„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Диана Дафова за своето участие в международния проект

БНР Новини
Снимка: архив

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая „добър човек“ е свободен превод на „вайшнав“ – човек, предано отдаден на Вишну, върховен бог в индуизма. „Вайшнав Джан То“ бил любим бхаджан (молитвена песен) на Махатма Ганди и неизменно бил сред молитвите, които пеел преди да започне ежедневните си дейности. През следващата 2019-а се навършват 150 години от рождението на бащата на индийската нация, но честванията по този повод вече започнаха. Част от тях е глобален проект, свързан с „Вайшнав Джан То“ като олицетворение на идеите и делото на Махатма Ганди.




Проектът е иницииран от индийското правителство, а аз бях поканена да участвам от българска страна – разказва известната певица Диана Дафова. – Участват известни имена от цял свят, които изпълняват любимата песен-молитва на Махатма Ганди.  Тя е на езика гуджарати и това беше най-голямото предизвикателство за мен. Трябваше да се направи български аранжимент, който да се придържа към оригинала, но да има и български мотиви. Мисля, че много добре се справихме с вмъкването на българския инструмент кавал в изпълнение на Недялко Недялков. Аранжиментът е на Данаил Драганов, с когото работим повече от 20 години, режисьор е Красимир Илиев. В клипа са използвани кадри от емблематични места в България, предоставени от нашето Министерство на туризма – Стария Пловдив с възрожденските къщи и Античния амфитеатър, Рилския манастир, скалния феномен „Очите на Бога“ в пещера Проходна и др. Според мен се получи доста добър вариант като изпълнение и визуална интерпретация на тази песен. Тя вече е в специална платформа, подготвена за годишнината, в сайта на индийското правителство, в различни социални мрежи. Преди дни получих едно трогателно за мен писмо, в което министърът на външните работи на Индия г-жа Сушма Сварадж изказва благодарности за моето участие в този проект, който не само допринася за връзките между отделните култури (посоката, в която работя от години), но и самата песен и проектът продължават делото на Махатма Ганди – символ на посланието за мир в света и ненасилие. Ако цитирам буквално писмото, моето изпълнение е прозвучало в различни страни и одобрено от индийската аудитория и световната общественост.


Само месец преди да започне работа върху „Вайшнав Джана То“ Диана представи клипа към „Пречистване“ – една от последните ѝ авторски песни.

Получи се интересно съвпадение – поканата от индийското правителство дойде в момент, в който работя усилено върху моя глобален проект „Един свят в хармония“, част от който е „Пречистване“. Посланията, които отправям чрез своята музика и едноименния спектакъл, са за обединение, хармоничен живот, мир, толерантност, обич между хората. Тя е с индийски мотиви, текстът е на английски, хинди, санскрит, има и фрази на пали. Това отново е международен проект. Аз съм автор и продуцент на целия проект, а текстът е от английски поет. Всички ние обединихме усилия, за да покажем богатата индийска култура, но преплетена с елементи от европейската традиция. Видеоматериалите, които използваме в клипа, са от прекрасни храмове и местности в Индия – кадри с високо качество, заснети от известна филмова компания от САЩ. Представих проекта в София и скоро след това посланикът на Индия у нас г-жа Пуджа Капур отправи към мен покана да изпълня любимата песен на Махатма Ганди. Клипът „Вайшнав“ има и субтитри на български език, тъй като посолството на Индия у нас планира обиколка из страната ни във връзка с честванията на бележитата годишнина, на която моят клип ще бъде показван. През цялата следваща година по цял свят ще бъдат организирани различни тържествени събития в почит на Махатма Ганди. Във финала на видеоклипа сме включили една негова прекрасна мисъл: „Ако повече хора се обичат помежду си, светът ще бъде едно много по-добро място за живеене“. Вярвам, че всички ние дълбоко в сърцата си знаем това, но прилагането му на практика е трудно. Необходимо е осъзнато да правим усилия в тази посока, независимо от своята национална и религиозна принадлежност.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

Младите музиканти във Филхармония "Пионер" правят всичко за "абсолютната музика"

За първи път в своята 66-годишна история Филхармония „Пионер“ ще изпълни Симфония № 3 (известна под името „Ероика“) от Бетовен. Концертът е в столичната зала „България“, вход свободен за студенти и ученици. На диригентския пулт е Любомир Денев-син, който ръководи оркестъра през последните десетина години. Любомир е завършил дирижиране в НМА в..

публикувано на 29.11.18 в 09:10