Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Замириса ли на избори в България?

Снимка: БГНЕС



Леки „семейни скандали“ или разлом и невъзможност на коалицията да продължи да управлява? Близка перспектива ли са нови предсрочни избори? Това са основните въпроси, които все по-често се въртят в общественото пространство.

Заради кризата протестите срещу новото управление със сигурност ще продължават. Политолозите твърдят, че никой няма интерес от избори, но дали тази или другата година - няма как да не стигнем до тях. Според политологът Димитър Димов настъпва пролетта и наистина ще замирише на избори:

„Има 3 подводни камъка. Първият е Северна Македония. Вторият са цените и инфлацията. Третият е Украйна и оръжието, което правителството иска да праща. Първия срок който аз предвиждам за нови избори е юли месец. Дори и да не е тогава, все пак ще има изори, въпроса е кога.“

Управляващата коалиция всеки ден ни предлага скандали и червени линии: ДБ настояват да пратим оръжие на Украйна, БСП са решили да наблюдават руските престъпления от позицията на морален неутралитет. Коалиционните отношения между четирите различни партии е бомба със закъснител, заяви политологът:

„Тази коалиция е тип аморфна маса. Име неща и договорки, които ние не знаем и за които нямаме представа. Ако излезе истината каква всъщност е договорката между четирите партии вероятно ще е грозна.“

Единствената пария, която в момента печели дивиденти е Възраждане. Тя е един от катализаторите на процеса. Партиите без БСП и ДБ нямат опит в управлението, но че си неопитен не значи че си некадърен, просто коалиционната им култура липсва, казва Димов:

„Възраждане се възползват много добре от липсата на стратегия в управляващите. Типичен пример е случилото се с моряците. ПП остави народа в неведение, докато Възраждане говореше открито за случващото се. Ако има избори в момента Възраждане ще вземе вероятно над 7%-8%. Възможно е при новите избори и ВМРО да влезе отново в парламента имайки в предвид случващото се в момента в Северна Македония.“

В България традиционното ляво и дясно отстъпват и старата десница и левица изчезват. Виждаме едната се разпадна, после беше погълната от популистката ГЕРБ и шарената коалиция ДБ, другата - в лицето на БСП - стремително и според някои необратимо потъва.

Виждаме как се свиха БСП и ДБ. Въпросът е защо БСП не успя да бъде припозната като левицата? Това е основния въпрос. Може би партията не успява да привлече интереса на обществото. Вероятно лидерите й не могат да намерят наболелите проблеми в страната.

Критиките към лидерите от страната на провинциализма са показателни. Последните години виждаме все повече хора от провинцията на ключови постове в управлението. На въпроса достатъчно квалифицирани ли са те или трябва отново да се наблегне на кадри от столицата, Димов заяви, че най-добрия вариант е ако 30% са софиянци и 70% от провинцията:

„Една партия, за да бъде силна в цяла България и да се пребори с конкуренцията трябва да обхване провинцията. Проблемът е в лидерите на партиите, които трябва да обръщат внимание на своите кадри. Във властта влязоха неподготвени хора, които дойдоха от провинцията, поради липса на добра кадрова скамейка.“

Ако трябва да обобщим, то полето изглежда неовладяно, недоволствата са на лице - очакват се новите лидери. Но за да издърпат България от тежкото положение в което е попаднала те трябва да предложат ясни конкретни виждания до една година как да оправят нещата. Ясно послание за Северна Македония, Украйна и Русия.

Обществото очаква нови играчи и доказателство за това е, че от април до ноември видяхме една промяна в първото място. Обществото очаква появата на месията в лицето на нови партии или хора, които да дадат една по-различна адекватна насока на нашата страна. Трудно е, но не е невъзможно, каза в заключение политологът.

Цялото интервю на Ангел Шенков с Димитър Димов чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
село Пчеларово

В Пчеларово възстановяват обичая "Коледуване"

За първи път от 15-на година коледари ще огласят с благословията си село Пчеларово. Читалище "Иван Буюклиев 1926" възстановява обичая Коледуване. Той ще бъде показан на 21 декември, събота, от 14 часа в салона на читалището. Тази година на сцена, догодина може би и по домовете на хората, каза за Радио Кърджали председателят на културната институция..

публикувано на 19.12.24 в 16:54

Остават седем дни, в които родителите да ползват данъчните облекчения за деца през работодателя си

Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация  до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г.  За целта е необходимо да заявят..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59