Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замириса ли на избори в България?

Снимка: БГНЕС



Леки „семейни скандали“ или разлом и невъзможност на коалицията да продължи да управлява? Близка перспектива ли са нови предсрочни избори? Това са основните въпроси, които все по-често се въртят в общественото пространство.

Заради кризата протестите срещу новото управление със сигурност ще продължават. Политолозите твърдят, че никой няма интерес от избори, но дали тази или другата година - няма как да не стигнем до тях. Според политологът Димитър Димов настъпва пролетта и наистина ще замирише на избори:

„Има 3 подводни камъка. Първият е Северна Македония. Вторият са цените и инфлацията. Третият е Украйна и оръжието, което правителството иска да праща. Първия срок който аз предвиждам за нови избори е юли месец. Дори и да не е тогава, все пак ще има изори, въпроса е кога.“

Управляващата коалиция всеки ден ни предлага скандали и червени линии: ДБ настояват да пратим оръжие на Украйна, БСП са решили да наблюдават руските престъпления от позицията на морален неутралитет. Коалиционните отношения между четирите различни партии е бомба със закъснител, заяви политологът:

„Тази коалиция е тип аморфна маса. Име неща и договорки, които ние не знаем и за които нямаме представа. Ако излезе истината каква всъщност е договорката между четирите партии вероятно ще е грозна.“

Единствената пария, която в момента печели дивиденти е Възраждане. Тя е един от катализаторите на процеса. Партиите без БСП и ДБ нямат опит в управлението, но че си неопитен не значи че си некадърен, просто коалиционната им култура липсва, казва Димов:

„Възраждане се възползват много добре от липсата на стратегия в управляващите. Типичен пример е случилото се с моряците. ПП остави народа в неведение, докато Възраждане говореше открито за случващото се. Ако има избори в момента Възраждане ще вземе вероятно над 7%-8%. Възможно е при новите избори и ВМРО да влезе отново в парламента имайки в предвид случващото се в момента в Северна Македония.“

В България традиционното ляво и дясно отстъпват и старата десница и левица изчезват. Виждаме едната се разпадна, после беше погълната от популистката ГЕРБ и шарената коалиция ДБ, другата - в лицето на БСП - стремително и според някои необратимо потъва.

Виждаме как се свиха БСП и ДБ. Въпросът е защо БСП не успя да бъде припозната като левицата? Това е основния въпрос. Може би партията не успява да привлече интереса на обществото. Вероятно лидерите й не могат да намерят наболелите проблеми в страната.

Критиките към лидерите от страната на провинциализма са показателни. Последните години виждаме все повече хора от провинцията на ключови постове в управлението. На въпроса достатъчно квалифицирани ли са те или трябва отново да се наблегне на кадри от столицата, Димов заяви, че най-добрия вариант е ако 30% са софиянци и 70% от провинцията:

„Една партия, за да бъде силна в цяла България и да се пребори с конкуренцията трябва да обхване провинцията. Проблемът е в лидерите на партиите, които трябва да обръщат внимание на своите кадри. Във властта влязоха неподготвени хора, които дойдоха от провинцията, поради липса на добра кадрова скамейка.“

Ако трябва да обобщим, то полето изглежда неовладяно, недоволствата са на лице - очакват се новите лидери. Но за да издърпат България от тежкото положение в което е попаднала те трябва да предложат ясни конкретни виждания до една година как да оправят нещата. Ясно послание за Северна Македония, Украйна и Русия.

Обществото очаква нови играчи и доказателство за това е, че от април до ноември видяхме една промяна в първото място. Обществото очаква появата на месията в лицето на нови партии или хора, които да дадат една по-различна адекватна насока на нашата страна. Трудно е, но не е невъзможно, каза в заключение политологът.

Цялото интервю на Ангел Шенков с Димитър Димов чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Евгений Дайнов: Предстои победа на Ахмед Доган и редовия състав на ДПС срещу Пеевски

Ако ДПС се разцепи и Делян Пеевски реши да създаде нова партия, той ще изчезне от политическата сцена, прогнозира политологът проф. Евгений Дайнов. Според него Делян Пеевски от първия ден иска да заграби всичко. "Аз го виждам като човек, който не знае мяра, той не, че е загубил мяра, той никога не е знаел, че съществува такова нещо, като мяра, камо..

публикувано на 12.07.24 в 12:25

Георги Кулов: Двата лагера в ДПС вървят към разцепване на Движението

“Последните събития показват, че нещата са наистина необратими. Както казват и от двата лагера, те вървят към едно разцепване на ДПС”, коментира напрежението в ДПС журналистът и историк Георги Кулов.   “Вече определено отчетливо след като са изключени от парламентарната група на ДПС седемнадесетте депутати, които застанаха зад Доган, след като..

публикувано на 11.07.24 в 14:48

Д-р Гюлестан: Процесите в ДПС ще отприщят демократичните рефлекси на хората

“Като човек на години и човек, който е видял много неща в ДПС, моля Делян Пеевски да си отиде с мир. За негово добро и за доброто на ДПС”, призова в ефира на Радио Кърджали общественикът д-р Фикри Гюлестан.  Доган иска оставката на Делян Пеевски и на други 5 знакови имена на ДПС Пеевски с отговор на призива на Доган: Не съм предател...

публикувано на 11.07.24 в 14:13

Георги Георгиев: Възможно е съставянето на правителство анти ГЕРБ-ДПС

Възможно е  този парламент да излъчи правителство. Това може да стане само ако президента Радев връчи третата папка на ПП“Възраждане“, каза в ефира на Радио Кърджали депутата от Хасково и областен координатор на партията за Кърджали и Хасково Георги Георгиев. „Ние ясно заявихме, че само ние можем да съставим правителство, защото както..

публикувано на 10.07.24 в 11:43

Агоп Узунбохосян: Има достатъчно мотивирани, интелигентни и грамотни ученици, които проявяват интерес към нашата школа

Агоп Узунбохосян директор на Астрономическа обсерватория „Славей Златев“ в Кърджали сподели, че лятната школа вече има много широк спектър от теми за наблюдение и за работа в сравнение с първата  школа през 70-та година. Тази годино тя ще започне на 1 август до 16-ти август.    "Просто технологиите и времената станаха такива, че това дава..

публикувано на 09.07.24 в 17:48

Кольо Парамов: Депутатите няма да вдигнат ръка срещу себе си, защото при предсрочни избори оценката за тях може да бъде жестока

Всичко това, което се случва в момента, е достатъчно добре прогнозирано, и ние знаехме, че ще се стигне накрая до тук- да попаднат всички политически формации в парламента до пиковата ситуация . Неслучайно при четвъртият избор прогнозирахме, че ще направят всичко възможно в един момент, а то стана до шестият избор, да се търси изход само..

обновено на 09.07.24 в 15:09
Мехмед Юмер

Мехмед Юмер: Анкара изчаква с отношението си към ситуацията в ДПС

Няма яснота в момента как Анкара гледа на ситуацията в ДПС и от Турция изчакват думата на почетния председател Ахмед Доган. Това мнение изказа пред Радио Кърджали журналистът и политически наблюдател, бивш главен редактор на в. "Заман", Мехмед Юмер: " През 2020 г., когато ДПС провеждаше своята 10-та национална конференция дойде изненадващо видео..

публикувано на 08.07.24 в 12:56