Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц.д-р Дора Янчева: Науката в Кърджали се отличава със специфичност и оригиналност, което я прави уникална

С тържествена сесия учените в Кърджали отбелязват два юбилея - 80 г. от основаването на Съюза на учените в България и 40 г. от създаването на клона на организацията в Кърджали

доц. д-р Дора Янчева
Снимка: архив Радио Кърджали

Научните работници в Източните Родопи отбелязват тази година два юбилея - 80 години от създаването на Съюза на учените в България и 40 години от учредяването на клона на съюза в Кърджали.

Тържествена сесия ще бележи двете събития. Тя ще се проведе на 15 октомври в конферентната зала на хотел „Арпезос“ от 17.30 ч. и ще бъде под патронажа на председателя на Съюза на учените в България проф. Диана Петкова, на областния управител на Кърджали Никола Чанев и на кмета на община Кърджали.

 „Готвим се с вълнение за тази забележителна годишнина, тъй като, наистина, ако една организация на обществени начала може да има 40-годишна история, това следва да се приеме като постижение“, каза в ефира на Радио Кърджали настоящият председател на клона на СУБ в Кърджали доц. д-р Дора Янчева.

Тя припомни, че въпреки дълбоките преобразования и политическите противопоставяния, Съюзът на учените запазва през годините своята цялост и се утвърждава като организация, която реално интегрира учените от различните институции с признат авторитет и име.

Двете важни дати в историята на националната и кърджалийската съсловна организация учените ще бъдат отбелязани с тържествена сесия на 15 октомври от 17.30 ч. в конферентната зала на хотел „Арпезос“ в Кърджали. Програмата включва няколко доклада, сърбани в три точки – на председателя на кърджалийския клон доц. Дора Янчева, посветен на 40-та годишнина от основаването му; на почетния председател на  Съюза на учените в България академик Дамян Дамянов за мястото, ролята и историята на националната организация; и посланията към поколенията, които поддържат паметта за богатото наследство на земите ни ще поднесат акад. Иван Гранитски и проф. д-р на историческите науки Иван Маразов.

Конференцията не предвижда изнасяне на научни доклади, уточни доц. д-р Янчева.

Тя припомни , че кърджалийският клон на Съюза на учените в България е създаден на 18 юли 1984 г. по инициатива на н.с. Славей Златев, който става и първият секретар и чието име носи днес Астрономическата обсерватория в града. За председател е избран кандидатът на философските науки Рафет Сейдалиев. А сред 30-те научни работници- учредители са ст.н.с. І ст. д-р Георги Анадолиев и синът му н.с. І ст. Златко Анадолиев, ст.н.с. І ст. дсн Димитър Бъчваров, доц. д-р Дора Янчева, н.с. І ст. Иванка Гочева, доц. д-р Иван Костов, доц. д-р Касим Юнузов, доц. д-р Кънчо Илиев, н.с. І ст. Тодор Кипровски, доц. д-р Филип Чуренев, кандидатът на техническите науки Георги Танев, доц.д-р Кръстина Петрова, която впоследствие става заместник-директор на Института по овощарство в Пловдив, доц.д-р Кънчо Илиев, който е и вторият председател на организацията, и др.

„Не можем да не изразим преклонение и благодарност пред създателите на кърджалийския клон за тяхната прозорливост и далновидност да оценят значимостта на присъствието на тази авторитетна  организация на учените в България“, каза доц. Янчева.

„В 40-годишна история на кърджалийския клон на Съюза на учените са членували 109 научни сътрудници, като към днешна дата сме 53-ма и за наша радост предпочитания да членуват в нашия клон се изявили учени от София, от Пловдив“, коментира доц.д-р Дора Янчева.

Сред тях са член-кореспондент проф. Владко Панайотов, проф. Маринела Панайотова, доц.д.т.н. инж. Николай Николов, н.с. І ст. Златка  Сиджимова, гл. ас. Петър Хаджинаков, Вълчо Златилов, доц. Грозданка Ленкова, проф.д.м.н.Жени Стайкова, Даниела Коджаманова, доц.д-р Дора Щерева, проф.д-р Тодор Черкезов, доц. д-р Ваня Найденова, гл.ас.д-р инж. Кристина Илиева, д-р Марин Мухтаров дм, д-р инж. Георги Гачев и др.

„Трудно се прави наука в Кърджали, но това може да се каже за науката в България. За сметка на това, науката, която се прави в Кърджали, е посветена на проблемите на града и региона. Тя се отличава с много специфичност и оригиналност, което я прави уникална“, каза доц.д-р Янчева.

Като пример тя посочи форумът „Наука и общество“ – национална конференция с международно участие, която е била досега базирана в Кърджали. Досега са проведени осем национални научни конференции, „като те не са абстрактни научни събития, а винаги сме се старали проблематиката на конференциите да има отношение към проблемите на града и региона и особено в това отношение се откроява конференцията ни от 2010 година, в която повечето автори от страната от около 65 научноизследователски институти - докладите им бяха посветени и  насочваха към решение на проблеми на Кърджали“.

Сред конференциите, оставили следа в историята на организацията на учените в Кърджали е и форумът, посветен на 170 години от рождението на патрона на филиала на Пловдивския университет Любен Каравелов, както и конференцията, в която участват 58 учени от страната и света, които са свързани с Кърджали.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
доц. Михаил Околийски

Доц. Михаил Околийски: В България липсва воля за подобряване в психично-здравното обслужване

Наблюдаваме ефекта на дългогодишното занемаряване от психично-здравното обслужване у нас, което се дължи на стигматизирането на психичното здраве, оставянето му в „задния двор“ на медицината. С това върви както липсата на достатъчно финансиране и довеждането на новите, модерни подходи на лечение, психо-социална рехабилитация, наблюдение на..

публикувано на 14.02.25 в 17:00

Съвременните сатри на виното се намират в Момчилград

В Момчилград се намира единствената регистрирана винарска изба в област Кърджали. Собственикът Венцислав Драмалиев е създал уютна зала за дегустации, в която хората могат да опитат вината, които се произваждат там. Освен това ще ви посрещне задължително с домашно приготвени мезета. Венцислав Драмалиев разказа за Радио Кърджали как е възникнала идеята..

публикувано на 14.02.25 в 16:57

Ресторантьори от страната обсъждат мерки за защита на 9% ДДС

Ресторантьори от страната се събират на национална среща във Велико Търново, за да приемат мерки за защита на диференцираната ставка от 9% за Данъка върху добавената стойност за заведенията. В проектобюджета на държавата, който предстои да бъде приет от парламента, се предвижда ДДС за заведенията за хранене да се върне на 20%, както беше преди..

публикувано на 13.02.25 в 11:35

Георги Георгиев:"Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните хранителни вериги и категорично застава зад българското производство

Ггледам да купувам предимно български стоки и от производители. В големите вериги влизам рядко или инцидентно. Реално съм ги бойкотирал отдавна и за постоянно, това коментира народният представител от ПП"Възраждане" Георги Георгиев. От интервю дадено за Радио Кърджали, става ясно, че "Възраждане" подкрепя бойкота на чуждестранните..

обновено на 12.02.25 в 14:08

Бойкот на търговските вериги и магазини обявиха за 13 февруари

 След като в Хърватия започна бойкот на магазини заради високите цени, Движение „Системата ни убива“, Федерация на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи се обявиха и в България да се проведе  Общонароден бойкот на всички хранителни магазини в страната. Призивът в социалните мрежи на Движение „Системата ни убива" това да..

обновено на 12.02.25 в 11:44

Метин Хафъзсалим: Бюрото по труда започна прием на документи по утвърдила се програма

„Ден на отворените врати“  ще се проведе на 14 февруари пред сградата на Бюро по труда Кърджали. Работодатели и лицата, желаещи да се включат в проект „Започвам работа - Компонент 3 „Заетост“, ще могат да получат подробна информация за проекта, към който от Бюрото по труда отчитат голям интерес през предходната година.  В  общините Кърджали и..

обновено на 11.02.25 в 17:23

Кольо Парамов: У нас съществува схема на елементарната лъжа

Напълно възможно е когато става въпрос за числа и цифри, те да зависят от този, който ги пише, защото съществува "схемата на елементарната лъжа", каза финансовият експерт Кольо Парамов. В коментар за Бюджет 2025 бившият главен ревизор на БНБ каза, че в страната се наблюдава уникален парадокс. „Няма държава в света, която да не води..

обновено на 11.02.25 в 16:02