Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бавно загива единственият Етнографски музей на открито в единствената Евромахала Батковци

8
Част от експонатите
Снимка: Станислава Георгиева, Радио Кърджали

Известната в цяла България "Евромахала Батковци" в област Кърджали днес бавно се обезлюдява. Наречена е евромахала заради единствената по рода си Етнографска сбирка под открито небе, която съчетава предмети от бита от българските земи и знамена и информация за страните в Европейския съюз.

Днес тази сбирка изгнива и загива. Тъжна констатация в деня на изборите, в който гласуваме за Европейски парламент, за Народно събрание и за достойно бъдеще в Обединена Европа. 

Създателят на музея Хасан Садък си отива от този свят преди 9 години, през 2015-та. Известно време след това семейството му се опитва да поддържа със собствени сили голямата мечта и страст на Хасан, но един по един експонатите се разрушават от силата на природата, флаговете на европейските държави се разкъсват от вятъра, табелките с информация за страните от Евросъюза се обезцветяват от слънцето. 

Къщата на големия евроентусиаст Хасан Садък се намира точно до музея на открито и чешмата, от която започва всичко. Срещам в двора дъщеря му Зелиха Саид. При спомена за баща й, очите й се насълзяват:

ова си го направи с обич, с мерак. Като някакво хоби го почна. Започна с чешмата, горе пейките после, масичките - като дойде някой, да почине, да си вземе отдих. И винаги черпеше кафе, да. Който и да дойде, няма значение откъде. После със знамената. Всичко, което спечелеше, купуваше, правеше там старинните работи... Трудно се намираха експонатите за етнографска сбирка. Много трудно ги намираше, защото те са старинни вече и гният. Няма как хората да ги пазят. Особено дървото - много иска грижа, иска лакиране, чистене, което ние не можахме да го направим."

Зелиха си спомня, че баща ѝ се радвал най-много на колелата от каруци. Вграждал ги в оградата, майсторял с тях масички, пейки. Един от най-трудно намерените експонати за музея е тъкачният стан. Той е запазен, може би защото Хасан е изградил над него навес, да го пази от капризите на времето.

"Имаше една много възрастна баба тука, която беше ни помогнала - даже заедно с баща ми заедно направихме едно малко килимче, да видят хората", припомня си Зелиха.

Тя още пази спомен как са идвали автобуси с деца и групи от цяла България, за да разгледат уникалния музей на открито.

След смъртта на баща ѝ, семейството е поддържало сбирката няколко години, но ставало все по-трудно. Самата Зелиха се разболяла, младите търсят реализация в града и "няма как да стоят на село само заради музей, ама то всичко гние нямат през зимата от дъждовете и снеговете. То няма нали отгоре покрив, за да се пази, то нищо не остана вече..."

Преди години от общината в Момчилград са предлагали на Хасан Садък да преместят цялата събрана от него музейна сбирка в района на Татул, но той не се съгласил. Искал да си остане в Батковци музей, тук да идват хората да гледат предметите от миналото и европейските знамена. След смъртта му имало ново предложение, но тогава на съпругата му сърце не ѝ дало да се раздели с делото на живота на мъжа ѝ.

Така днес дървените експонати гният. Все още туристи се отбиват. води ги любопитството и табелата на главния път, която упътва към Етнографския чузей в махала Батковци. "Може би трябва да се махне, то вече нищо не е останало", скърби Зелиха. Много ѝ се иска музеят да се възроди, но е реалист: "Аз също искам пак, както беше си старото, да е пак същото, ама не се връщат вече годините, просто няма как да е пак същото, щом него го няма, защото ние не сме тука и няма как аз сама да го направя..."

Все още се пази летописната книга на Етнографския музей на открито, започната от Хасан Садък преди години. В нея посетителите описват впечатленията си. Последното е от 9 юни 2024 г., деня на изборите за Европейски парламент и за българско Народно събрание.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали"

Сдружение "Омега" започна изпълнението на проекта "Гласът на Кърджали" с младежки идеи за гражданска активност. Целта на проекта е да ангажира над 1000 млади хора от региона на Кърджали в различни културни дейности и обучения, свързани с гражданско участие.  Чуйте повече в прикачения звуков файл.

публикувано на 08.11.24 в 18:32
Иво Маев

Иво Маев: Съвсем скоро ще стане ясно дали да се готвим за пореден цикъл на политическата криза

" За Борисов е пределно ясно, че  първото мнозинство, което трябва  да се случи в следващото Народно събрание, е мнозинството за избор на председател.  Затова неговата първа малка, но и съществена стъпка, е да провери дали наистина такова мнозинство е налично за избор на председател на Народното събрание, излъчен от политическа партия ГЕРБ. Ако..

публикувано на 07.11.24 в 11:24
Цвета Караянчева

Цвета Караянчева: В Парламента ще работя и за Кърджали

Въпреки че съм избрана за народен представител от Пловдив област, ще работя и за моите съграждани от Кърджали. В това увери народният представител от ГЕРБ-СДС Цвета Карянчева в ефира на Радио Кърджали: "Изборите минаха и аз мисля, че оттук нататък трябва всички народни представители да не бъдат вече народни представители на определена политическа..

публикувано на 04.11.24 в 11:47

Кърджалиецът Мустафа Мустафов: От свободното гмуркане, през маратона до връх Монблан

Какво е да си екстремна личност.  Да участваш в маратонско бягане, да практикуваш свободно гмуркане, да изкачиш върховете - Монблан и Елбрус.  Да се гмурнеш на дълбочина 21 метра само с маска и шнорхел, и то на един дъх. Да, има такива хора. Един от тях е кърджалиецът Мустафа Мустафов и е правил всичко това, което описахме...

публикувано на 03.11.24 в 13:46

Иво Никодимов: Победата на ДПС-Ново начало в Кърджали е символна

Как топрепортерът на БНТ Иво Никодимов видя изборите в Кърджали, какво е бъдещето на двете крила на ДПС, ще става ли още по-интересно противоборството между тях и предреши ли асфалта изборния резултат в областния град? Разговорът е на Радка Петкова. "Каква е съдбата на двете фракции, свързани с ДПС тук, и в национален план, как мислите?"..

публикувано на 30.10.24 в 13:06

Беркант Барзат: Многото жалби и много добрата работа на СИК отличиха изборите на 27 октомври

Осем политически сили - партии и коалиции, влизат в новия български парламент при 100 процента обработени протоколи на СИК в РИК. Това са ГЕРБ-СДС, Продължаваме промяната-Демократична България, Възраждане, ДПС-Ново начало, БСП-Обединена левица, Алианс за права и свободи, Има такъв народ и МЕЧ. Величие с 3.999 % от гласовете на избирателите остава извън..

публикувано на 29.10.24 в 14:36
Петко Петков, изпълнителен директор на

Петко Петков от "Галъп": Ръстът на активността е добрата новина в тези избори

Над една четвърт от гласувалите в неделя са решили за кого да дадат гласа си два-три дни преди вота или минути преди да застанат пред урната. Това сочат наблюденията на социолози и политолози след приключилите седми поредни предсрочни парламентарни избори за Народно събрание. Българският избирател изненада приятно социолозите, като повиши..

публикувано на 29.10.24 в 01:08