Хорова музика с дъх на българска роза свързва два континента

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Музикалната компания „Варна Интернешънъл” е основана от Калин Чонев. Тази година той с екипа си продуцира единадесет концерта в девет града на Австрия, Чехия, България, Турция и Англия. Меломаните имат възможност да чуят пет оркестъра и дванадесет хорови състава от САЩ. В програмата е включена и една интересна българо-американска премиера. На 30 май в зала „България” беше изпълнена най-новата творба на композитора Георги Андреев, който е и диригент на НФА „Филип Кутев”. Последното му произведение е по текст на Скот Кеърънс и е озаглавено „Rose Tear”. В него се възпява маслодайната роза, един от символите на България. На сцената своето майсторство показаха Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, хор „Космически гласове” и два американски хорови състава – Shrine of the Ages и Master Chorale of Flagstaff. Слушателите чуха още оригинални аранжименти на българска народна музика, афро-американски спиричуъли, класическа и съвременна хорови пиеси. Д-р Едит Копли – диригент на американския състав сподели за БНР: Огромно удоволствие е за мен да бъда в България. Никога не съм идвала досега във вашата страна. Творбата на Георги Андреев е прекрасно съчетание между вокална и инструментална музика. От текста на Скот Кеърънс и музиката на българския композитор се получи една много интересна творба. Студентите хористи, които я изпълняват, са много развълнувани от тази премиера и от възможността да представят произведението тук. Имам впечатленията от българската народна музика, тъй като през последната година непрекъснато я слушаме.

Концертите, подготвени от продуцентската компания за музикалния сезон, продължават през месец юни в различни градове на страната ни – в Пловдив, във Варна, както и в Истанбул (Турция). Те ще бъдат под палката на американския диригент д-р Едит Копли. В тях ще участват хоровете от Аризона (САЩ), Национален фолклорен ансамбъл „Филип Кутев”, хор „Космически гласове” с диригент Ваня Монева, оркестърът на Държавна опера Пловдив, оркестърът на Държавна опера Варна, както и джазов хор „Boğaziçi” от Истанбул. Идеята на продуцентско-музикалната компания „Варна Интернешънъл” вече 16 години е да организира международни концертни турнета. Освен това провежда ежегодни музикални академии в множество градове в България. Аз винаги дълбоко се вълнувам, когато видя мъже и жени от различни националности и култури, обединени от една-единствена платформа, с една-единствена цел: да честват музиката – споделя Калин Чонев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00