Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплодните парламенти и кризата отказват Кърджалийци да гласуват

Снимка: Ани Петрова



Ще гласувате ли на парламентарните избори на 2 октомври или не и защо? Този въпрос Ангел Шенков зададе на кърджалийци преди изборният ден и въпреки, че отговорите са различни, те са с общ акцент - всички изразиха разочарование от сегашния политическия елит и споделиха, че за пореден път са станали свидетели на обещания, но не и на изпълнението им.

Фаворити сред политиците вече няма, няма и алтернатива споделят жителите на Кърджали. Основателен песимизъм. Умората от честите разходки до избирателните секции е факт: това ще са четвъртите парламентарни избори за последната година и половина в България, считано от вота на 4 април 2021 година.

„Спиралата на мълчанието”, нежеланието да споделиш политическите си настроения, защото изборът ти може да не е „престижен”, за да не си навредиш, или просто защото още не си решил окончателно е феномен, характерен не само за Кърджали, но и за цяла България.

Според жителите на Кърджали ако така продължават нещата съвсем логично е те да изберат да живеят и работят в чужбина. "Мисля, че по-скоро няма да отида да гласувам този път", казват хората и допълват: „Няма Бъдеще! Заложените точки от партиите са за месец-два и не се перспективни.“

Оказва се, че всеки трети избирател още не е решил как ще гласува. Изследване на учени от Института по философия и социология при БАН показва, че преди вота не са ясни намеренията на около 1/3 от избирателите, т.е. на около 1 млн. души, сред които разбира се и Кърджалийци, според които „корупцията не може да бъде изкоренена. Няма справедливост, няма и социални права. Липсва и социална политика“.

И на тези избори много хора ще предпочетат да „отидат за гъби“. Нямало за кого да гласуват, нищо не зависело от тях... Тази апатия е урок, който така и не научихме повече от 30 години в България. При близо 130 партии у нас, от които 22 формации и 6 коалиции ще участват на вота на 2 октомври, е малко трудно да приемем аргумента: „няма за кого да гласувам”. Тези, които не гласуват, защото „нямало смисъл”, малодушно бягат от бремето на свободата и личната отговорност: урок, който така и не научихме добре през трите десетилетия.

А тези които са решили да упражнят вота си и да идат до урните го правят заради късчето надеждата останала в тях за промяна към по-добро. "Аз винаги гласувам и този път ще отида“, казват някои. Въпреки разочарованието си, те все още се надяват, че нещата този път няма да бъдат толкова зле, колкото досега. По думите им може би правят грешни избори, възлагат надеждите си на грешните хора, които след това ги разочароват, а те отново се втурват към новите месии и така кръгът се затваря.

Има и друго: социологическите прогнози, а и самите политици, които през последните месеци начертаха все повече разделителни линии помежду си, говорят, че основната задача на 48-то Народно събрание – да сформира редовно правителство – ще е още по-сизифовска.

Социологическите сондажи обаче са моментни снимки. Изненади и обрати са напълно възможни. Такива имаше, включително на последните избори през 2021, по отношение на прогнозирания и реалния победител.

Българският случай е особен поради голямата диаспора, която е около 2 милиона души. Принципно изследванията, които се цитират в медиите, мерят температурата само на нагласите вътре в страната.

Настроенията в късчетата от другата България, пръсната навсякъде по света, трудно могат да бъдат уловени. Гласовете от чужбина – особено за партиите, на които вотът в страната би дал близки резултати, а и за тези, които се мъчат да прескочат електоралния праг – могат да влязат в ролята на кавалерията, появила се изневиделица, за да реши изхода от сражението. Някои от тези хора се връщат в Кърджали да гласуват, а други ще гласуват от страните в които са намерили финансово спасение споделят самите те, като подчертават, че са си дошли в града само заради паспортите.

Безплодните парламенти и кризата на партийната система в крайна сметка извират от апатията на Негово величество избирателя. Докато лениво се излежава в комфортната сянка на дървото на свободата, израсло с толкова мъка, той мърмори, хванат в капана на нереалистични очаквания, екзистенциални страхове и претенции. И все по-често забравя, че спасението е в собствените му ръце.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Изглед към центъра на Атина, 24 декември 2024 г.

Дъжд и сняг за Коледа в Гърция

В Гърция на много места изискват вериги за автомобилите. Вали сняг и има заледени участъци. Гърция посрещна Коледа със сняг, ниски температури и дъжд. По високите части на страната са задължителни веригите, ако колата няма зимни гуми, предупреждават от Пътна полиция. Пътищата се почистват, но има и заледени участъци. Сняг заваля и на остров Крит. Дъжд..

публикувано на 25.12.24 в 14:00

Суха Коледа в Родопите

Светът очаква раждането на Божия син – един от най-светлите и дълбоко смислени празници в християнството. Този празник носи послания за надежда, любов, смирение и спасение. Той ни напомня за важността на семейните ценности, споделеността и помощта към нуждаещите се. В Родопите денят преди Коледа, с който завършва рождественският пост, се нарича Суха..

публикувано на 24.12.24 в 16:41

Традиции и обичаи на Бъдни вечер и Коледа в Хасковския край

Свещта, използвана за питката на празника на Света Варвара (4 декември), се запалва повторно на Бъдни вечер, като се вярва, че има магическа защитна сила. Според уредничките Диляна Пецова и Маргарита Цветанова от отдел „Етнография“ на Регионалния исторически музей в Хасково, тази традиция е характерна за Хасковския край, разказват пред БТА. На Бъдни..

публикувано на 24.12.24 в 15:30

Мерки за безопасност и контрол по време на празниците

През празниците Коледа и Нова година се увеличават предпоставките за тежки пътнотранспортни произшествия. Причините - употреба на алкохол, неправоспособност, превишена скорост и неправилно изпреварване. Към тях се прибавят и зимните условия по пътищата  и образуването но колони по най-натоварените участъци и проходите. При влошаване на времето има..

публикувано на 24.12.24 в 13:36

Кърджали е сред водещите области по реализиране на европейски проекти в Южен централен район

От 2014 г. до момента, на територията на област Кърджали са сключени 1 146 договора за инвестиции в различни сфери и дейности по всички програми, съфинансирани от Европейските фондове. Общата стойност на привлечените средства е над 447 млн. лв., като безвъзмездната финансова помощ е над 391 млн. лв. От тях 148 договора са по..

публикувано на 23.12.24 в 17:21
Илхан Кючюк

Илхан Кючюк разкритикува "отвличането" на ДПС

Евродепутатът Илхан Кючюк, който е от така нареченото ДПС около Ахмед Доган, напомня в писмо до медиите, че на 22 декември 1989 г. е освободен политическият затворник на тоталитаризма Меди Доганов и гражданинът Ахмед Доган. "...35 години по-късно, на същата дата, властовият паразит Пеевски ... разделя и отвлича и заставя силом партийни членове,..

публикувано на 22.12.24 в 12:20
Снимката е илюстративна, архив.

Дъжд и сняг в Гърция, очаква се застудяване

Продължава лошото време в Гърция. Няма затворени пътища. В районите със сняг се изискват вериги. За днес временно спират валежите в страната, съобщават синоптиците. От утре и дните на Коледа започва ново понижаване на температурите, дъжд, сняг, силен вятър и морски бури. Времето има вероятност да засегне и морския трафик. За сега фериботите се движат..

публикувано на 22.12.24 в 11:36