Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г. и успешни проекти през предходните програмни периоди бяха обсъдени на местна конференция в Хасково, в рамките на проекта „Европа на Балканите: Общо бъдеще“, който Българската телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия, предаде БТА.
Целта е предоставяне на информация на широката общественост, да се насърчава открит диалог относно политиката на сближаване на Европейския съюз и да се представят резултатите на местно ниво и изпълнението на политическите приоритети на Европейския съюз.
Конференцията бе открита от Анастасия Симеонова, експерт в областна администрация – Хасково. Тя описа потенциала за развитие на областта освен чрез географското му разположение, но и чрез природните му дадености, културното му наследство, историческите забележителности, транспорт, инфраструктура и развитие на търговията. Определи близостта на региона с две съседни държави – Турция и Гърция като фактор Хасково да се превърне в център на международен, търговски и културен обмен. Припомни за пътната свързаност и чрез магистрала „Марица“ и я определи като най-прекия и бърз път на Европа с Азия и Близкия изток, а наличието на изброените показатели, по думите ѝ, превръщат региона в привлекателна дестинация за развитието на промишленост.
„Стратегическото положение предлага отлични условия за привличане на чуждестранни инвестиции. Европейските програми и фондове могат да подпомогнат създаването на индустриални зони и бизнес инкубатори, които ще стимулират иновациите и предприемачеството“, каза още експертът в областна администрация.
Подадените концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) за област Хасково са седем, а средствата, за които кандидатства областта, са 293 376 754,75лв., каза Йоанна Кокотанекова, експерт в Областен информационен център – Хасково. Като най-голяма като обем дейности, а и като поискано финансиране, тя посочи концепция за почти 96 милиона лева, с водещ партньор община Хасково, свързана със здравеопазване, образование и екология, в която партньорите са над 30, а дейностите повече от 40. Разказа и за концепция с водещ партньор Агенция „Пътна инфраструктура“, която предвижда изграждането на околовръстен път по югозападната дъга на Хасково, съчетан с инвестиции в зелена градска инфраструктура. Освен към жителите на Хасково, концепцията е насочена и към транзитно преминаващите от страната и чужбина, които търсят връзката Хасково – Кърджали - граничен контролно-пропускателен пункт "Маказа", отчете Кокотанекова.
Новостите в политиката на сближаване в Европейския съюз за периода 2021 – 2027 г., както и постигнатите резултати по Програма „ИНТЕРРЕГ“ ИПП България - Турция за периодите 2014 – 2020 г. и 2021 – 2027 г., очерта Красимир Станков, експерт „Управление на проекти“ в Съвместен секретариат на Програма „ИНТЕРРЕГ“ ИПП България - Турция. Той отчете, че за над 20-те години трансгранично сътрудничество между двете страни, договорите за субсидия са близо 240 до 2020 г., повечето от които са изпълнени, а общият им бюджет надхвърля 60 млн. евро. И допълни, че за настоящия програмен период 2021 – 2027 г. отреденият бюджет е 34,4 млн. евро, като 72 % или 21,5 млн. евро от него е по приоритет 2: „Интегрирано развитие на трансграничния регион“. Финансовият ресурс по Приоритет 1: „Щадящ околната среда трансграничен регион“ е 6,6 млн. евро, а по Приоритет 3: „По-сигурен трансграничен регион“ - 1,73 млн. евро.
Станков отчете също, че по един от приоритетите се изпълнява стратегически проект, насочен към управлението на незаконната миграция и осигуряване на по-безопасна и по-сигурна Европа. В него партньорите са пет – Областните дирекции на МВР в Хасково, Бургас и Ямбол, както и Областните управи на Одрин и Къркларели.
Настоящият период е много предизвикателен, освен за общините, и за всички субекти на безвъзмездна финансова помощ от различните програми, особено по отношение на интегрираните териториални инвестиции, каза Валентин Спенджаров, главен експерт в Дирекция „Европейски и национални програми и проекти и екология“ в община Хасково. Той отчете, че през изминалия програмен период община Димитровград е изпълнявала трансгранични проекти основно по програмата за трансгранично сътрудничество Гърция – България – три на брой. Единият от тях е проект в сферата на опазване на околната среда и противодействието на различни бедствия, изпълняван с община Суфли.
„За съжаление пожарите от изминалата година бяха доста опустошителни за Суфли и възникнаха нужди от нови мерки, които да бъдат финансирани със средства от ЕС за противодействие на тези пожари, тъй като изграденото бе за превенция и не може да противодейства ефективно“, каза Спенджаров. Той допълни, че вече е разработено ново проектно предложение с по-конкретни мерки.
Експертът каза също, че е изработено и проектно предложение в партньорство с университета в Солун за остров Тасос, отново по отношение на превенцията на бедствията, но в посока наводнения, каквито често се случват на гръцкия остров при обилни валежи.
Концепциите за интегрирани териториални инвестиции от област Хасково изчерпват една голяма част от ресурса, затова се надявам да има допълнителен ресурс, защото в противен случай много трудно общините от Южен централен район ще постигнем целите, които сме си поставили, каза заместник-кметът на община Димитровград Яшо Минков.
Той сподели опита на общината по отношение на трансграничното сътрудничество чрез реализиран проект за над 1 млн. и 100 хил. евро в областта на телемедицината, чиято цел е била създаването на модел за първична здравна грижа, приложим в трансграничния регион. Партньори в него са били три общини – Димитровград от България и Димотика и Паранести в Гърция, а резултатът от него са два оборудвани за първична медицинска помощ мобилни диагностични центъра и обхванати до момента над 4200 души.
На 20 ноември се отбелязват 80 години от построяването на последния участък от жп линията Русе - Подкова, в участъка от Момчилград до Подкова. Строителството на линията се извършва на няколко етапа, като първата отсечка от гара Русе до гара Велико Търново е въведена в експлоатация на 8 октомври 1900 г., а последната от Момчилград до Подкова – на 20..
Над 60 таксиметрови коли се събраха на стадиона пред Арена Арда в Кърджали, подкрепяйки колегите си от цялата страна и, за да изразят своя протест срещу драстичното повишаване на цената на задължителната застраховка Гражданска отговорност. Новите ставки са непосилни за повечето от тях, твърдят шофьори. Според представители на бранша имало..
Срещаме се с него в родното му родопско село Дружинци. Лято е. Селото е пълно с хора - тукашни и пришълци, създали вече дом и семейство по всички краища и на България, и на света. Той е млад, предприемчив и силно родолюбив. Прилича на много от младите, предприемчиви и родолюбиви българи, пръснати по света, но и различен - някак тъжен, че му..
Вечер в памет на големия щангист и почетен гражданин на Момчилград Наим Сюлейманоглу беше проведена в община Авджълар, Истанбул. Поводът беше 7-та годишнина от смъртта на спортиста. Сред гостите бяха кметът на Община Момчилград Илкнур Кязим, председателят на ОбС - Момчилград Ерсин Юмер, депутатът в турския меджлис и почетен гражданин на общината..
Възпоменатели церемонии по повод 7-годишнината от смъртта на световноизвестния щангист и олимпийски шампион Наим Сюлейманоглу бяха организирани в Истанбул и в Момчилград. В Истанбул церемонията се проведе на гроба на тежкоатлета. На нея присъстваха представители на местните власти, спортисти и гости от България, включително кметът на община..
Може да говорим за нуждата от решения по спешност, свързани с кадрите в здравната система. Проблемите са от години, задълбочат се и ако не се вземат мерки, ще рефлектират със страшна сила. Това каза в ефира на Радио Кърджали д-р Николай Колев, член на УС на Българския лекарски съюз. Колев посочи, че в региона на Източните Родопи средната..
Гражданска инициатива ще събира подписи за референдум по въпроса дали България да стане президентска република. Това обяви бившият депутат от БСП в 44 Народно събрание Красимир Янков, който се представи като координатор на идеята. Той каза, че в областните градове и общини ще бъдат, "призовани доброволни граждански съвети", които ще учредят гражданско..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478