Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

РИМ постави Кърджали на световната карта за Деня на Земята

2
Галена Вълова запозна петокласниците с факти, свързани с опазването на природата
Снимка: Галина Стефанова

Регионалният исторически музей постави Кърджали на световната карта от събития, посветени на Деня на Земята, като за първи път отбеляза своята инициатива в специалната международна платформа.

Над половин милиард души по света отбелязват Международния ден на Земята – 22 април. Всяка година Международната мрежа за Деня на Земята координира действията на повече от 12 000 партньори в над 170 държави, насочени към опазване на планетата Земя и съхраняване на живота върху нея.

За първи път Ден на Земята се отбелязва официално на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада. През 1990 г. празникът на нашата планета е обявен за международен, като България се включва в отбелязването му през 1993 г. Целта е да се обединят хората на планетата в защита на околната среда.

Кърджали се включва многократно с различни инициативи, но тази година Регионалният исторически музей вписа за първи път своята инициатива в платформата, където целия свят отбелязва дейностите си за Деня на Земята. Инициатор е уредникът към отдел „Природа“ Галена Вълова. В музея гостуваха петокласници от СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали. В началото Галена Вълова ги запозна с глобалните проблеми във връзка със замърсяването на въздуха, водите и почвата. След това децата рисуваха на тема "Майката Земя", а картините им ще бъдат изложени в музея. Накрая засадиха в двора специални растения, които привличат пеперуди, защото те са важни за опрашването и кръговрата на живота.

Трябва да се научим да пазим природата, но също и държавата да създаде нужните закони, разсъждаваха децата. Не е лошо да има повече часове в училище, посветени на опазването на околната среда, коментираха те, след като изгледаха презентация и дискутираха по сериозни екологични проблеми.

Закони, свързани с екологията има в страната ни, но трябва да се спазват, убедени са  петокласниците.

Главният „мотор“ на инициативата Галена Вълова допълни, че  е хубаво да отбелязваме инициативите си в световната платформа, защото това дава гласност и показва колко много се е променило мисленето на хората. Според нея добрата новина е, че се засилва стремежът към по-чист въздух, вода, природа.

Целият репортаж е прикачения звуков файл.


По публикацията работи: Галина Стефанова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бавят се пощенските пратки от Белгия и Финландия

Има забавяне на пощенските пратки от и за Белгия и Финландия, предупредиха от "Български пощи". В Белгия започналите през миналата седмица стачки продължават, уведомяват от белгийския пощенски оператор. Обработката и доставката на входящите и изходящите международни пратки продължават да се извършват със закъснения. Пощенският оператор във Финландия..

публикувано на 18.02.25 в 12:44
Снимката е илюстративна

Растат и доходите, и разходите в домакинствата, отчита НСИ

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в структурата..

публикувано на 18.02.25 в 12:34

Десет училища в област Кърджали ще провеждат професионално обучение

В десет училища в област Кърджали ще се провежда професионално обучение по специалности с очакван недостиг на пазара на труда. Това стана ясно, след като Регионалното управление на образованието представи предложения план-прием след 7 клас за предстоящата учебна година. Предлагат се и няколко нови паралелки за насърчаване на професионалното..

публикувано на 18.02.25 в 11:06

Подкрепят ли кърджалийци бойкота на търговските вериги заради високите цени?

Кърджалийци подкрепят обявения за днес бойкот на търговските вериги заради високите цени. Допитване сред жителите на областния град показа обаче, че малцина няма да пазаруват. Не липсваха и предложения за бойкот на веригите за повече от месец. Според част от анкетираните в малките хранителни магазини могат да се намерят стоки на по-ниски цени в..

публикувано на 13.02.25 в 13:10
На среща с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев народният представител д-р Красимир Събев, заместник областният управител Андриян Петров, председателят на Общински съвет-Смолян Димитър Кацаров и началникът на РУО-Смолян Никола Запрянов защитиха предлаганите промени в план-приема

Предложението е за план-прием от 35 паралелки в област Смолян

Областната комисия по заетост към областната администрация в Смолян ще заседава на 14 февруари, за да се запознае с последния вариант на държавния план-прием след седми клас, предлаган за училищата в областта. Комисията ще трябва да реши дали план-приемът да се приеме или да бъде оставен да се разисква служебно в Министерството на образованието и..

публикувано на 12.02.25 в 09:26
Снимката е илюстративна

Работещите в България масово са недоволни от заплатата си

94 процента от работещите в България не са доволни от размера на възнаграждението си. Това показва анкета на КТ "Подкрепа“ за заплащането на труда у нас. 91 на сто от запитаните посочват, че получават чист доход под 2 500 лева и само 8 на сто - над тази сума. От синдиката изчисляват, че делът на работещите бедни е 24%. Това са хората с доход под 1100..

публикувано на 11.02.25 в 16:17

Музеят в Ардино представя живота и творчеството на писателя Сабахатин Али

В Общинския музей в Ардино се намира Постоянна експозиция, посветена на личността и творчеството на световноизвестния турски писател и поет Сабахатин Али. В експозицията са подбрани и представени семейни фотографии, негови книги в оригинал и в превод, както и възстановка на работния му кабинет в Анкара. Съществена част от експозицията е подарената..

публикувано на 11.02.25 в 13:10