Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Радка Аргирова: Коронавирусът става ендемична инфекция

В началото на октомври ще излезе нова ваксина срещу актуалните варианти на Омикрон, заяви професорът



Битката с коронавируса преминава в качествено нов етап, каза в Кърджали вирусологът проф. д-р Радка Аргирова.
Според учения КОВИД-19 се развива вече като ендемична инфекция, и все по-често няма да се налагат мерки за цялата страна. Колкото повече хора са ваксинирани обаче, толкова по-голяма ще е съпротивата на организма към коронавируса. Предстои да излезе нова ваксина, насочена към актуалните варианти на КОВИД-19, съобщи още проф. Аргирова. За маймунската шарка тя съобщи, че е известна на вирусолозите, но такива огнища преди са били разпространени само в Африка.
В световен план има опасност от завръщане на детския паралич. Друга възобновена инфекция са морбилите, като у нас има починало дете от морбилозен енцефалит.

КАКВО ЩЕ СЕ СЛУЧИ С КОРОНАВИРУСЪТ ЗАНАПРЕД?

"...може да отслабва, но може и да не отслабва. Не знаем какво може да стане, възможно е всичко, затова трябва да сме подготвени". Това, което трябва да направим е, да говорим за това, че колкото повече хора са ваксинирани, и да промотираме това, толкова по-голяма ще е съпротивата на организма, чрез развитие на антитела. Това е едното. Второ. Нищо че новите варианти нямаме неутрализация на 100 процента от тях, все пак и 30 % да са, пак е добре. Освен това в края на септември и в началото на октомври, ще излезе съвсем нова ваксина специално за вариантите на Омикрон, който в момента върви по целия свят".

ВИРУСЪТ Е В КАЧЕСТВЕНО НОВО СЪСТОЯНИЕ

"Ендемична инфекция, това вече не е епидемия и пандемия. Ендемия значи развитие, размножение на вируса локално. Тоест огнище примерно в Кърджали, но в Хасково няма, в Златоград няма. Тогава в Кърджали ще се вземат съответни мерки локално, за да се ликвидира и няма да се пипа цяла България".

"Докато в началото на пандемията, вирусът нас ни командваше, какво да правим, ние вървяхме по него, сега вече като имаме терапия, лечение имаме, ваксини имаме, население, което е защитено независимо дали с естествен имунитет или с естествен плюс ваксинален, имаме съпротива, сега вече ние можем да налагаме нашите мерки".

"Маймунската шарка се пренася само при най-близък контакт и леко въздушно-капково, но не протича тежко, има няколко в света смъртни случаи, но те са пренебрежимо малък брой. Тези, които са ваксинирани от едра шарка, са около 80 % предпазени".

Проф. Аргирова даде изявление в Кърджали по време на пресконференция и по тази причина в звуковия материал са включени въпроси и на други медии. Книгата "Псевдоним Вирус с окраска диверсия", заради която вирусологът посети Кърджали, разказва как проф. Радка Аргирова пренася в България през 1985 г. вируса на СПИН в епруветка, за да го изследва и така попада в обсега на Държавна сигурност.
Проф. д-р Радка Аргирова е вирусолог с дългогодишен научен и практически стаж в областта на ХИВ, ретровирусите и онкогенните вируси.

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Прокуратурата отново се противопостави на заличаването на Пеевски и 7 души от ДПС

За втори път прокуратурата се противопостави на заличаването на Делян Пеевски и още седем души от фракцията около него от ръководните органи на ДПС и от самата партия. Това стана по време на заседанието на Софийския градски съд, от който хората около Джевдет Чакъров искат да впишат в Регистъра на политическите партии решенията от заседанието на..

публикувано на 24.01.25 в 17:33

Усилията на България и Турция за сигурност на границата обсъдиха министър Митов и посланик Уянък

Ефективната съвместна работа и усилията на България и Турция за гарантиране на високо ниво на сигурност на общата граница, намаляване на миграционния натиск, и в борбата с транснационалната организирана престъпност обсъдиха министърът на вътрешните работи Даниел Митов и посланикът на Турция в България Мехмет Саит Уянък. Това съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 24.01.25 в 14:10

Генералният ни консул в Одрин се срещна с кметовете на Къркларели и Одрин

Кметът на Къркларели Деря Булут и кметът на Одрин Филиз Генджан Акън посетиха Генералното консулство на Р. България в Одрин. По време на срещите с генералния консул Радослава Кафеджийска беше обсъдена възможността за оказване на съдействие от страна на ГК Одрин за осъществяване на съвместни проекти в сферата на културата, образованието и бизнеса..

публикувано на 24.01.25 в 13:38

Задушлива миризма стресна Кърджали

Остра и задушлива миризма стресна кърджалийци тази сутрин. Задушливият въздух беше усетен в централната част на града и в районите на Източната промишлена зона. Сигнали за инцидента са постъпили в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Хасково, като жителите на засегнатите райони изразиха притеснение. Въпреки че източникът на..

публикувано на 24.01.25 в 12:46

Над 8000 тютюнопроизводители ще получат подпомагане за 2024 година

Консултативният съвет по тютюна обсъди предложение на браншовите организации за преходната национална помощ  за сектора днес на заседание в Министерството на земеделието и храните. Браншовите асоциации се обединиха около общо становище за ставките, като го гласуваха единодушно, и подчертаха социалното и демографското значение на подпомагането за..

публикувано на 24.01.25 в 12:10

До 31 януари може да се променя видът на осигуряването

До 31 януари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си. Те задължително се осигуряват във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”. Самоосигуряващите се лица, които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо..

публикувано на 24.01.25 в 12:01

99-годишнина чества читалище „Иван Буюклиев 1926“ в село Пчеларово

Народно читалище „Иван Буюклиев 1926“ в село Пчеларово, община Черноочене, чества своята 99-годишнина. Вече почти век историята на селото неразривно свързана с историята на местната културна интитуция.  Това е мястото, където се съхраняват спомените, традициите и мечтите на поколения пчеларовци. В своето изказване читалищната секретарка Недялка..

публикувано на 24.01.25 в 11:17