството на мушкатото влизат дъхавият здравец и ароматното индрише". В публикацията са цитирани доц. д-р Антоанета Петрова, директор на Ботаническата градина към БАН в София и Ивон Теофилова, която отговаря за колекцията мушката в Ботаническата градина.

Публикацията под една или друга форма е копирана и в редица сайтове и социални медии. Проверка на Екипа за проверка на факти (ЕПФ) на БНР показа, че тя е достигнала до над 118 000 потребители само във Фейсбук.

В публикацията се твърди още, че: "Истинско чудо срещу вируси, бактерии и Ковид идва от най-обикновените представители на ароматните Мушкатови".

Мнозина потребители са се усъмнили в тези твърдения. Ето един от тях:

Други обаче са повярвали.

Каква е истината?

Мушкатото не предпазва от Covid-19

Екипът за проверка на факти на БНРсе свърза с директора на Ботаническата градина на БАН в София доц. д-р Антоанета Петрова. Тя категорично отрече твърдението, че мушкатото може да ни предпази от Covid-19. Сподели, че думите ѝ са преиначени, че заглавието в публикацията е извадено от контекста на цялото интервю.

Доц. д-р Антоанета Петрова нарече тази част от публикацията „измишльотина“. Тя обаче потвърди други части в статията, като това, че в световен мащаб има увеличено търсене на стайни растения, като добави ,че мушкатата са една от групите, към които се насочват хората, за да се чувстват по-добре в емоционален план, след дълга изолация.

Директорът на Ботаническата градина на БАН в София категорично отрече възможността две саксии мушкато да въздействат върху Covid. Цветето по никакъв начин не лекува инфекцията, посочи още доц. д-р Антоанета Петрова.

Проф. Радка Аргирова, председател на Българското дружество по медицинска вирусология и член на експертния съвет по вирусология при министъра на здравеопазването, също категорично отрече възможността две саксии с мушкато да предпазват от Covid-19.

„Не е възможно каквато и да е миризма, аромат и каквото и да е летливо вещество да навлезе вътре във вируса. Той е добре предпазен, тъй като има обвивка и е проблем да се навлезе в него“, каза тя пред БНР.

Освен това в препоръките за предпазване от заразяване с коронавирус на Европейската агенция по лекарствата, Световната здравна организация, българското Министерство на здравеопазването (виж по-долу) - никъде не се споменава, че ароматерапията или наличието на определен вид цветя вкъщи може да предотврати заразяване с Covid-19.

Заключение

Твърдението „Две саксии мушкато пазят от Ковид“ е невярно.

Но с оглед на:

  • твърдението и публикацията се появяват в неделен брой на всекидневник, когато по принцип се търсят по-леки четива,
  • финансовите трудности, които изпитват вестниците в последните години,
  • факта, че под това заглавие подробно е разказано за изложбата с колекция от растения и цветя на Ботаническата градина на БАН, включително с полезна и интересна информация за различни видове,

правилната оценка е КЛИКБЕЙТ.

КЛИКБЕЙТ е твърдение, което звучи сензационно и цели привличане на вниманието на аудиторията с финансова цел или за повече четения, но фактически няма аргументация в последващия текст.

Ваксинация, а не мушкато предпазва от Covid-19

Проф. Радка Аргирова каза, че единственото нещо, което може да ни предпази от коронавируса, са ваксините.

„Завършеният ваксинационен курс е от ключово значение за защита срещу тежко протичане на Covid-19, включително заболяване, причинено от Делта варианта на вируса“, се казва в последната информация на Европейската агенция по лекарствата.

Световната здравна организация (СЗО) посочва, че ваксинацията и спазването на мерките са единствените начини за предотвратяване на заразяване с коронавирус. В препоръките се казва, че носенето на маска, която покрива носа, устата и брадичката, миенето на ръцете и спазването на физическа дистанция са мерките, които могат да предпазят от заразяване.

Българското Министерство на здравеопазването и сайтът coronavirus.bg също дават препоръки за предотвратяване на инфекцията от Covid-19. Те също включват хигиена, дезинфекция, физическа дистанция и носене на маска./p>

Трябва да се има предвид обаче, че ваксинацията срещу Covid-19 не е панацея срещу заразяване или заболяване, тя обаче намалява тези вероятности и допринася за по-лекото протичане на болестта.

В едно от последните съобщения на СЗО Европа (от 23 ноември) се посочва, че се увеличават доказателствата за намаляване на връзката между защитата, която дават ваксините, и лекото протичане на болестта. Затова СЗО препоръчва бустерната доза за най-уязвимите групи, включително с компрометиран имунитет, да стане приоритет. Както и да се спазват другите лични предпазни мерки.

------------------

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Снимка Община Крумовград

Плувното лято в Крумовград приключва през август

Организираните спортните дейности по Спортен календар на общината продължават и през месец август През месец юли стартираха летните спортни игри за деца и юноши, организирани по Спортния календар на общината. Уроците по плуване на басейн „Оазис“ продължават до края на месец август с демонстрации на уменията, придобити под ръководството на..

публикувано на 03.08.24 в 14:34

Майстори на траханата се събират в Плевун

В Ивайлоградското село Плевун се провежда първи празник на траханата. Празникът е по идея на Теменужка Матева,  подкрепен от община Ивайловград.  Теменужка Матева, съорганизатор на първия празник на траханата в село Плевун: " Всъщност сме поканили гости от всички райони на България , включително и гости от чужбина ще имаме. Всеки от тях ще..

публикувано на 03.08.24 в 15:00

България отива на нови избори

България отива на поредни предсрочни избори . След продължила над 2 часа среща в парламента между представители на ИТН и ГЕРБ - СДС, стана ясно, че няма да бъде дадена подкрепа за кабинет с третия мандат.  По думите на депутата от ГЕРБ Деница Сачева, този парламент е фрагментиран, има 38 независими депутати, като това създава  риск за стабилността на..

публикувано на 03.08.24 в 14:14

Санират пет многофамилни жилища в Хасково

Пет многофамилни жилищни сгради са одобрени за енергийна ефективност по етап II по Националния план за възстановяване и устойчивост. Министерство на регионалното развитие и благоустройството обяви резултатите. Пет проектни предложения от Община Хасково са одобрени за финансиране и предстои подписване на договори между МРРБ и Общината. Одобрените..

публикувано на 03.08.24 в 14:09

Чума по животните в района на Комотини

В Гърция откриха заразени животни с чума в района на Комотини , близо до границата с България. Атина забрани трансфера на овце и кози в страната. Случаите на чума по кози и овце се увеличават , съобщават санитарните власти. Положителни проби дадоха днес изследванията на животните в две животновъдни ферми до Комотини. Общо случаите в страната до..

публикувано на 03.08.24 в 13:24

В Гела се провежда гайдарски събор

Двадесет и първото гайдарско надсвирване в Гела вече започна. Илинденските поляни в близост до родопското село Гела отново ще бъдат домакин на голямото надсвирване с гайди, предаде репортер на БГНЕС. Хиляди посетители и ценители на хубавата музика от цялата страна са тук, за да се насладят на магията на гайдите.  По традиция през първия ден  се..

публикувано на 03.08.24 в 13:20

Висок е рискът от пожари в Кърджали и Хасково

За събота, 3-ти август, индексът за пожароопасност се повишава до максимална степен - червено, за голяма част от страната - почти цяла Северна България, югоизточните области, а също - Пловдив, Кърджали и Хасково, както и поречието на река Струма. Това показва справка на сайта на НИМХ. В тези райони са възможни бързо разпространяващи и трудни..

публикувано на 02.08.24 в 18:00