От трети до шести април включително ще се проведе за седемнадесети път фестивала за съвременна клавирна музика „ppIANISSIMO”. В рамките на три вечери на подиума в Първо студио на БНР, своето майсторство и професионализъм ще покажат няколко от най-изявените изпълнители и композитори на нашето време. Идеята на този форум е да акцентира върху възможностите на пианото като клавишен и перкусионен инструмент. В афиша на „ppIANISSIMO” тази година присъстват инструменталистите Боян Воденичаров, Камелия Миладинова, Албена Димова… Ще бъдат отбелязани и годишнини на големите български композитори Константин Илиев и Иван Спасов.
Фестивалът ще бъде открит с „Лупинги и сънища” – концерт на Камелия Миладинова с Керстен МакКойл. Ето какво сподели тя:
„Концертът на трети април ще бъде рецитал за флейта и пиано. Керстън МакКойл, който свири на медния духов инструмент е германец, който работи и живее в Холандия. Той е първи флейтист на Концертгебау оркестър, преподава и в Консерватория в Амстердам. За мен е изключителен музикант и много ценен колега. Работим заедно от доста години. Участието ни в XVII фестивал „ppIANISSIMO” се осъществява по покана на проф. Стела Димитрова-Майсторова. Програмата включва предимно съвременни произведения. Но сме отделили място и за Й. С. Бах. Ще изпълним „Соната за флейта и облигатен клавир в A dur”. Интересното за нея е, че половината от първата й част е изгубена още по времето, когато той е живял. Всеки който я изпълнява днес, трябва да направи своя трактовка или да използва такава, написана от друг композитор. В нашия случай тя е направена от моя колега, флейтиста Керстен МакКол. Последните ноти буквално бяха завършени седмицата преди гостуването ни тук, на този фестивал. Не е лесно да се довършва произведение, написано от Бах в неговия стил и дух, този творчески процес беше свързан с много промени до последно. Така че, може да се каже, че в програмата ни за този концерт имаме нова музика от този гениален автор.”
Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..
Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..
Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..
За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..
Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..
Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..
Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..