Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит Курбан Байрям на всички мюсюлмани!

Свещения прзник Курбан Байрям започва с деня Арифе
Снимка: БТА

Мюсюлманите отбелязват днес големия празник Курбан байрам. Настъпването му беше обявено рано тази сутрин с големи молитви във всички джамии у нас. В основата на празника е разбирането за взаимното съжителство, почитането на семейството и прошката. По традиция всяко семейство трябва да приготви курбан. Вярващи казват, че тази година празникът е два по-скъп от преди.

Мюсюлманите в Кърджали посрещнаха Курбан байрам в двете джамии в града. Повечето от вярващите отправиха молитвите под открито небе. Това е един от най-тачените празници, ден на прошка и състрадание, казва Али Бекир:

"Дори и да не е Байрям, при нас е прието да си изпереш кърпата и докато изсъхне тази кърпа, сръднята трябва да е отминала".

Традиция е на този ден да се прави курбан. Тази година обаче цената на жертвените животни е по-висока от преди.

Обаче никой няма да остане без месо на Курбан байрам, твърди Али Бекир: "Тези, които не могат да си купят курбан, тези които имат възможност и си колят, дават им пайове".

От дни в Кърджали има оживление. Много наши изселници в Турция и Западна Европа се върнаха, за да бъдат с близки и роднини.

"Традиция е да се връщат, защото това е един от най-тачените празници", казва Бекир.

Курбан байрам се празнува три дни.


По публикацията работи: Божидар Събев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Отложиха делото за катастрофата с участие на Лютви Местан

29 свидетели от общо 31, призовани в рамките на вчерашния и днешния ден, бяха разпитани по делото, в което е подсъдим бившият политик Лютви Местан. По отношение на единия неявил се свидетел, със съгласието на страните, бяха прочетени показанията му, дадени на досъдебното производство, а по отношение на друг явил се свидетел, страната, поискала..

публикувано на 25.02.25 в 16:42

Включиха паметната плоча на полковник Борис Дрангов в регистъра „Военни паметници“

Паметната плоча на полковник Борис Дрангов в с. Дрангово, община Кирково, да бъде включена в Областния и в Националния регистър „Военни паметници“ решиха единодушно членовете на Областната комисия „Военни паметници“ в Кърджали.  Дрангов е забележителен български офицер, родолюбец и военен стратег, загинал през Първата световна война.  На заседанието..

публикувано на 25.02.25 в 16:20

Астероид между Юпитер и Марс вече носи името Перперикон

На 24 февруари името Перперикон бе утвърдено от Международната комисия за нови названия към Международния астрономически съюз, обяви пред БТА дългогодишният ръководител на разкопките на Перперикон проф. Николай Овчаров.  Знаех, че през 2014 година една ученичка от Варна го открива под ръководството на учени. Между Юпитер и Марс този нов астероид е с..

публикувано на 25.02.25 в 16:14

Учители от Полша посетиха СУ „П. Р. Славейков“ в Кърджали

СУ „П. Р. Славейков“ посрещна група полски учители от град Лодж, които посетиха училището в рамките на проект „Всеки е „различен“, но всички сме еднакви“ по програма Еразъм+. Проектът е насочен към работата с деца със специални образователни потребности и споделяне на добри практики за тяхното приобщаване между образователни институции от различни..

публикувано на 25.02.25 в 16:06

Спряха питейната вода в Широка лъка

В Широка лъка бе въведен режим на водата, след като местните жители започнаха масово да оставят чешмите си да текат, за да предотвратят замръзване на крановете. В резултат на това значителна част от водоизточника на селото е била източена, а и без това намалелият дебит заради замръзването на реката е довел до сериозен недостиг. Според кмета на селото..

публикувано на 25.02.25 в 15:27

На 1 март в Ивайловград отбелязват Кукеровден

На 1 март Ивайловград ще отбележи Кукеровден. В квартал "Лъджа", където се събира местната кукерска група, подготовката е в разгара си. Както всяка година, обичаят ще бъде честван около празника Сирни Заговезни. Традиционният ритуал съчетава вековни обреди, маскарадни игри и добри пожелания за здраве и берекет. Ръководителят на кукерската група Иван..

публикувано на 25.02.25 в 15:11

Два автобуса на „Възраждане" от Хасковско са проверявани след протеста в София

Два автобуса със симпатизанти на „Възраждане“, от Хасково и Димитровград са били спрени и проверени от полицията в събота вечерта след протеста в София, при който се стигна до безредици пред сградата на Европейската комисия. Това обявиха на пресконференция от партията.  Депутатът от Хасковска област Георги Георгиев обясни, че за разлика от други..

публикувано на 25.02.25 в 15:03