Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поскъпват чашите и кутиите за еднократна употреба

От началото на годината търговците, които използват пластмасови продукти за еднократна употреба за пълнене с храни, включително напитки и готови ястия, имат задължението да ги предлагат на потребителите срещу 10 ст. за чаша и 25 ст. за кутия, тоест с пет стотинки повече в сравнение с миналата година. За това информират на сайта си от Министерството на околната среда и водите (МОСВ).

Оттам напомнят, че изискването е във връзка с влязлата в сила през 2023 г. Наредба за намаляване на въздействието на определени пластмасови продукти върху околната среда. Документът предвижда цената на използваните пластмасови чашки и кутии за храна поетапно да се увеличава през следващите години до 2027 година.

"Пластмасовите консумативи ще са на пазара до изчерпването им. Краен срок за тотална забрана не е предвиден, тъй като за някои продукти тя ще е неприложима", отбелязват от МОСВ. Целта на законодателството е да бъде намалено потреблението във възможно най-голяма степен.

"Задължение на бизнес операторите (търговски обекти, питейни заведения, заведения за бързо хранене) е да осигурят алтернативни възможности като съдове и чаши за многократна употреба и продукти, изработени от други материали – хартиени, алуминиеви, бамбукови, стъклени съдове. Следва да се има предвид, че към настоящия момент законодателството в областта на храните не позволява носенето на собствени съдове на мястото на продажбата", коментират също от МОСВ.

В търговските обекти задължително трябва да бъдат поставени на видно място информационни табели за необходимостта от намаляване употребата на пластмасови продукти, за вредното им въздействие върху околната среда, както и за алтернативните възможности, които се предлагат в търговския обект. Гражданите могат да изискват такава информация на мястото на продажбата, за да бъдат насочени към алтернативни и достъпни продукти за многократна употреба. Сумата за използваните пластмасови продукти за еднократна употреба се посочва в касовия бон отделно от цената на съответната храна и напитка. Гражданите могат да изискват от търговците да спазват това свое задължение, подчертават от екоминистерството. 

Според Националния туристически регистър общият брой на заведенията за бързо обслужване, в които със сигурност се използват продуктите в обхвата на наредбата, е над 4700, посочват още от МОСВ. През ноември на конференция бяха представени резултатите от проучване сред български фирми, което показва, че най-често използваният продукт, подлежащ на ограничения, са пластмасовите чаши за напитки (при около 30% от отговорилите), следвани от съдовете за храна, предназначена за незабавна консумация или консумация от съда (20%).


По публикацията работи: Гинка Динчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доброволци от ТИЦ Кърджали и клуб "Ахридос" почистиха покрай Лисиците

В неделя, на 4 август 2024 г., доброволци от Туристическия информационен център заедно с членове на спортно-интелектуалния клуб "Ахридос" проведоха частично почистване на село Лисиците и туристическия маршрут, който води до тракийското светилище Чит кая.  В рамките на по-малко от 4 часа, около 20 участника събраха над 130 чувала с боклук. В акцията..

публикувано на 05.08.24 в 14:46

Oткриха „Дните на Ардино 2024“

Кметът на община Ардино инж. Изет Шабан откри четвъртото издание на „Дните на Ардино 2024“ и „Фестивал на чистите храни от Родопите“ под мотото „Ръка за ръка за Ардино“. Събитието стартира с официалното откриване на изцяло обновения градски център. И тази година празничната програма на Дните на Ардино 2024 е наситена с разнообразни, културни,..

публикувано на 05.08.24 в 13:30

Гърция засили охрана на израелски обекти в страната

Гърция засили степента на сигурност и охрана на израелски обекти в страната, съобщават днес медиите в Атина, които се позовават на източници от разузнаването. Според тях има заплаха от терористичен акт срещу израелски обекти в Гърция, като дипломатически мисии, компании, собственост на израелски граждани, както и техни имоти в страната. Гръцката..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Изработват релефен макет на община Минерални бани

Предстои изработката на релефен макет на община Минерални бани, части от Първомай и Черноочене.   Съоръжението ще отразява терена, населените места, туристическите пътеки, водоемите, природните забележителности и културно-историческото наследство с площ 9 квадратни метра. Предвижда се още монтаж на предпазен парапет, 50 алуминиеви композитни..

публикувано на 05.08.24 в 11:00

РЗИ започна лятна кампания срещу СПИН

От 5 до 12 август ще протече тази година лятната АНТИСПИН кампания на РЗИ в Кърджали. На инспекцията партнират два хотелски комплекса, кметове на населени места и Областния секретариат на БЧК. От днес в РЗИ до края на периода са обявени Дни на отворените врати за безплатно и анонимно изследване на ХИФ, сифилис, хепатит B и C. Време на кампанията - от..

публикувано на 05.08.24 в 10:30

Майки от Смилян поискаха безопасност за децата на пътя

Майки от смолянското село Смилян направиха мирно шествие с искане за изграждането на тротоар и повдигнати неравности за ограничаване на скоростта на пътя по направлението Смолян - Рудозем, който минава през кв. "Долен Смилян". Шосето през квартала е част от републиканската пътна мрежа в посока Рудозем и трафикът е натоварен.  Майките с деца и..

публикувано на 05.08.24 в 09:38

Въвежда се дезинфекция на всички гранични пунктове

От понеделник (05.08.2024) на всички гранични пунктове на страната се въвежда дезинфекция, като мярка за пресичане на навлизане на заболяването чума по дребните преживни животни. Това каза в Кърджали изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) д-р Светлозар Патарински. Заедно със заместник министъра на МЗХ..

обновено на 05.08.24 в 09:24