Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко опасен е новият щам Омикрон?

Снимка: архив



Все още в България няма регистриран случай на Омикрон. Процесът по установяването му изисква време, докато лабораториите изпратят пробите и те се обработят. В момента в страната тече мащабно секвениране, чиито резултати се очакват до седмица.

Припомняме, че според указанията на Европейския център за контрол на болестите 5-10% от положителните проби трябва да бъдат секвенирани. У нас се секвенират 10% или това са няколкостотин проби на седмица. Освен това вече е въведен и теста откриващ промените в S-гена.

Епидемиологът д-р Христиана Бацелова заяви в ефира на радио Кърджали, че все още не може да се каже за какъв период Омикрон може да се превърне в доминиращ в България.

Към този момент за Омикрон знаем, че има един голям букет мутации. Голяма част от тях са нови за коронавируса, но са общи с вируси, които причиняват остри респираторни заболявания. Данните към момента са, че протича по-леко, допълни д-р Бацелова

Произходът на Омикрон остава неясен. Никой не знае откъде наистина произлиза този вариант. Вероятно е възникнал чрез мутация в организма на имунокомпрометирани хора, при които, заради липсата на защитна реакция, вирусът се разпространява дълго и бурно.

Новата мутация предизвика безпокойство по целия свят, но според д-р Бацелова е рано да се каже какъв ще е нейният ефект върху пандемията. Основната тревога е, че заради многото мутации вариантът Омикрон може да се предава по-лесно и да се окаже резистентен срещу ваксините. Това обаче още не е потвърдено.

Същевременно от три до шест месеца ще са необходими на производителите на Ковид-ваксини да разработят ефективен препарат срещу новия вариант на коронавируса Омикрон. Прогнозата е на германската Постоянна комисия по ваксинациите.

Новият вариант на SARS-CoV-2 Омикрон се разпространява бързо из ЕС и Европа, но първоначалните данни дават основание да се смята, че той може да не е толкова смъртоносен като Делта, смята епидемиологът.

Засега е твърде рано да се правят някакви окончателни заключения. На този етап не изглежда, че има голяма степен на сериозност, но трябва да бъдем внимателни, преди да вземем каквито и да било решения, че Омикрон не причинява тежко заболяване, сравнимо с Делта. Засега сигналите са малко обнадеждаващи по отношение на протичането му, но отново трябва да изчакаме със заключенията, докато не натрупаме повече опит, предупреди д-р Христиана Бацелова

Ще има ли Омикрон клиничната картина на по-скоро една обикновена настинка, отколкото на едно много тежко заболяване, което води до хоспитализация и смърт? Каква е разликата между антителата след преболедуване и след ваксинация срещу COVID-19?

Отговорите чуйте в интервюто на Ангел Шенков с д-р Христиана Бацелова в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ достигна Антарктида

Научноизследователският кораб „Св. св. Кирил и Методий“ с бордови номер 421 вече е в Антарктида. Леденият континент е достигнат снощи в 22.20 часа българско време, съобщиха членове на екипажа. Корабът ще осигурява Българската антарктическа база „Свети Климент Охридски“ в рамките на трета поредна полярна експедиция. Предстои транспортираната..

публикувано на 29.12.24 в 11:30

В много райони на Гърция се шофира само с вериги заради екстремното време

Само с вериги се пътува в много райони на Гърция. Днес екстремното време продължава. Проливни дъждове засегнаха голяма част от островите в Егейско море. Има наводнени пътища и прекъсване на трафика в рискови участъци, съобщават от полицията. Сняг вяли в южната област Атика, където е задължително движението с вериги. Има затворени пътища около..

публикувано на 28.12.24 в 13:25

Събраха близо 2,9 млн. лева след края на благотворителния спектакъл "Българската Коледа"

Двадесет и второто издание на "Българската Коледа" под патронажа на Президента на Република България продължава. Тази година кампанията е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания и състояния. Над 2 890 000 лева достигна набраната сума след края на благотворителния спектакъл, който се състоя вчера в Народния театър "Иван Вазов", съобщават от..

публикувано на 26.12.24 в 12:40
Изглед към центъра на Атина, 24 декември 2024 г.

Дъжд и сняг за Коледа в Гърция

В Гърция на много места изискват вериги за автомобилите. Вали сняг и има заледени участъци. Гърция посрещна Коледа със сняг, ниски температури и дъжд. По високите части на страната са задължителни веригите, ако колата няма зимни гуми, предупреждават от Пътна полиция. Пътищата се почистват, но има и заледени участъци. Сняг заваля и на остров Крит. Дъжд..

публикувано на 25.12.24 в 14:00

Суха Коледа в Родопите

Светът очаква раждането на Божия син – един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството. Този празник носи послания за надежда, любов, смирение и спасение. Той ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се. В Родопите денят преди Коледа, с който завършва рождественският пост, се нарича Суха..

публикувано на 24.12.24 в 16:41

Традиции и обичаи на Бъдни вечер и Коледа в Хасковския край

Свещта, използвана за питката на празника на Света Варвара (4 декември), се запалва повторно на Бъдни вечер, като се вярва, че има магическа защитна сила. Според уредничките Диляна Пецова и Маргарита Цветанова от отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей в Хасково, тази традиция е характерна за Хасковския край, разказват пред БТА. На Бъдни..

публикувано на 24.12.24 в 15:30

Мерки за безопасност и контрол по време на празниците

През празниците Коледа и Нова година се увеличават предпоставките за тежки пътнотранспортни произшествия. Причините - употреба на алкохол, неправоспособност, превишена скорост и неправилно изпреварване. Към тях се прибавят и зимните условия по пътищата  и образуването но колони по най-натоварените участъци и проходите. При влошаване на времето има..

публикувано на 24.12.24 в 13:36