Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Митев: Създаването на дигитално съдържание е ключово за бъдещето на радиото

Генералният директор на БНР Милен Митев.
Снимка: Ани Петрова

Генералният директор на Българското национално радио (БНР), г-н Милен Митев, гостува в предаването "Нашият ден", където говори за ролята си на настоящ и бъдещ генерален директор на медията. Той благодари за доверието, което му беше гласувано за втори мандат както от Съвета за електронни медии, така и от много от колегите му в радиото. По думите му това е оценка за постигнатото през последните три години и знак, че положителните страни на работата му надделяват над негативите.

"За мен това е много важно, тъй като всяко нещо, което се прави в радиото, се прави за хората в радиото и обратната връзка е едно от най-важните неща. Повече от 10 години не се е случвало да има директор, който да спечели втори последователен мандат, и това е огромна отговорност."

Митев изрази надежда, че ще има възможност да завърши започнатите в предходния мандат инициативи и в края на следващия мандат БНР ще бъде по-силно и стабилно. Той подчерта, че процесите често отнемат повече време от планираното, като дори няколко години може да се окажат недостатъчни.

"Най-важното за последните три години е, че успяхме да заявим много по-силно и ясно присъствието на БНР не само в ефира, но и в дигиталните платформи и в онлайн пространството."

Той отбеляза, че съдържанието, което БНР създава, е качествено, но често не достига до аудиторията, особено до младите хора, които нямат навика да слушат радио.

На въпрос за по-слабото онлайн присъствие на програма "Христо Ботев", споделено по време на представянето на концепцията му, Митев отговори:

"На първо място, ще разчитам на хората в програмата. Материалите, свързани с култура и наука, не се приоритизират толкова бързо и често се качват със закъснение. В програма "Хоризонт" повече хора създават съдържание за сайта, и мисля, че трябва да вървим в тази посока".

Той добави, че назначаването на повече уебредактори на този етап не е възможно и всеки трябва да участва както в създаването на съдържание за ефира, така и в дигиталната му версия. "Не мисля, че можем да си позволим назначаването на повече уебредактори." 

"Очаква се всеки да поеме малко повече задачи, като не само създава съдържание за ефира, но и допринася за дигиталното присъствие на радиото. Естествено, това трябва да бъде съпроводено с адекватна компенсация, което отново ни връща към темата за заплащането и натовареността.

За съжаление, заплатите в нашата институция изостават от средните нива за София и страната. Това е област, върху която трябва да се работи много сериозно. Разбира се, не всичко зависи от нас – частта, която можем да контролираме, е свързана с оптимизацията на структурата на радиото. Термини като "оптимизация" и "съкращение" винаги са трудни и стоят като тежка сянка. През последните години успяхме да намалим щата на БНР с около 100 позиции, без да компрометираме качеството на услугите, които предлагаме. Но не можем да продължаваме с тези съкращения безкрайно, защото не искаме да се отказваме от програмите си, музикалните състави и всички останали важни дейности, които радиото извършва.

Единственият начин е да убедим тези, които решават за бюджета ни, че инвестицията в радиото е необходима. Не мисля, че в близко бъдеще можем да очакваме промени в закона или във финансиращия модел, особено с оглед на липсата на политическа стабилност, необходима за такъв дебат."

Митев изрази необходимостта от промяна в модела на финансиране на БНР, като заплатите на служителите трябва да бъдат обвързани с реалната стойност на създаваното съдържание.

"Няма да е лесно да се разработи подобна методика, но сме длъжни да опитаме заради цялото общество."

"Единственият начин да се разреши проблемът със заплатите на служителите на БНР е просто да се смени моделът и финансирането, което БНР получава, да се обвърже с това, което правим. Да може да се направи оценка колко струва изработването на едно предаване за култура, колко такова за новини, какви хора и екипи са нужни, за да го направят, както и каква техника."

Той сподели още, че въпреки трудностите, ръководният екип на БНР продължава да работи ефективно, като комуникацията между членовете е добра.

"Засега ръководният екип работи, естествено винаги има какво да се подобри, противно на мнения, които се чуха в дните на конкурса, не смятам, че комуникацията е толкова разрушена. Мисля, че и ръководният екип съумява да комуникира по между си."

"Бих искал да пожелая на всички, които работят в радиото, да продължаваме напред заедно, защото, когато радиото работи като екип, то е много по-силно", каза той в края на разговора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Инфлацията в еврозоната се ускори до 2,4% в края на 2024 г., в България - до 2,1%

Годишната инфлация в еврозоната се ускорява през декември 2024 г. до 2,4% спрямо 2,2% месец по-рано, показват данните на Евростат. В целия Европейския съюз индексът се покачва до 2,7% от 2,5% през ноември. Данните са изключително важни, тъй като върху тях се базират оценките за готовността на България за присъединяване към еврозоната...

публикувано на 17.01.25 в 15:47

Магистрати изнасят уроци на правни теми пред кърджалийски ученици

През изминалия месец декември 2024 г., и през настоящия януари, съдии от Районен съд – Кърджали продължават да ограмотяват ученици от Средно училище „П.Р.Славейков“ с уроци на правни теми- част от образователна програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. На 11 декември 2024 г...

публикувано на 17.01.25 в 12:30

Ресми Мурад: Политическата криза може да бъде преодоляна

"Надявам се това редовно правителство да е толкова дългосрочно, доколкото работи в полза на хората, доколкото е необходимо за решаване на стратегическите важни задачи пред страната". Това каза по повод новото правителство Ресми Мурад, областен лидер на "Демокрация, права и свободи – ДПС" около Доган. По думите му трябва да се започне с бюджета,..

публикувано на 17.01.25 в 12:25

Цвета Караянчева: Първата задача пред правителството - да започне работа по бюджета

Първата и най-важна задача пред новоизбраното правителство на България е да започне работа по бюджета.  Това каза за Радио Кърджали Цвета Караянчева, депутат от Пловдив, но и областен председател на ГЕРБ-Кърджали, в първи коментар след гласуването на кабинета „Желязков“. Караянчева заяви, че основните приоритети на правителството са:..

публикувано на 16.01.25 в 15:37
Истанбул

Тристранната среща в Истанбул между България, Турция и Гърция

Тристранната среща, организирана по покана на министъра на вътрешните работи на Република Турция Али Йерликая към министъра на вътрешните работи на България Атанас Илков и министъра на миграцията и убежището на Гърция Николаос Панайотопулос ще се проведе днес в двореца Долмабахче в Истанбул, предаде БТА. Днешната среща е първа по рода си в този формат...

публикувано на 14.01.25 в 09:14
Архив

Премахнаха паднало дърво на пътя за село Подрумче

Всички пътища в община Крумовград са отворени и училищата започнаха занятия без проблеми въпреки снега. Паднало дърво е забавило почистването на улица към пътя за село Подрумче, което е отстранено и пътят е отворен, и почистен, каза кмета на общината Себихан Мехмед.

публикувано на 13.01.25 в 11:06
Снимката е илюстративна

Откраднаха пистолет от апартамент в Кърджали

Сигнали за кражби от два апартамента са подадени в РУ-Кърджали. В едното жилище било проникнато на 11 януари, а в другото посоченият от тъжителя период е от 25 декември до 12 януари. По данни на потърпевшите са били откраднати валута, суми в левове, златни накити, а от единия апартамент и законно притежаван пистолет. Дежурни..

публикувано на 13.01.25 в 10:36