Грешки при нанасянето на данните от секционните избирателни комисии в протоколите се оказаха сред основните проблеми и в тези избори, които бяха произведени в неделя – за представители от България в Европейския парламент и за народни представители в българското Народно събрание.
Заради грешно попълнени протоколи и несъответствие в данните се е наложило повторно отваряне на чувалите и ново преброяване на бюлетините в 9 от секциите в 29-и МИР, Хасково, съобщи председателят на РИК Добромир Якимов.
„Имаше доста грешки в тези протоколи, независимо, че ЦИК реши да се заплаща по 25 лв. допълнително на всеки член на СИК, ако не са допуснати грешки в протоколите, т.е. т.нар. хипотеза на „чист протокол“. При нас бяха рядкост. От 483 секции надали са повече от 50. Имахме и доста случаи, общо 9 секции, в които се наложи да се извърши повторно преброяване, да се свиква цялата секционна комисия, да вземем решение за повторно преброяване и в присъствие на наш упълномощен представител цялата секционна комисия да брои отново, доколкото не се касае за явни технически грешки или грешки в пресмятането, което наложи да се отварят чувалите и да се брои. Чак при повторното преброяване се отчетоха грешките и се установи действителният резултат“, коментира Якимов.
Замените на членове на СИК, които този път са били по-малко в сравнение с предишни избори и са достигнали до около 30-40 на сто, отново са оказали негативно влияние за работата при попълване на данните в протоколите. „Няма изискване за ценз (за членовете на СИК, б.р), трябва да се помисли и в тази посока. Трябва да се помисли и в посока да се разтоварят малко от задълженията, защото законодателят ги товари и ЦИК постоянно с нови, и нови, и нови задължения“, препоръча Якимов. Той посочи част от допълнителните ангажименти на членовете на СИК от последните няколко избора – включването на машините, като опция за гласуване, което генерира попълването на още един протокол, също така въвеждането на видеонаблюдението, за което се изискват повече умения и т.н. „И като стигнем до сложността на протоколите, които в случая също не ги разбраха какво се иска от тях и се достигна до този резултат“, допълни председателят на РИК.
Якимов доразви идея, която е коментирал и преди – за създаване на постоянни изборни комисии. Нещо повече – да има специални преброители, например учители с опит в провеждането на изпити, на матури, които да осъществяват преброяването на гласовете след приключването на изборния ден.
Председателят на РИК разви идея за въвеждане на друг вид машини за гласуване, като посочи плюсовете и минусите. Разкри и особености при съставянето на секционните избирателни комисии и нагласите на членовете, които често пречат на ефективната работа.
Повече подробности можете да чуете в прикачените звукови файлове.
Родителите, които искат да ползват данъчните облекчения за деца или за деца с увреждания през работодателя си, е необходимо да заявят желанието си пред него като подадат съответната декларация до 31 декември 2024 г. В този случай работодателят може да възстанови данъка в срок до края на януари 2025 г. За целта е необходимо да заявят..
Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..
Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации. "И хубавото е това, че днес тази..
20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..
30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..
Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков. Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той изграждането на помощно игрище..
Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478