Събирачите, преработвателите и износителите на гъби са затруднени с доказване на произхода на стоката. Патентният данък за гъбарите ще “осветли” сектора. Планува се таксата за година да струва около 300 лв. Това каза Славчо Мадански от село Паничково, който се занимава с изкупуване и обработка на гъби от 30 години. Патентният данък обаче няма да реши проблема за изкупвачите и износителите, допълни още той.
„Големият проблем е да покажем произхода на тази стока, която ние купуваме. Ние не можем един грам гъби да продадем навън без фактура и без да си платим съответния данък. Ние не бягаме от този данък", каза още гъбарят и допълни същността на проблема.
"Eто сега може да дойде един човек от селото, да донесе две чувалчета сухи гъби, които струват примерно 300 лв. Изсушил си ги е, пакетирал си ги, и човечеца на 72 години иска да си ги продаде. Какво можем да направим ние освен да ги пазарим и да му ги платим? Тази гъба ние ще я обработим, ще я ревизираме, ще я пуснем по масите, ще я кашонираме, ще й сложим етикет и тя ще отиде за износ. На тази стока ние ще трябва да търсим произход, аз ако му кажа на този човек дай ми фактура за тази твоя гъба, той не може да направи това, а на мен ми лежи на склад тази гъба. И това е големият проблем, как аз да си опиша във входящия дневник че съм купил тази гъба от Асан Ахмедов и да я докажа пред данъчните", обясни още Славчо Мадански.
Чуйте повече в звуковия файл.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478