Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Радева: Астероидът „Перперикон“ е на 4 млрд. и 500 млн. години



Астероид, който се намира в астероидния пояс между Марс и Юпитер вече носи името на Скалния град на траките - Перперикон.

Откривател на небесното тяло е доц. д-р Веселка Радева.

Това се случва през 2015 година, когато астрономът работи по международна  програма за астрономическо сътрудничество, чиято цел е да се откриват нови астероиди.

Следват цели 10 години на наблюдения на астероида, разказа за Радио Кърджалидоц. Радева.

„Много време отнема потвърждаването на самото откритие. Астероида се наблюдава по цялата му орбита. Трябва да се проследи неговата пълна обиколка около Слънцето, която е с продължителност 5 години и 7-8 месеца, за да могат  да се определят неговите орбитни елементи“, поясни доц. д-р Веселка Радева.

Тя е една от едва четирима – петимата астероидни астрономи в България, а в света такива учени са около 1 000.

От 2017 година доц. Радева е ръководител на морската астрономическа обсерватория – планетариум на Висшето военноморско училище във Варна. С нейните курсанти имат открити над 80 нови астероида.

Именно през 2017 г. астрономът получава предложение и възможност да стане „кръстник“ на новооткрития астероид с номер 560 085.

Доц. Радева не се колебае дълго и решава небесното тяло да „изстреля“ Скалния град на траките край Кърджали – Перперикон – в астероидния пояс между Марс и Юпитер.

Защото „ Перперкон има специално, силно емоционално значения за нея“. Всяка година заедно със семейството си посещава този обект и се възхищава от всичко , което вижда.

„Кърджали  има едно магично място със световно значение - Перперикон. Комплексът пък има своята „слънчева обсерватория“, каза още доц. д-р Веселка Радева.

И така по думите й, ние имаме един огромен скален град, а вече и една такава огромна скала се движи между планетите Марс и Юпитер.

Доц. Радева допълни, че през следващите години предстоят още наблюдения на астероида „Перперикон“. Ще трябва да се определи какъв е неговия ротационен период – колко часа се върти около собствената си ос, каква е неговата форма и химичен състав.

„И тогава, след няколко години, ще направим скален модел на астероида и ще го поставим в подножието на Скалния град Перперикон“, посочи доц. д-р Веселка Радева.

И нещо много любопитно - астероидът с номер 560 085, носещ името „Перперикон“ е на 4 млрд. и 500млн. години. Или казано по друг начин – стар е , колкото Слънчевата система.

Повече – чуйте в интервюто на Галина Кючукова с доц. д-р Веселка Радева в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Кючукова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хотелите в Златоград са заети и за следващия Празник на чевермето

100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Пациенти живеят с години в психиатриите, няма кой да ги проследява след това

С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..

публикувано на 25.04.25 в 11:33

Фармфест „Красотата на Родопите“ събира, представя и опазва традициите на региона

Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..

публикувано на 25.04.25 в 11:05
Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос

„Кой ще води този предмет?“ – директор от смесен район с притеснения за религията в училище

На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Борба с Лаймската болест: Историята на Галина и концерт за надежда

Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест.  Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..

публикувано на 24.04.25 в 14:27
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30