Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“


За именития гайдар Петьо Костадинов 2018-а е юбилейна, а равносметката от постигнатото през 50-те му житейски години е респектираща.Инструменталист със забележителна техника, новатор в изкуството на гайдата, той е успешен интерпретатор като солист на традиционни хора и мелодии, както и автор на интересни композиции. Владее старинните фолклорни стилове на свирене, но и непрекъснато опитва нови инструментални похвати и щрихи. С лекота се включва в различни наши и международни музикални проекти – още един знак за високата му изпълнителска класа. Преминал през музикалното образование в НУФИ „Филип Кутев“ в Котел и Музикалната академия в Пловдив, той придобива сериозен опит в ансамбъл „Тракия“, а след това и в ОНМ на БНР, където и до днес е сред най-изявените солисти.

Съвсем различна страна от таланта си Петьо Костадинов разкрива като част от етно формацията „Булгара“, наложила се с новаторския си подход към традиционната музика.

Снимка: БУЛФОТОИзраснах в семейство, което слушаше предимно народна музика – споделя Петьо Костадинов. И аз нямах друг избор – само това слушах. Моят дядо по майчина линия свиреше на гайда. Той беше човекът, който първи ми подаде този инструмент в ръцете, подреди ми пръстите и започнах да свиря. Бях записан в музикална школа в с. Самуилово, Сливенско, при преподавателя Добромир Иванов (Добри Селеминовски). Той ме подготви за музикалното училище в Котел. Мои преподаватели там бяха Диньо Маринов, Кольо Софинков (светла им памет и на двамата), както и други добри педагози. Учихме музиката на гайдарите Костадин Варимезов, Никола Атанасов, Шахпас Салиев, Стоян Попов (Попето). След като завърших, имах удоволствието да преподавам няколко години в същото училище. Щастлив съм, че мои ученици днес работят в ансамбъл „Тракия“, в Музикалната академия-Пловдив и др. Аз самият работих в „Тракия“ 8 години. Този ансамбъл ми даде добра основа. Имахме много концерти в страната и чужбина, беше страхотно изживяване за мен. Заедно със семейството ми се преместихме в София и от 2001 г. работя в ОНМ на БНР, където започна звукозаписната ми работа. Оттогава започнах да пиша и мои пиеси. В една от тях – „Гайдарски мелодии“ (аранжимент Димитър Христов), въведох мой похват – два тона в ручилото, което по принцип изпълнява само един бурдониращ тон. В момента работя и върху нови прийоми в начина на свирене. В пиесата „Гайда аваси“ също има новост. Там свиря едновременно с две гайдуници.


Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание  на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала „България“ със световноизвестния музикант Милчо Левиев. Беше страхотна емоция, през 2005 г. бяхме подгряваща група на китариста Ал ди Меола в НДК… Концертите с ОНМ на БНР винаги се превръщат в силни преживявания. Всичко, което изброих, дължа на гайдата. За мен тя е всичко. Много нещо могат да се направят с този самобитен инструмент. Бих посъветвал младите гайдари да се придържат към старинния ѝ стил и оттам насетне да градят. Още много нови неща могат да се открият.

Още от категорията
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00

Младите музиканти във Филхармония "Пионер" правят всичко за "абсолютната музика"

За първи път в своята 66-годишна история Филхармония „Пионер“ ще изпълни Симфония № 3 (известна под името „Ероика“) от Бетовен. Концертът е в столичната зала „България“, вход свободен за студенти и ученици. На диригентския пулт е Любомир Денев-син, който ръководи оркестъра през последните десетина години. Любомир е завършил дирижиране в НМА в..

публикувано на 29.11.18 в 09:10