Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Засякоха изключително рядък сръндак с три рога

Изключително рядък екземпляр - сръндак с три рога, бе засечен от ловна камера в местността „Светулка“, близо до Ардино. Необичайният кадър е дело на ловна дружинка „Ардино 1“, част от Ловно-рибарско сдружение (ЛРС) „Бели Брези“. Това съобщи Айдън Тефиков, специалист по ловно стопанство към сдружението.

„Сръндаци с три рога бяха засечени не само в местността „Светулка“, но и в „Терзилер“. Вероятно появата им се дължи на постоянното зареждане на хранилките, което подпомага здравето и развитието на дивеча“, заяви Тефиков. Той подчерта, че Ловна дружинка „Ардино 1“ от години полага целогодишни грижи не само за тези редки екземпляри, но и за диви прасета и глигани. „Поддържането на балансирана популация и осигуряване на храна през цялата година са част от усилията на дружинката за устойчиво управление на ловните ресурси“, каза още Тефиков.

ЛРС „Бели Брези“ стопанисва около 24 000 хектара ловна площ, разпределени между шест дружинки, които активно работят за опазването на природното богатство в региона.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пожарът край село Дъждовница е овладян, няма опасност за населението

Пожарът, избухнал в близост до село Дъждовница, е овладян и локализиран в ранните часове на днешния ден. Това съобщи в ефира на Радио Кърджали областният управител на Кърджали Никола Чанев. По думите му, към 4:00 часа тази сутрин огънят е бил поставен под контрол. На място продължава да дежури екип на пожарната, както и служители на Горските..

публикувано на 14.08.25 в 16:55

Съдът в Хасково решава мерките срещу обвинените за нелегалната фабрика за цигари

Окръжния съд в Хасково ще заседава по мярката за неотклонение на Николай Перчемлиев по прякор Къната, който беше посочен за главно действащо лице в разбитата фабрика за цигари край село Момково през месец юли.  По неофициална информация Перчемлиев сам се е предал на ГДБОП.  Николай Перчемлиев е бил освободен под парична гаранция от 8000лв,..

публикувано на 12.08.25 в 11:56

Зрелищен метеорен дъжд може да наблюдаваме тази вечер - по 100 падащи звезди на час

Зрелищен метеорен дъжд може да наблюдаваме тази вечер. По 100 падащи звезди на час или по 1-2 в минута ще озаряват небето. Това каза Петър Георгиев, учител по астрономия във варненската Народна обсерватория с планетариум "Николай Коперник". Метеорният поток Персеиди ще достигне своя пик межди 12 и 13 август, обясни той.  Земята минава през..

публикувано на 12.08.25 в 11:05

Катастрофа затвори АМ „Тракия“ в посока Бургас

Малко след 9:00 ч. е настъпило пътнотранспортно произшествие на автомагистрала „Тракия“, при км 196 в посока Бургас. По първоначална информация са се ударили два леки автомобила. На един пострадал се оказва медицинска помощ. На място има полицейски екип. Движението в района на катастрофата е спряно. Трафикът към Бургас се..

публикувано на 11.08.25 в 11:07
Ясен Бурдев, майстор-гайтанджия от Златоград

Да изработваш гайтани с автентични машини на 150 години

Знаете ли какво е гайтан?  Може би да, а за нашите слушатели, които са чували, но сега се питат - какво беше това – ами това е онази вълнена нишка, с която се украсяват автентичните български народни носии. В Златоград – в Етнографския ареален комплекс , където се пазят традициите и всеки, който посети този красив родопски град, може..

публикувано на 08.08.25 в 15:20

Още находки в Града на малките хора на Перперикон (видео)

30 нови погребения от XIII–XIV век бяха открити в южния квартал на Перперикон, наричан още „Град на мъртвите“. Заедно с тях археолозите попаднаха и на 15-килограмова бойна каменна топка, използвана в обсадна техника от Средновековието. Разкритията са част от тазгодишния археологически сезон, който ще продължи до края на септември или началото на..

обновено на 07.08.25 в 13:50

Пожарът в Харманлийско прехвърли магистрала "Марица"

Пожарът, който избухна между селата Доситеево и Коларово в Хасковска област, прехвърли АМ “Марица”. Към момента няма пряка опасност за населените места. Това съобщи областният управител на Хасково Стефка Здравкова в интервю за Радио Кърджали. По първоначални данни огънят е обхванал над 20 000 декара сухи треви, храсти, стърнища и горски масиви. Пожарът..

публикувано на 06.08.25 в 16:49