Ученици от Професионалната гимназия по икономика "Алеко Константинов" в Кърджали отбелязаха 90-годишнината на Българското национално радио с поредица от инициативи. Преди дни те посетиха Радио Кърджали, където се запознаха отблизо с работния процес и технологиите, използвани в медията. Тази среща с радиото остави трайни впечатления у тях, като ги вдъхнови да представят свои идеи пред съучениците си.
Учениците организираха събитие в училището си, на което представиха кратка история за възникването и развитието на Българското национално радио. Кулминацията на програмата бе постановка, с която младите участници демонстрираха как се създава радиопредаване. Събитието предизвика положителни емоции и одобрение сред присъстващите, а инициативата бе отчетена като успешна крачка към популяризирането на радиото сред младите хора.
Божидар Чолаков, журналист от БНР - Радио Кърджали, събра впечатленията и мненията на учениците Алекс Кесенров, Ивайла Табакова и Мануел Маринов, какво за тях е радиото?
Алекс Кесенров сподели, че слуша радио главно в автомобила, но го смята за позитивно средство за информация и забавление. „Харесва ми, че пускат хубава музика и споделят интересни новини“, каза той. Въпреки това, Алекс призна, че не би се занимавал с работа в радио, тъй като се чувства твърде притеснен от идеята да говори пред хора. Алекс призна, че предпочита професионалната реализация в IT сферата, но не изключва възможността да допринася към радио медия чрез програмиране и технологии.
Ивайла Табакова, от своя страна, разказа, че е печелила награди в сферата на журналистиката и би обмислила кариера в радиото. „Слушам радио рядко, но винаги се интересувам от предаванията на БНР. Най-много бих искала да чувам теми, свързани с ученето и образованието“, сподели тя.
Мануел Маринов също коментира впечатленията си от посещението в Радио Кърджали. „Очаквах, че за едно радио са нужни само няколко човека и една стая, но се оказа, че техниката и процесите са изключително сложни и изискват голям екип. Това ме изненада и впечатли“.
Учениците изразиха различни предпочитания за съдържанието на радиопредаванията. Според тях, радиото трябва да включва повече съвременна музика и да обхваща различни музикални жанрове, включително рок и метъл, които често липсват. Освен това те препоръчаха развитието на приложения, които да улеснят достъпа до радиостанции, комбинирайки ги с модерни технологии.
Събития като това, организирано от учениците на ПГИ "Алеко Константинов", показват, че радиото все още може да бъде вдъхновение за младите хора. Посещението в Радио Кърджали и последвалата им инициатива са пример за успешно съчетаване на историята и съвременните технологии с цел привличане на интерес към медийната индустрия. Въпреки различните предпочитания за бъдеща кариера, всички участници се обединиха около значимостта на радиото като част от културното наследство и ежедневието на хората.
С бели чаршафи, окачени по балконите и прозорците на много жилища и работни помещения в Истанбул и други населени места, турските граждани изразяват протеста си във връзка със смъртоносния пожар на 21 януари в хотел "Гранд Картал" в скикурорта Карталкая, при който загинаха 78 души, а десетки бяха ранени, информира БТА, цитирайки опозиционният вестник..
В Агенция "Митници" наградиха отличили се с професионализма си служители по повод Международния ден на митниците. За цялостен принос, за високи резултати при установяване на укрити контрабандни акцизни стоки и наркотични вещества е отличен екипа на отдел „Борба с наркотрафика“, екипът на сектор „Рентгенови системи“, както и всички служителите..
Парламентът в Атина се събра днес, за да избере президент. Нито един от издигнатите четирима кандидати обаче не получи на първо гласуване необходимите 200 гласа в подкрепа на кандидатурата си. Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова..
Рейтинговата агенция Moody’s Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния рейтинг на България Baa1 със стабилна перспектива. Потвърждаването на рейтинга на България се балансира от три основни фактора - че показателите за дълга и кредитоспособността на България ще останат значително по-силни от тези на страните със същия рейтинг. Второ,..
Посещението на министъра на образованието Красимир Вълчев в Кърджали премина в дух на активен диалог с педагогическата общност в региона. Министърът подчерта, че тази година в област Кърджали ситуацията е значително по-добра в сравнение с други области, където има драстично намаление на паралелките. Срещата с учители и директори от региона се проведе в..
На 23 януари 2025 г. отбелязваме 58 години от рождението на легендарния щангист Наим Сюлейманоглу, известен по света като „Джобният Херкулес“. Той е роден през 1967 г. в село Птичар, Момчилградско, в семейство на български турци. Наим започва да тренира вдигане на тежести на едва 10-годишна възраст. Неговите първи стъпки в спорта са направлявани от..
Острата респираторна заболеваемост бележи тенденция към завишаване, но не в такава степен, че да смятаме, че вълната е на прага. Това каза за Радио Кърджали д-р Христо Бонев, общопрактикуващ лекар с една от най-големите практики в областта. " Имаме микс от вирусни инфекции , като в началото бяха се позасилили инфекциите от грип А и грип В. В..
Кърджали 6600
бул. България 74
036 122 478