Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Марио Янакиев: Децата на бежанци да са с изряден имунизационен статус

Всички трябва да имат равни права, възможности и задължения, за да няма рискове от внасяне на болести

Все повече от украинските деца, които пристигнаха в България след началото на военните действия в Украйна, тръгват на българско училище и детска градина. Държавните институции в България изразиха категоричност, че децата трябва да имат имунизационен статус, който да отговаря на българския имунизационен календар. Здравното министерство прие насоки за имунизационен план за украинчетата, така че те да се включат по-бързо в образователния процес.
"Прави ми впечатление, че имунизационният календар на Украйна в последните години е адаптиран и синхронизиран с европейския календар и почти няма отлики", коментира за Радио Кърджали д-р Марио Янакиев, педиатър от Хасково. "По изискванията на СЗО се правят шествалентни ваксини, противопневмококова и за видовете шарки". Той акцентира на ваксината против полиомиелит и за шарките рубеола и морбили, които са идентични като време на поставяне в двете страни, тъй като е имало данни за огнища на заболяванията в Украйна.
Според д-р Марио, както го наричат неговите малки пациенти, няма място за притеснение, ако украинските деца тръгнат на детска градина или училище в България, ако са им направени всички ваксини за тяхната възраст, а това може да се докаже с имунизационен паспорт. Ако не носят документа, трябва да се изчака с детската градина или училището. Категоричен е, че всички деца - и български, и украински, пък и от други народности, трябва да са равнопоставени по възможности, по задължения и по изисквания в нашето общество. И всички трябва да бъдат с изряден имунизационен статус и направени задължителни ваксини. Ако нямат такива, следва да се мине веднага на българския календар. Иначе има рискове за българските деца да се "внесе" някоя болест.
Сред разликите между българския и украинския имунизационни календари до преди няколко години се е откроявала и честото вземане на проба Манту, която се прави, за да се открие нивото на имунитета спрямо туберкулозата. Това кара д-р Янакиев да мисли, че болестта е била разпространена в Украйна. Сега проби Манту се взимат по-рядко и по това двата имунизационни календара не се различават.
"Прави впечатление, че те нямат и противоротавирусна ваксина. В България тя е пожелателна и безплатна. Ние апелираме родителите да я слагат на новородените, тя е мека, няма странични ефекти и е ефективна срещу агресивните ротавируси до 10-годишна възраст", казва д-р Марио.
"За украинските деца също има рискове и те са свързани със сезонните вируси, от които в момента боледуват и нашите деца", казва д-р Янакиев и уточнява, че става въпрос за грип. "Какъв е щамът - от група А или Б, няма никакво значение. Интересното е, че грипът се появява след коронавирусна епидемия и късно пролетта, което в други години го е нямало. Характеризира се с висока температура, изключително къс инкубационен период, в рамките на часове след заразата... Родителите да внимават, защото грипът не е лека инфекция. Да не четат във форумите, че е нормално детето да има 3-4 дни висока температура и да не предприемат мерки. За щастие в България има достъп до педиатър, който може да вземе адекватна терапия", казва д-р Янакиев. Той уточнява, че инфекцията дава усложнения, като ларингит при по-малките деца до 6 годинки и синузит и пневмония при по-големите.
Какво трябва да направят украинските граждани, ако искат да запишат детето си на градина или училище? Първо да си изберат личен лекар, който ще направи преглед, ще уточни пълната здравна картина на детето им, ще направи равносметка на извършените имунизации до момента. Д-р Марио Янакиев е категоричен, че не би пуснал в българска образователна структура дете, без да се знае дали има коректно извършени имунизации. И това се отнася не само до украинските деца, но и до децата на всички бежанци, които намират прием в България, включително и на тези от страните от Близкия Изток - Сирия, Ирак, Афганистан и др.
"Изключително сложен е проблемът с тях. Те не само че нямат имунизационни паспорти, те нямат и лични карти и съм скептичен за пускането им на детска градина или училище. Ако са записани при личен лекар, трябва да се започнат имунизации по нашия календар. Но така, без яснота, на доверие да посещават детско заведение, за мен не е добре", казва д-р Янакиев
Цялото интервю на Станислава Георгиева с д-р Марио Янакиев може да чуете в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златоград е готов за празника на виното „Трифониада“

Станалият традиционен за Златоград празник на виното и любовта "Трифонида" ще се проведе  тази година на 22 февруари /събота/ от 11:00 часа на мегдана в Етнографски комплекс . Събитието се провежда за 18 поредна година, като организатор е Етнографския ареален комплекс. Директорът му Александър Митушев е създателят на "Трифониада"-та и главен..

публикувано на 05.02.25 в 17:05

Ресми Мурад: Това правителство ще стопира политическата криза

Това правителство ще сложи край на политическата криза от послените години в страната ни. Това заяви в ефира на Радио Кърджали лиредаът на ДПС в Кърджали Ресми Мурад. „Трите партии, които участват, две от тях, като коалиционни партньори и ние, като подкрепяща политическа формация, сме с еднаква тежест в парламента. Едната политическа партия..

публикувано на 31.01.25 в 17:37
Регионален исторически музей - Кърджали

Музеите настояват за 20% увеличение на бюджета за 2025 г.

Сдружение "Български музеи" искат в новия бюджет на страната да бъдат заложени допълнителни средства за музеите и галериите, за да се увеличи финансирането им с около 20%.   “Регионален исторически музей - Кърджали е част от музейната мрежа в страната и е член на сдружението на българските музеи, така че категорично подкрепяме това искане”, заяви..

публикувано на 31.01.25 в 15:32

"Скритата реалност" вади на показ опасностите в интернет

Общинският съвет по наркотични вещества в Кърджали ще отбележи в аванс Международния ден за безопасен интернет с форум театър на младежите доброволци към институцията. Постановката е "Скритата реалност" и може да бъде видяна в петък, 31 януари, от 13 часа в залата на Общинския детски комплекс в Кърджали, каза за Радио Кърджали Валентина Грудева,..

публикувано на 30.01.25 в 16:40

Нериман Сали: До 31 януари самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

На 31 януари изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си.  Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”, каза за радио Кърджали Нериман Сали, директор на офиса на..

публикувано на 29.01.25 в 13:24

Проф. Евгений Дайнов: Най-губещи от участието си в кабинета са от БСП

Управляващите спорят за бюджета и за това дали отговаряме на критериите за Еврозоната, но за да бъде една държава стабилна, трябва да бъде стабилно и управляващото мнозинство. По тази тема Радка Петкова разговаря с политолога проф.Евгений Дайнов: " Има предпоставката да издържи доста дълго, ако участващите партии не започват да се карат по..

публикувано на 27.01.25 в 15:05

Павлин Кръстев: ДПС-ДПС подкрепи правителството за доброто на държавата

Причината „Демокрация за права и свободи – ДПС“ (ДПС-ДПС) да подкрепи управляващата коалиция е държавата. Почетният председател Ахмед Доган винаги е мислил повече за държавата, отколкото за партията ни. Това каза в ефира на Радио Кърджали депутатът Павлин Кръстев. „Виждаме, че ако отидем на поредни избори, както през последните три години..

публикувано на 25.01.25 в 00:53