Днес православната църква празнува един от 12-те големи християнски празници - Благовещение. Той е възпоменание на радостното библейско събитие, което поставя началото на помирението на човека с Бога. Ангел Господен съобщава на Дева Мария благата вест, че е избрана да роди Спасителя на човечеството.
В църковната традиция Благовещение се приема като ден на майката и жената. Имен ден празнуват близо 18 хил. българи.
Всяка година този християнски празник се пада в един и същи ден. Библейското поверие гласи, че при оповестяване на благата вест от Св. арх. Гавриил на Пресвета Богородица, че ще зачене и роди син, долетели кукувици и лястовици, за да известят за идващата пролет.
"Радвай се ти, чрез която се отвори раят!" - Oбразът на тази словесна богослужебна възхвала на Св. Богородица посреща във всеки православен храм. Ако се вгледаме в централните - наречени Царски - двери на иконостаса, в средата им са изобразени ангел Господен и Дева Мария. Сцената на Благовещението винаги и неслучайно украсява Царските двери, защото чрез Божието въплъщение се отворят небесните врати за спасението на хората. Неговото начало е радостният повод, който днес празнува православната църква.
"Празникът Благовещение е този, на който ние величаем благата вест, която чува Света Богородица, че именно тя ще стане майка на Спасителя на Света. Архангел Гавриил я поздравява. Той й благомести, че ще роди син и ще Иисус. Тя разбира, че чрез нея Бог ще стане човек, чрез нея словото ще стане плът.
Без да се замисля тя приема да бъде тази, чрез която е възможно идването на Христос при нас. Това е началото на спасението на човешкия род", разказа пред БНР Врачанският митрополит Григорий, наместник-председател на Св. Синод.
Великият празник на Благовещението носи радостен трепет във вярващото сърце.
Какъвто е Благовец, такава ще е и годината! На този ден в църквата се носи стрък босилек, който се освещава и се връща обратно у дома. На Благовец се засаждса босилек в саксия, за да пази дома. На празника трябва да се стане рано, за да е богата годината. Първото парче от обредната пита се отчупва от домакинята и се оставя пред прага на дома. То е предназначено за домашния дух, който покровителства къщата. На празничната трапеза трябва да се събере целият род. Приготвената питка се маже с ме и с нея се черпят съседи и близки. Празникът се посреща с чисти домове и дворове, а боклукът се пали, за да се изгорят и болестите. На празника не се върши никаква домакинска работа.
Друга традиция, свързана с този християнски празник, е пробиването на ушите н момиченцата. Вярва се, че на този ден няма да ги боли заради кръжащия над тях архангел Гавраил. На този "благ ден" домакинте не трябва плетат и шият. Поверието гласи, че на този ден всяка отрова губи силата си. Лоша поличба е, ако някой види щъркел, който не лети, а лежи или ходи. Дръвчета, засадени на този ден, раждат много сладки плодове. Хубавото време на празника вещае плодородна година. Паленето на огньове е друга традиция заради вярванията в пречистващата сила на огъня. Децата и младежите прескачат запалените огньове за здраве. От този ден и времето започва да се затопля – змиите и гущерите излизат от леговищата. Според традицията се палят парцали от конопено платно, за да се прогонят гущерите и змиите. Друг обичай е паленето на оборски тор във всички ъгли на двора. Той се изпълнява рано сутрин. Вярването е, че по този начин могат да се прогонят влечугите от двора.
„Площад Родопа планина“ е първата книга на народния представител, бивш председател на Народното събрание Цвета Караянчева. „Разказвам и показвам Родопа планина, защото искам повече хора да се влюбят в Родопите. А един път стигнеш ли доопите, винаги се връщаш там“, каза принето на книгата..
В рамките на тридневното си посещение в Бурса по повод традиционната вечер на ардинци кметът на община Ардино инж. Изет Шабан посети кабинковия лифт от Бурса за Улудаг. Въжената линия, която осигурява по-бърз транспорт от Бурса до Улудаг е с хоризонтална дължина от 9 км и има 144 кабини. Идеята на кмета Изет Шабан бе да проучи на..
Европейската комисия реши да закрие наказателната процедурата за неизпълнение на задълженията на България за преразглеждане и актуализиране на вторите Планове за управление на риска от наводнения (ПУРН) и третите Планове за управление на речните басейни (ПУРБ). Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите. В края..
Младши инспектор Мехмед Хаджисаид е отличен в националния конкурс „Пожарникар на годината“-2024. Победителите в отделните направления бяха наградени днес на официална церемония във фоайето на Министерството на вътрешните работи за постигнати високи резултати в своята работа през 2024 година. В раздел „Спасителна дейност“ подгласник на победителя е..
Премиерът Росен Желязков е разпоредил 24-часов режим на наблюдение на пътната обстановка заради снеговалежите. Областните управители да бъдат в пълна и постоянна координация с всички институции по места е поискал министър-председателят. Изискано е също стриктното спазване на ангажиментите по почистването и поддържането на пътищата...
Новоизбраният кмет на крумовградското село Аврен на частичните избори на 16 февруари е Милка Семерджиева от "Движение за права и свободи – ДПС". Това сочат крайните резултати, каза за БТА председателят на Общинската избирателна комисия Атанас Тюрдиев. Той допълни, че Семерджиева е избрана с гласовете на 117 избиратели от 205 гласували...
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478