Tромпетистът Росен Захариев-Роко: За мен музиката е свещенодействие, а музикантът – служител на духа

БНР Новини
Снимка: личен архив

В последно време една българска формация значително се отличава от останалите у нас. Това е „Metaфormoзa”, името е игра на буквите в думата и значението й. Зад нея стои тромпетистът Росен Захариев-Роко. Той е „причината” родните джаз меломани да попаднат в свят, доста по-различен от очакваното. Но това не е отличителен белег само за „Metaфormoзa”, а за присъствието на Роко във всеки състав, в който свири. Започва да се занимава с музика още от дете, като голяма „школа” за него се оказва пеенето му седем години в Детския радиохор. От малък се увлича по ударните инструменти, по-късно преминава на пиано. Чарът на тромпета го завладява вече в по-осъзната възраст. Влияние оказва и неговият преподавател Антон Христов. Завършвайки средното си образование като класически инструменталист, Росен Захариев не поема по традиционния път като оркестрант, а избира свой. Значителна роля в това съдбовно решение играе Георги Корназов, цугтромбонист, негов съученик и приятел. Повече от 20 години Роко се развива и експериментира в света на свободния, импровизиращ стил на джаз музиката.
„Metaфormoзa” е сформирана през 2012 година от Росен Захариев – Роко, който свири заедно с Антони Рикев (бас), Николай Данев (барабани) и Мирослав Иванов (китара). С радост мога да кажа, че в момента съм обладан от вдъхновение и имам силното желание да се задържа в това състояние – разказва тромпетистът. – Щастлив съм, че съм музикант, щастлив съм, че това ми е работата. Случва се това, което трябва и когато трябва. Два дни преди участието ни на фестивала „Brazzobrazzie” тази година с „Metaфormoзa” влязохме в студио и записахме доста пиеси, спонтанно, без репетиции. В близко бъдеще ще ги представим и в албум, дебютен за тази формация. Причината да тръгна да търся нещо извън джаза е, че в света вече има творци, свирещи в този стил със своя специфика. Музиката, изпълнявана от „Metaфormoзa”, може да бъде наречена по най-различен начин. Тони и Ники за мен не са джаз музиканти. Справят се перфектно с groove и beat така, както повечето джазмени не го правят. Именно заради това свиря с тях. Търсил съм този начин на интерпретация от дълго време, т.е. структурата, върху която да сложа какъвто и да е мелодичен материал и да го „изкажа” с моя инструмент. Миро е инструменталист, който „плува” еднакво добре във всички музикални води, виждам как израства пред очите ми като професионалист.
Идеята за формирането на „Metaфormoзa” възникна на едно от изданията на фестивала „Аполония”. Там, заедно с Тони и Миро ни хрумна, че искаме да свирим заедно. Това е ключът към успеха според мен – да чуеш нещо, преди то да се е случило. По този начин се събират и точните хора в подходящото време. Оттам нататък всичко става от само себе си. За мен тази енергия е свързана с духа, който не спира, ако човек сам не го спре. Това, което се случва на сцената – хората разбират, че не е предварително подготвено, т. е. всичко става „тук и сега”, пред тях. Повечето формации, с които работя, са свободно импровизиращи. Не правим репетиции, а излизаме на сцената и хората са свидетели на целия процес. Това ни е работата и мисля, че се получава усещане за един невероятен полет през измеренията, който всеки път ни издига все по-нагоре.

Росен Захариев-Роко е отворен към най-различни проекти, които не са само и изцяло музикални. През лятото му предстои да прави колаборация в театрално-танцувален. Лично той има стремеж да прави опити за подобни проекти в киното.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00