Новоизбраното 49-о Народно събрание ще проведе първото си заседание в 10 часа, предаде репортер на БНР.
На първото заседание ще присъстват президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, както и служебният премиер Гълъб Донев и членовете на служебното правителство.
Поканени са представители на Конституционния съд, на съдебната власт, на различни държавни институции, на дипломатическия корпус и на регистрираните в страната вероизповедания.
Към предишните президенти и председатели на Народното събрание също са отправени покани да бъдат гости на първото заседание. Покани към посланиците на Русия и Беларус не са отправяни.
След изборите на 2 април в парламента намериха място шест политически формации. Най-голямата парламентарна група е тази на ГЕРБ с 69 мандата. Това е с пет места повече от коалиция "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), която има общо 64 депутати. Групата на "Възраждане" ще се състои от 37 народни представители, а тази на ДПС от 36. Депутатите от БСП са 23-ма, а на "Има такъв народ" (ИТН) - 11.
Най-възрастният депутат в този парламент е Вежди Рашидов от ГЕРБ, поради което той ще открие първото заседание на новоизбраното Народно събрание. Очаква се народните представители да положат и клетва.
По традиция на първото заседание на новоизбрания парламент изявления ще направят представителите на всички партии и коалиции. След това се предвижда да бъде избран и председател на Народното събрание.
Кандидатът за председател на парламента от ГЕРБ ще бъде отново Росен Желязков. "Възраждане" също обявиха кандидатура тази на адвокат Петър Петров, третата по големина политическа партия в парламента, няма да подкрепи друга кандидатура.
Днес ще стане ясно дали останалите политически формации ще имат предложения за председателското място в Народното събрание.
Председателят на парламентарната група на ДПС –ДПС Джевдет Чакъров заплаши, че сериозно ще преосмислят участието си в подкрепата на парламентарното мнозинство, ако продължават гоненията и репресиите на техни хора. Това той заяви в Хасково, където се провежда мирен протест в подкрепа на Мюмюн Искендер, кмет на Минерални бани. Искендер..
Близо 5 кг контрабандни златни отливки откриха митническите служители на МП Капитан Андреево при проверка на автобус, излизащ от страната. На 02.03.2025 г. на пункта пристига автобус с турска регистрация. В превозното средство пътували водачът и 16 пътници от Косово през България за Турция. Всички те заявили пред митническите служители, че не..
Броят на заболелите от грип и остри респираторни заболявания /ОРЗ/ в област Кърджали през изминалата седмица е 94.20 на 10 000 души население, което е под епидемичната стойност, отчитат от Регионалната здравна инспекция. За сравнение, през предходния период, болните на 10 00 са били 106,28. Най-много са боледуващите във възрастовите групи..
Две бързи производства са образувани в РУ-Кърджали за управление на моторни превозни средства след употреба на наркотични вещества. Около 17,30 часа на 28 февруари в Кърджали полицейски служители проверили 33-годишен водач на „Мерцедес“. Направеният тест за наркотици отчел положителен резултат за амфетамин. На 1 март в града 40-годишен..
Четирима спасители от РСПБЗН-Кърджали са били изпратени в района на пещера „Утробата“ след подаден сигнал за две пострадали жени. Инцидентът станал на 1 март около 17,30 часа, съобщават от Регионалния пресцентър на МВР. По стръмен наклон туристките паднали и получили травми по крайниците. Спасителите от пожарната служба помогнали на екипа от..
Двама са задържани в РУ-Кърджали за упражнено домашно насилие, съобщават от Регионалния пресцентър на МВР. На 28 февруари в семейно жилище в Кърджали 45-годишен нанесъл телесна повреда на съпругата си, в полза на която има издадена заповед за защита от домашно насилие. Вторият задържан за същото деяние е 69-годишен, който след спречкване..
В представителната зала на Община Смолян ще бъде връчена Националната литературна награда „Николай Хайтов“. Литературният приз се присъжда през две години от Община Смолян и Съюза на българските писатели. Тази година журито определи двама лауреати - Николай Табаков със сборника му с разкази и Васил Венински със "Змейова напаст". В..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478