4,4 милиона милиона души са жертвите на наранявания през 2019 г. в световен мащаб.
Тези данни на Световната Здравна Организация, изнесени в доклад, издаден тази година, коментира пред Радио Кърджали експертът по сигурност Илия Антонов.
Опасностите пред човечеството се увеличиха в глобален и в регионален аспект, заяви Антонов. Данните в доклада на Световната здравна организация се отнасят до жертви на самоубийства, на огнестрелно оръжие и най-вече голям процент са пътно-транспортните произшествия. "Т.е. говорим не толкова за тероризъм, колкото говорим за заплахи и рискове, от които сме заобиколени и трябва да предвиждаме и да оценяваме", каза още той.
Според него хората не трябва да се плашат от рисковете и заплахите, напротив, за тях трябва да се говори. "Когато се говори, се преодолява естествената човешка реакция на страх и изпадане в безпомощност. Когато се говори, тогава човек в главата си създава съответния модел на реакция", казва експертът. Той е категоричен, че сигурността е дело на всеки един от нас. Затова не бива да се разчита само на държавата и нейните институции, които правят необходимото, за да бъде обществото в безопасност, но и самият човек трябва да познава явленията, да може да оценява рисковете и заплахите и да е готов да реагира, ако нещо ни се случи.
Сигурността е състояние, което непрекъснато се променя, в зависимост от външни и вътрешни фактори. Що се отнася до заплахите на днешния ден, Илия Антонов е склонен да вярва, че "най-голямата заплаха, пред която сме изправени всички, са пътно-транспортните произшествия, които са 29 процента от 4.4 млн. души през 2019 г. Това са хора на възраст между 5 и 49 години."
"Водещата се война съвсем близо до България, немислима допреди една година, е също заплаха, която трябва да ни създава условия и предпоставки да се готвим за такова нещо, да мислим как да реагираме, защото много от нещата изискват дългосрочна подготовка - и психическа, и физическа", смята Илия Антонов. Затова и отдава значение на тренировките, които са част от плановете за реакция на населението при бедствия, аварии и катастрофи. Според него институциите в България е задължително да правят поне една тренировка годишно, а обученията е необходимо да се провеждат на шест месеца.
В днешния свят човек трябва да се плаши и от манипулативни влияния. Голяма част от тях се намират в Интернет и ги познаваме като "кибер заплахи". А "връзката със света е в телефона и в джоба на всеки един от нас" и трябва да знаем как да реагираме и на тези рискове
Илия Антонов изнесе презентация на тема "Реагиране при инциденти за сигурността. Оцеляване при терористична атака" пред ученици от СУ "П.Р.Славейков" в рамките на Екологичния фестивал Зелена вълна 21 век, който се проведе в Кърджали.
Как да се оцелее при терористична заплаха, как да се реагира при инциденти на сигурността, кои са сериозните опасности и рискове на днешния ден, как се действа по време на природно бедствие. Това са само част от въпросите, които бяха поставени пред младите хора на Кърджали.
Цялото интервю на Станислава Георгиева с експерта по сигурност и защита Илия Антонов може да чуете в прикачения звуков файл.
25 ноември се отбелязва от световната общественост като ден за елиминиране на насилието срещу жените. Той е обявен за такъв с резолюция на Общото събрание на ООН от декември 1999 г., но активисти от различни организации го отбелязват на 25 ноември още от 1981 г. Тази дата води началото си от жестокото убийство през 1961 г. на трите сестри Мирабал,..
Всички партии обещават преди изборите, че образованието ще е приоритет, но след това бързо го забравят. Българските учители очакват да получат обещаното увеличение на средствата, предоставяни от бюджета за сферата на образованието, включително и вдигане на възнагражденията. От коментарите напоследък в публичното пространство за замразяване на..
Силви Кирилов, най-възрастният депутат, кандидатура на „Има такъв народ“, да бъде избран за председател на Народното събрание, „защото това рязко ще стесни възможността на Борисов да бяга от отговорност и ще го постави във все по-тежко положение спрямо натиска на Пеевски да бъде включен официално във властта“. Такава надежда изрази в ефира на..
Големи удари понесоха фермерите в област Кърджали през тази година, като един от основните беше сушата. „ Ние след 15-ти юли започнахме да храним животните все едно сме посред зима“, каза в ефира на Радио Кърджали Бойко Синапов, председател на сдружение „Обединени български животновъди“. Той увери, че фермерите са се подготвили с фуражи за..
Навършиха се 7 години от смъртта на световноизвестният тежкоатлет Наим Сюлейманоглу. Валентин Гемеджиев е бил един от помощник треньорите му. В разговора ни с Валентин Гемеджиев той описа Наим с думите ”От 3-ти клас откакто го взимахме от 9 годишна възраст до неговото израстване бяхме непрекъснато заедно в нашия отбор, той просто още от малък..
" Това, което прави впечатление и на мен като експерт в сферата на потребителските права, също и на самите потребители е, че много често в кампаниите за отстъпки попадат стоки, които не са чак толкова желание от гледна точка на съотношението. Направих екранни снимки на магазини, които предлагат техника. Направих го преди месец, за да видя какво..
Рухна митът, че Ахмед Доган е направил всичко за малцинствата в България. Много проблеми на хората бяха решени през последните една -две години от Делян Пеевски и парламентарната група на ДПС, а те не бяха решавани 34 години, коментира в ефира на Радио Кърджали депутатът от ДПС - Ново начало Байрам Байрам, който е и заместник -председател на..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478