Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Данаил Добрев: Коромораните изяждат по 3 кг. риба на ден, лишават риболовците от хобито им



Бракониери, корморани, изпускането на язовира, недобросъвестни риболовци, са основните фактори, които пречат за запазване на рибата, с която беше зарибен преди дни яз. „Кърджали“.

Мнението е на Данаил Добрев, председател на риболовно сдружение „Диксън“.

10 000 шаранчета бяха пуснати във водите на язовира. Рибките тежат около 40-50 грама.

За да станат атрактивни за улов, им трябва около година, тогава ще са достигнали килограм – килограм и половина.

Но, има много фактори, които вредят на съхраняването на малките рибки – това са бракониерите, изпускането на язовира, недобросъвестните рибари и кормораните, посочи Добрев.

„Има много рибари, които при улов на дребна риба, не я пускат обратно в язовира, макар че през последните години се наблюдава напредък в поведението им и все повече от хората, занимаващи се с това хоби, вече проявяват повече съвест и връщат дребната риба, както и такива, които са имали късмета да хванат голяма риба, която също е редно да бъде върната във водата.“, каза още Данил Добрев.

А, най-големият шаран, хващан в яз. „Кърджали“, е тежал цели 26 кг.

И още - оказва се, че кормораните също са неблагоприятен фактор за съхраняването и размножаването на рибата, защото са хищник, който поглъща до 3 кг. риба на ден. Короморанът е защитен вид.

Според Добрев би трябвало да се направи нещо за намаляване на популацията на кормораните, които по думите му в района на яз. „Кърджали“ са над 3000 на брой.

Председателят на риболовно сдружение „Диксън“ коментира още, че в момента най-много се лови каракуда и шаран по нулите на язовира, защото рибата изхвърля хайвера си и търси по-плитки места.

Така ще е обаче до 15 април, когато влиза забраната за риболов.

Тя важи 45 дни – до 1 юни.

На Деня на детето ще има официално откриване на риболовния сезон с детски турнир.

Какво още каза председателят на риболовно сдружение „Диксън“ - Данаил Добрев – слушаме в интервюто на Галина Кючукова, в звуковия файл.


По публикацията работи: Галина Кючукова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хотелите в Златоград са заети и за следващия Празник на чевермето

100 чевермета ще се завъртят в Златоград в началото на май . За празника на златоградското чеверме са заети всички хотели и къщи за гости не само за тази, но и за другата година . Освен нашенци, празникът става популярен и сред гърци. В ход са строежи на още места за създаване, каза още кметът на общината Мирослав Янчев. Повече за..

публикувано на 25.04.25 в 17:44

Пациенти живеят с години в психиатриите, няма кой да ги проследява след това

С 50 % да бъдат увеличени заплатите на лекарите и медицинския персонал в държавните психиатрични болници от 1 май, то ва обещават преди време на срещата с работещите там министъра на здравеопазването д-р Силви Кирилов. Необходимите 12 милиона и 500 000 лева ще осигурите Министерството на финансите. Средната брутна заплата в..

публикувано на 25.04.25 в 11:33

Фармфест „Красотата на Родопите“ събира, представя и опазва традициите на региона

Третото издание на Фармфест „Красотата на Родопите“ ще се проведе на 24 и 25 май 2025 г. в Момчилград, с фокус върху местните породи животни и традиционни родопски продукти. Събитието ще събере повече от 60 изложители, включително производители на млечни продукти, месо и местни ястия. „Фармфестът започна с идеята да популяризира местното..

публикувано на 25.04.25 в 11:05
Час по религия, воден от отец Максим от известния кипърски манастир Кикос

„Кой ще води този предмет?“ – директор от смесен район с притеснения за религията в училище

На 24 април се проведе обществена дискусия, посветена на въвеждането на предмет по религия и добродетели в българските училища. Събитието беше открито от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и събра над 100 участници – представители на различни вероизповедания, народни представители, учители, родители и представители на неправителствени..

публикувано на 25.04.25 в 10:55

Борба с Лаймската болест: Историята на Галина и концерт за надежда

Понякога животът ни изправя пред тиха, дълга битка - като тази с Лаймската болест.  Ще чуете историята на Галина Алипиева - жена с огромен дух, която не просто се бори с тежкото заболяване, но и вдъхновява с откритостта и силата си. В разговора ще разберем как е открила болестта, как преминава през нея и през системата, която често не предлага..

публикувано на 24.04.25 в 14:27
доц. д-р Светла Ракшиева

Доц. Ракшиева: Традицията на рисуваното яйце е много по-стара от християнството

Интересна изложба за техниките за изписване на великденски яйца в България е подредена в Регионалния исторически музей в Кърджали. Откриването й беше последвано от работилница за писане и багрене с ученици, която беше водена от един от авторитетите по темата в България - доц. д-р Светла Ракшиева. Тя е етнолог, научен сътрудник в Етнографския институт..

публикувано на 18.04.25 в 12:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: България има всички шансоне да влезе в еврозоната

Страната ни има всички шансове да получи положителен конвергентен доклад от Европейската комисия и Европейската централна банка  за определяне на дата, която е твърде вероятно да бъде 01 януари 2026 година за влизане в еврозоната, каза в ефира на Радио Кърджали икономиста  Румен Гълъбинов . "С оглед на предстоящите развития, трябва..

публикувано на 15.04.25 в 13:30