Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На територията на област Хасково са дошли 27 бежанци от Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На територията на област Хасково към момента са дошли 27 бежанци от Украйна. Този уикенд се очаква да пристигнат още хора. Процесът за региона по посрещането и настаняването им се координира от Областна администрация, която е в постоянно взаимодействие с Министерски съвет, където е създаден Координационен съвет. 

12 украински граждани пристигнаха в област Хасково на 2 март, на 4 март още 15. В близките часове ще дойдат още, като детайлите се уточняват своевременно. Действията ни са съгласувани с отговорните за процеса институции. Информираме пристигащите от Украйна какъв е статутът им, както и какво трябва да предприемат, за да бъдат регистрирани като бежанци на наша територия, поясни областният управител на Хасково Катя Панева.

Новодошлите са основно жени и деца. Те са прегледани от медици, направени са им и ковид тестове. Настанени са в хотели в Минерални бани и село Радиево. Те са информирани, че може да им бъдат осигурени и лични жилища, но засега искат да са заедно. Над 10 човека към момента са изявили желание да приемат семейства.  

Към днешна дата две общини са подали информация до Областна администрация с какви жилища разполагат за настаняване - Димитровград и Свиленград. 

Преди седмица Областна администрация - Хасково откри телефон +359 886 62 26 77 за:

- лица, които желаят да предоставят места на настаняване;

- лица, които желаят да предоставят дарения;

- информация за лица, които пристигат на територията на област Хасково или вече са настанени;

- представители на общински координационни центрове на територията на област Хасково. 

Информацията на посочения телефон може да се подава всеки ден от 9:00 до 17:00 часа. Впоследствие тя се препраща към звеното в Министерски съвет, който междувременно координира възможността за онлайн комуникация между всички областни управители в страната. Последната среща между тях бе в петък, следват още регулярни, за да се споделят своевременно проблеми и насоки за действие.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отлично начало за Ергюнал на „Странджа“

Ергюнал Себахтин се класира по категоричен начин за полуфиналите на Купа „Странджа“. Националът ни не остави никакъв шанс на представителя на Израел Давид Захари и след 5:0 съдийски гласа си гарантира минимум бронзов медал в категория до 48 килограма. Оги проведе отлично срещата и от първия рунд показа превъзходството си. В събота той ще боксира с..

публикувано на 27.02.25 в 16:35

Смолянският пътешественик Александър Караджов ще представи книгата си „2245 км“

Смолянският пътешественик Александър Караджов ще представи най-новата си книга и фотоизложба, озаглавени „2245 км“, каза за БТА авторът. Събитията ще се състоят в Клуба на дейците на културата в Смолян. Фотоизложбата ще бъде открита на 3 март от смолянския фотограф Сашо Сарандалиев, а представянето на изданието ще е на 7 март от преподавателя в..

публикувано на 27.02.25 в 15:49

Доброволци от БМЧК отбелязаха Световния ден против тормоза в училище

Доброволци от БМЧК от област Кърджали отбелязаха Световният ден за борба с тормоза в училищна среда - 26 февруари, известен като „Ден на розовата фланелка“.  Тя символизира неприемането на тормоза и насилието в училище. Жертвите на тормоз в училище стават момчета и момичета, независимо от тяхната възраст.  Под мотото „НЕ на тормоза в училище, но не..

публикувано на 27.02.25 в 15:07

Делян Пеевски дава ифтар в Кърджали

Главния мюфтия на мюсюлманите в България, Мустафа Алиш Хаджи проведе среща с кмета на община Кърджали Ерол Мюмюн.  Срещата се състоя в Нова джамия - квартал „Прилепци“ и беше организирана от районния мюфтия Басри Еминефенди. Основната тема на разговора беше предстоящият месец Рамазан и подготовка за организираните ифтари. Мюмюн..

публикувано на 27.02.25 в 14:54
Румяна Петкова

Организират кръгла маса на тема предоставяне на социални услуги

Община Кърджали организира днес кръгла маса на тема „Актуални предизвикателства пред общините при предоставяне на социални услуги“. Гост на срещата е заместник министърът на труда и социалната политика  Румяна Петкова. На кръглата маса се дискутират темите: трансформирането на съществуващите социални услуги към новите, съгласно Националната карта на..

публикувано на 27.02.25 в 14:41

В Регионалния исторически музей откриват изложба на кукерски маски и гугли

За предстоящия празник Сирни Заговезни, на 28 февруари от 17.00 ч. в Регионалния исторически музей в Кърджали ще се открие изложба на кукерски маски и гугли, изработени от децата от Школата по етнография и краезнание към ОДК с ръководител Нели Карабашева. В рамките на един месец малките третокласници, четвъртокласници и петокласници от..

публикувано на 27.02.25 в 11:22

Украсиха спирките в Момчилград с фотоси на исторически и природни забележителности

Автобусните спирки в община Момчилград вече посрещат жителите и гостите на региона с впечатляващи фотоси на исторически и природни забележителности. Инициативата е част от стратегията на общината за популяризиране на местния туристически потенциал и повишаване на интереса към региона. Брандирани са спирките, разположени по международния път за..

публикувано на 27.02.25 в 10:56