Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

170 са обявените за вековни дървета на територията на ЮЦДП-Смолян

Снимка: ЮЦДП Смолян

На територията на Южноцентрално държавно предприятие - Смолян, която включва областите Кърджали, Пловдив, Смолян и Пазарджик (без Община Белово), има обявени 170 вековни  дървета. 

Най-възрастните дървета са чинари на 1100 г., 900 г. и 700 години, и се намират в село Белащица, м. „Чифлика“, Община Родопи, Област Пловдив. 

Един чинар на възраст от 800 години се намира в с. Долнослав, м. „Св. Пантелеймон“, Община Асеновград.

Най-дебелите дървета отново са чинари с  обиколка от 1.3 м; 13.76 м; 7 м; 6.30 м; 6.20 м; 6.13 м. Най-възрастното дърво е и с най-голяма обиколка. То се намира в  село Белащица, м. „Чифлика“, Община Родопи.

Интересна е лозата, която се намира в с. Паталеница, манастир "Св. Петка", Община Пазарджик, Област Пазарджик, която е на възраст от 200 години и има обиколка 1.1 метра.

В Смолянско най-възрастните са зимен бук на 330 г. в село Малево /височина 26 м и обиколка 4.57 м./; три тристагодишни дървета от вида бук, които се намират в с. Сивино, с. Вълчан и с. Борино; Старият чинар в гр.

Смолян, който е на над 300 г.; чинар в с. Петково на 150 г.;  круша на 250 г. в с. Бостина.

Видовото разнообразие от вековни дървета на територията на ЮЦДП е богато:

- от иглолистните дървесни видове 15 са Смърч, осем са Черен бор, три са Бял бор, също три са от вида Секвоя, има по една Ела, Ливански кедър и Бяла мура

- от широколистните дървесни видове вековни дървета са 37 броя Източен чинар, 25 броя Бук, 18 са Летен дъб, Благуните са 10 броя. Има осем от вида Цер, седем - Зимен дъб, по пет Черна топола и Източен чинар. По три вековни дървета има от видовете Обикновен орех, Пърнар, Космат дъб. По две вековни дървета има от видовете Обикновен кестен, Дръжкоцветен дъб и Полски бряст. По един са от видовете Джел, Конски кестен, Круша, Липа, Лоза, Полски ясен, Черна черница, Черна фурма. 

Интересен факт е, че по инициатива на лесовъдите от региона на Смолян, с Постановление № 12976 от 12.09.1931 г. на Министерството на земеделието и държавните имоти (МЗДИ) е обявена първата защитена територия в България. Това е местността Храстево (Растьово), над тогавашния гр. Дьовлен /гр. Девин/. Нормативният акт за обявяването и е публикуван  в ДВ. Бр. 149 от 30.09.1931 г., но е отменен през 1944 година.

През 2012 г. със Заповед на министъра на околната среда и водите, се обявява като защитена местност „Храстево“, с цел опазване на уникална вековна гора от черен бор с участие на горун, цер, обикновен габър, планински бряст, бук и др. и с групова структура, както и с цел възстановяване на най-старата защитена територия, обявена в България, по инициатива на лесовъдите от региона на Смолян.

На страницата на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) към Министерство на околната среда и водите има публикуван „Регистър на вековните дървета в България“. Той представя  всички официално обявени за вековни дървета в България, информират от Южноцентралното държавно предприятие в Смолян.


По публикацията работи: Станислава Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Увеличават се случаите на интоксикация след прием на алкохол и наркотици

През пролетните месеци се увеличават случаите, при които деца до 15 години са стигнали до интоксикация след употреба на алкохол или наркотици. Това става ясно от данни, публикувани от Националния център по обществено здраве и анализи. От тях се вижда, че двойно повече момчета са имали алкохолно натравяне в сравнение с броя на момичетата. Ако през..

публикувано на 21.09.24 в 16:14
д-р Христо Бонев

Родители и джипита: Ученическите здравни профилактични карти са губивреме

„За да се попълни коректно здравнопрофилактичната карта на лица, които посещават училище или детски заведения, е необходим един обстоен преглед от поне десетина-петнадесет минути. Той няма да приключи само с това, защото в тази карта има изискване за профилактични изследвания, лабораторни, параклинични изследвания, които не стават в същия ден...

публикувано на 20.09.24 в 23:45
Маргарита Янева, ръководител на Туристически информационен център - Кърджали

Маргарита Янева: ТИЦ-Кърджали ще играе ключова роля за развитието на туризма в общината

Туристическият информационен център в Кърджали вече заработи, след като беше открит официално. Центърът ще играе ключова роля за развитието на туризма в общината. Основната  му дейност е да предоставя информация за туристически обекти, маршрути и събития в региона, каза за Радио Кърджали ръководителят на ТИЦ – Маргарита Янева. Ще..

публикувано на 20.09.24 в 14:16

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене. Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се подобри хранителното..

публикувано на 19.09.24 в 11:57

Кметoвете канят партиите и коалициите да обсъдят съставите на СИК

Кметовете на 7-те общини в област Кърджали канят парламентарно представените партии и коалиции в 50-ото Народно събрание на консултации за съставите на Секционните избирателни комисии.  В Кърджали срещата между кметът и представителите на партиите и коалициите ще бъде в събота, 21 септември от 11:00 ч. в общинската администрация.  В общините..

публикувано на 19.09.24 в 11:04

4 села в община Момчилград се готвят за традиционните есенни събори

4 села в община Момчилград се готвят за традиционните събори, които се провеждат през есента след прибирането на реколтата, съобщиха от общинската администрация. Два дни ще продължи Даг байрам, който се провежда в подножието на връх Стръмни рид. Празникът е общ за селата Ралица, Сенце и Кременец.  На 29 септември в село Чуково пък ще се проведе Яран..

публикувано на 18.09.24 в 17:30

Общински детски комплекс организира "Ден на отворените врати" в Кърджали

Първият учебен ден започна преди два дни за всички училища. А Общински Детски Комплекс в Кърджали, тепърва предстои да отвори своите врати. Кога ще се случи това и какво се очаква за тази учебна година ще ни каже директора на Общинският Комплекс- Златка Пеньова. А освен това с нея си говорим за това какви новости предстоят, за поколенията, които..

публикувано на 18.09.24 в 16:11