Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Везиева: Хасково се превръща в обедняващ регион

Даниела Везиева
Снимка: БГНЕС

През последните две години Хасково се превръща в обедняващ район, въпреки близостта до Гърция и Турция, с които би могъл да развива регионален бизнес. Това каза по време на Кръгла маса по проблемите на демографията, селското стопанство и икономиката бившият министър на икономиката Даниела Везиева.

Най-големият проблем са регионалните диспропорции, които регионът на Южна централна България, а и югоизточната част на страната изпитват. Все по-ясно се вижда, че те се дължат на засилената миграция. Когато човек загуби вяра и перспектива, че може да живее добре в даден регион, нормално е той да потърси другаде възможности за реализация, дори и извън пределите на България. Всички теми, които поставяме – икономика, инвестиции, земеделие, регионално развитие, образование, здравеопазване, култура, са подчинени на една цел – съхраняването на нацията. Трябва да мислим как да задържим хората тук, а държавата да просперира и да не бъде на последно място в ЕС.

Това каза председателят на Стратегическия институт за национални политики и идеи д-р Калоян Паргов в началото на срещата – дискусия „Икономика и земеделие - фактори за развитието на южно-централния регион на България“, която се поведе в Хасково.

„Нашата задача е да бием камбаната, да алармираме, да предлагаме решения и да търсим реализацията им заедно с институтциите“, обясни Паргов.

Във форума взеха участие експертите на СИНПИ по икономика - д-р Даниела Везиева, по земеделие - Живко Живков, по туризъм – Мариела Павлова, по сигурност – Васка Пенкова и историкът проф. д-р Боряна Бужашка.

В дискусията се включиха кметът Станислав Дечев и общински съветници от Хасково, представители на обществеността, бизнеса и местната власт от региона на Пловдив, Кърджали и Златоград.

“Пандемията ни показа, че имаме нужда да преосмислим дали глобалната икономика да е водеща или локалните и регионалните икономики”, изтъкна Даниела Везиева, която е била министър на икономиката.

По думите ѝ това, което се наблюдава през последните три години е тенденцията за развитие на локални и регионални икономики.

“Ето защо в последните две години анализите показват и ни карат да изграждаме нов модел икономически, който да е свързан по-скоро и да е базиран на нашите ресурси – природни ресурси, човешки ресурси, инфраструктура, образователна инфраструктура. Това са водещите критерии, които в следващите четири години трябва да изведем като приоритетни. Да се възползваме от всички ресурси, които имаме, за да преосмислим визията за развитието на икономиката ни”, убедена е Везиева и допълва, че индустрията е водещата част в икономическите сектори, защото добавената стойност, която дава, е достатъчна, за да можем да развиваме социалната среда.

Живко Живков, който е изпълнителен директор на АЗПБ и бивш директор на Фонд “Земеделие”, изтъкна, че южно-централният район е най-цветната и разнообразна част на България по отношение на земеделието – овощарство, зеленчукопроизводство, лозарство, животновъдство, а климатични условия и напоителната система, която природата е дала на този край на държавата, дават голям потенциал за развитие.

Според него, ако имаме всичко това, а не успяваме да се възползваме, значи системата не работи. Той счита, че чрез земеделието може да бъдат мотивирани хората да се върнат или да останат в съотвентия регион.

Експертите на СИНПИ работят върху идея, която да предложат на институциите – създаване на предпоставки за връщане на хората към земеделието чрез комплекс от мерки – предоставяне на земя, както и на стартов капитал в определен размер и облекчено кредитиране, които да създадат усещането за подкрепа и предвидимост.

Мариела Павлова, която има дългогодишен опит в сферата на икономиката и туризма, заяви, че този регион има изключителни дадености по отношение на културно-историческото наследство, възможности за туризъм, образование и инфраструктура, развита за култура.

Тя посочи, че всичко това дава възможности както за допълнителни приходи в местната икономика, така и по отношение на заетостта.

“Създаването и възстановяването на професионални гимназии, професионално образование в посока туризъм и култура има изключително значение. Толкова голямо колкото и по отношение на икономиката и селското стопанство”, каза още Мариела Павлова.


По публикацията работи: Божидар Събев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трусовете на остров Санторини продължават

Поредната неспокойна нощ на Санторини. Хората напускат острова и се евакуират от крайбрежието. Трусовете продължават. За ден 6 хиляди гърци и чужденци са напуснали Санторини. Стотици чакат на пристанището да отпътуват и днес. Самолетите също са резервирани. Хората се страхуват, защото вече 10 дни трусовете не спират. Професор Евтимиос Лекас, който..

публикувано на 04.02.25 в 09:19

ГДБОП свали два сайта за продажба на вейпове

ГДБОП свали два от най-посещаваните сайтове за продажба на вейпове и вещества па основата на канабиноидите. Това научи БНР. Операцията е съвместна – на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП и на сектор "Наркотрафик". В двата сайта, които са свалени от интернет, са се продавали вейпове и други артикули със съдържание, близко до канабиса, които са..

публикувано на 04.02.25 в 09:12

Дарителската кампания за църквата „Свети Седмочисленици“ в Кирково набира скорост

Общо 68 700 лв. са събраните до момента дарения за градежа на църква в Кирково. В края на седмицата църковното настоятелство покани на благотворителен коктейл граждани и бизнес, за да представи цялостния проект за първия православен храм „Свети Седмочисленици“, който предстои да бъде построен в общинския център. Освен с финансови средства..

публикувано на 03.02.25 в 21:18
Сейрула Лютви

Единадесетокласник от Кърджали с подписка до кмета за поставяне на електронни информационни табла на спирките

Единадесетокласникът от „Славейков“ Сейрула Лютви направи предложение до кмета Ерол Мюмюн и до общинския съвет на Кърджали за монтиране на електронни информационни табла по спирките на градския транспорт в областния град. По думите му това е лично негова инициатива, за реализацията на която в края на миналата година той организира, събра и представи..

публикувано на 03.02.25 в 17:11

Заради ремонти местят пазара за мартеници

Традиционният мартенски пазар в Кърджали, който всяка година се организира на площад „Освобождение“, тази година ще бъде разположен на пешеходната част от бул.“България“ между паметника на Васил Левски и театъра. Това каза пред БТА заместник-кметът Байрям Байрям. По думите му, причината мартенският пазар да бъде изместен, са ремонтни дейности около..

публикувано на 03.02.25 в 17:07

Област Кърджали е под стойностите за обявяване на грипна епидемия

Заболеваемостта от грип към момента е 106 на 10 000 души население, а епидемия се обявява при стойности от 165 на 10 000, каза за радио Кърджали директорът на РЗИ - д-р Виктор Кирчев. "Заразените от грип са най-вече деца и млади хора на възраст между 5-30 години. Г рипните щамове, които върлуват в областта са А и Б. Характерното е че протича много..

публикувано на 03.02.25 в 17:02

Съвместният контингент започна работа за охраната на българо-турската граница

Започна работа съвместният контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Домакин на събитието е министърът на вътрешните работи Даниел Митов.  Той ще посрещна колегите си от Румъния – Каталин Предою, и от Унгария – Шандор Пинтер, както и делегация, водена от Франц Руф – генерален директор на..

публикувано на 03.02.25 в 15:35