Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Община Смолян със значително по-чист въздух заради новите печки


Община Смолян има значителни успехи за постигане на по-добро качество на атмосферния въздух в резултат на намаляване на фините прахови частици. Това е свързано с многото кандидати домакинства, които са поискали да сменят старите си печки на твърдо гориво с нови уреди на пелети и на ток. В момента общината реализира втора фаза по проекта, като е пред финализиране на четири обществени поръчки. На този етап домакинствата, които са подали заявления са 1 478, а се очаква да бъдат финансирани над 2000, каза зам.-кметът Марин Захариев. Нека научим повече за ефекта от програмата, контролът дали се спазват мерките, как се избират самите уреди и кога ще бъдат демонтирани и съответно монтирани новите отоплителни системи. 

."....ние бяхме една от общините, които изпълнихме и в предишния програмен период такива проекти. И ние, Европейската комисия и Оперативна програма "Околна среда" се убедиха, и общините и гражданите  също в добрите ефекти и ползи от тези проекти. Ние доказано вече имаме намаление на стойността на ФПЧ, защото в частност Смолян е един от градовете с най-приятната природа през летния сезон. 
Но през зимния сезон с оглед на факта, че се намираме в долината на реката и имаше доста на отопление на твърдо гориво, се наблюдаваха отклонения от нормите в качеството на въздуха. И тази зима вече на база на първия проект, имаме чувствително драстично подобряване на чистотата на атмосферния въздух, намаляване на фините прахови частици. Почти нямаме норми с превишение. И следващия проект ще потвърди тази тенденция".
Захариев обясни, че при първия проект са се възполвали 1500 домакинства, а сега се предвиждат почти 2000. Общината е успяла да договори да се включат и селата на общината. 
Така ще се постигне "едно трайно подобряване на качеството на въздуха, ....., но също така и една по-висока енергийна ефективност, защото и пелетите, и уредите на ток, термопомпите и климатиците имат сериозен коефициент на полезно действие".
По думите му има проверки, които установяват дали хората използват само новите уреди. Повечето от тях са съвестни и са установили ползите и разликите в старото и новото отопление. 
Кандидатите посочват вида на жилището си, изолацията, изложението, етажа и квадратура и на какво искат да се отопляват. Хора, които са под определени прагове на
доходи могат да посочат комбинация между фотоволтаици и климатик, така че да произвеждат електричество. На жилищата се прави и енергийно обследване. 

По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Нели Арнаудова

Нели Арнаудова: Наградите на СБУ за социално партньорство са благодарност за съвместна работа

Наградите "Най-добър социален партньор" на Синдиката на българските учители към КНСБ не се дават по презумпция, просто така. Те са израз на благодарност за съвместна работа. Това обясни в ефира на Радио Кърджали Нели Арнаудова, областен председател на СБУ в Кърджали. Традицията СБУ да отличава своите парньори всяка година е дългогодишна и е отразява..

публикувано на 17.12.24 в 13:00

Община Ивайловград бе удостоена с награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“

Кметът на община Ивайловград Диана Овчарова по повод спечелената награда за „Най-оригинално представяне на продукт на културния туризъм“ за вила " Армира" сподели, че тя е построена през 1-ви век от новата ера и представлява едно прекрасно луксозно римско имение с изящни мозайки и впечатляващи декорации.  "И хубавото е това, че днес тази..

публикувано на 11.12.24 в 15:53
Ученици от клуб „Историкон“ и техният ръководител Илиян Тосков с престижни награди от Националния конкурс „Родолюбие“, които получиха на 30 ноември в град Плиска.

Клуб "Историкон" в Крумовград събужда интереса към родния край

20-то юбилейно издание на своя исторически бюлетин издаде клуб "Историкон" към Средно училище "Васил Левски" в Крумовград. Акцентът в него е тракийската култура по българските земи, представена в четири изключителни гробници, свързани с вярата в безсмъртието в задгробния живот. Това са гробниците в Казанлък, Свещари, Александрово и Мезек. "Неслучайно..

публикувано на 11.12.24 в 11:02
Проект на църквата

В Кирково ще се гради нов православен храм

30 години след възникването на идеята за нова църква в Кирково, в крайграничното село започва кампания за набиране на средства за строеж на православен храм. Той ще носи името "Свети Седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. На 28 декември проектът ще бъде представен на обществеността в района. Това съобщи за Радио Кърджали Здравко..

публикувано на 10.12.24 в 16:37

Георги Дяков: Възраждане e против безумията в парк Простор

Върху зелена площ да се строи зелен терен с изкуствена трева, да се излива бетон - това е безумие, смята общинският съветник в Кърджали от ПП"Възраждане" Георги Дяков.  Ще изчезне една зелена площ, на която много кърджалийци са играли. Ще изчезне от там и самолетът, станал емблематичен за града, коментира той  изграждането на помощно игрище..

публикувано на 10.12.24 в 13:59
Георги Башков

Пътят до Главатарци е отчайващ, туристите недоволстват

Иска им се да имат и поне една детска площадка, защото са много семействата с малки деца, които идват да почиват на Главатарци. За някои от тези проблеми са говорили с ресорния заместник-кмет Даниел Делчев. Неотдавна даже са получили от него неофициална информация, че до дни започва основен ремонт на пътя през кв. „Боровец“. Другата..

публикувано на 09.12.24 в 20:34

"До Финландия и назад" - историята на Георги Георгиев от Ямбол, възкресяваща твореца в него

Eто една интересна история, която от просто мечта и стремеж, стъпка по стъпка се превръща в реалност. И не само! "До Финландия и назад", освен и из цяла Европа е част от неговата история, като пит стоп междувременно и за тръмплин му служи Сезон 10 на музикален формат. Предизвикателства, трудности, събуждане на твореца в себе си и още.... Георги..

публикувано на 04.12.24 в 17:24