Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дискутират психичното здраве на подрастващите в Кърджали


Кръгла маса по повод Международния ден на психичното здраве се организира на 4 октомври в Кърджали с участието на медицински специалисти, училищни педагози, лекари и гост лекар детски клиничен психолог. Тя ще се състои в конферентната зала на хотел Кърджали от 10 часа, а организатор е Общинският съвет по наркотични вещества. Повече по темата на дискусията, за психичното здраве на подрастващите и ефектите на пандемията върху психиката на младите, отчуждиха ли се хората след прекараната изолация, от разговора на Радка Петкова с д-р Сезгин Бекир, председател на организацията.
"Тя се организира по повод Международния ден за психично здраве в град Кърджали на 4 октомври и ще бъде на тема "Психични проблеми и разстройства на поведението, характерни за детско-юношеската възраст". От няколко години Общински съвет по наркотични вещества, изпълнявайки Националната стратегия за борба с наркотиците, провежда информационни кампании три пъти годишно и една от кампаниите, които провеждаме във връзка именно със Световния ден за психично здраве, на 10 октомври, който е обявен за такъв от Световната здравна организация. Тази година Световният ден на психичното здраве има мото "Моето здраве, мое право" и в тази връзка ние решихме да организираме тази кръгла маса, на която ще поканим представители на училищата в община Кърджали, но не само училищни психолози, педагогически съветници, но и работещите в медицински специалисти от кабинетите в съответните училищаКато целта ни е да привлечем тяхното внимание върху проблема, както и да им предоставим информация, която би била полезна за тяхната професионална дейност". 
"като гост-лектор сме поканили детския клиничен психолог, гл. асистент д-р Весела Кръстева-Симеонова, която е преподавател в Софийския университет и има богат опит за работа с различни поведенчески проблеми, психични разстройства, по-специално в детско-юношеската възраст. Една възраст, която е доста, бих казал, рискова по отношение на отключване на различни поведенчески психически разстройства. Специалистите знаят, че именно юношеската възраст е възрастта, в която за първи път могат да се наблюдават отклоненията в поведението или първите симптоми на развиване на психично заболяване. Поради тази причина решихме, че е изключително важно именно специалистите в училище, които имат може би след родителите най-дълго достъп до децата и младите хора, да се запознаят и с актуалните тенденции, с основните симптоми и да могат да правят диференциация между психичен проблем и разстройство, за да може да се получи своевременна адекватна помощ".
Според Сезгин Бекир много често юношите, които търсят своята идентичност, често създават впечатление, че развиват психично заболяване.
И още - пандемията отключи повече тревожност, депресия, обсесивно-компулсивни поведения, свързани най-вече с опасността, която не е видима, но е реална. Повече чуйте в интервюто на Радка Петкова.




По публикацията работи: Радка Петкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Иванка Караколева: КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана

КНСБ настоява Конвенция 190 да бъде ратифицирана и да се въведат нейните изисквания в текущото българско трудово законодателство. Конвенцията е на международната организация на труда и е за премахване на насилието и тормоза в областта на работното място.  "До момента ние нямаме ясна дефиниция за насилие и тормоз на работното място. Тоест..

публикувано на 02.10.24 в 16:02

Беркант Барзат: Трудна задача ще се окаже назначаването на СИК

РИК-Кърджали регистрира кандидат за депутат от листата на парламентарно представена политическа партия, на който по-рано отказа регистрация. Това стана след намесата на ЦИК.  "Отказахме регистрация заради това, че не е живял в последните 18 месеца в България - такава информация излезе в справката, която направихме. Те обжалваха и ЦИК отмени нашето..

публикувано на 30.09.24 в 18:01

Мисия екскурзовод: Веселина Кючукова и съпругът й - от студентската любов до туристическите маршрути

Веселина Кючукова и съпругът й Георги са от малкото сертифицирани екскурзоводи в областта.  Запознават се като студенти по време на археологически разкопки.  Любовта им прераства в семейство с двама сина. По повод 27 септември, обявен за Световен ден на туризма, с Веселина Кючукова си говорим за туризъм, достатъчна ли е рекламата,..

публикувано на 27.09.24 в 15:57
Снимка Фейсбук

Не подценявайте запотяването на стъклата в автомобила, това може да е предпоставка за катастрофа

Есента настъпи, с нея идват и дъждовете, а  с тях и един много неприятен, даже досаден проблем, който може и да е опасен, а именно - запотяването на стъклата на автомобила. Наглед може и да се стори за някого маловажно, но знаем, че  понякога малкото камъче може да преобърне каруцата, защото и запотяването на стъклата може да  създаде предпоставка..

публикувано на 24.09.24 в 13:48

Александър Секулов: Имам блян за Източните Родопи

Последните си книги "Възхвала на провинцията" и "Корабът на сирените"   ще представи на фестивала "Мистериите на Хухла 2024" писателят, драматург и публицист Александър Секулов . Това ще се случи в първия ден на културните празници, 21 октомври, събота в двора на Костадин-Георгакиевата къща веднага след откриването на изложбата на автентични..

публикувано на 18.09.24 в 14:55

Нешко Нешев събира най-добрите български групи и изпълнители на своя юбилеен концерт

Тази есен Кърджали ще се предвърне в столицата на българската народна музика.  Световноизвестният акордеонист Нешко Нешев  събира най-добрите български групи и изпълнители на своя  юбилеен концерт - "Вечната музика на Нешко Нешев".  Орекестър "Канарите", Оркестър "Тракия" с Иво Папазов, Теодоси Спасов, Славка Калчева, Росица Пейчева, Петя Панева -..

публикувано на 18.09.24 в 13:33