За четвърти път „A to jazZ“ ни отвежда на открито с джаз музика

Снимка: atojazz.bg

От 27 до 29 юни джаз музиканти от Португалия, Испания, САЩ, Камерун, Кабо Верде, Куба, Мексико и България ще покажат своето майсторство на фестивала „A to jazZ”. Това е неговото четвърто издание и отново се провежда с подкрепата на фондация „Америка за България“. Музикалното събитие е част и от  кампанията „София – Европейска столица на културата 2019”. Основан през 2011г. форумът всяка година е посветен на конкретен стил. Стартира с джаз от 30-те на XX век, следва соул и фънк през 2012, премина през латино вълната миналата година, за да стигне до етно-уърлд ритъма това лято. Подробности разказва Петър Димитров – организатор на музикалното събитие:

Представяме необятния свят на етно музиката, пречупена през призмата на джаза на това издание. Откриваме го на 27 юни в Южния парк с един нов проект на „Музикална къща“ БНР – „Jazzophonia” (Джазофония), представен от Биг бенда на медията – диригент Антони Дончев. Заедно със състава на сцената на “A to jazZ” се качват и ромските виртуози Мартин Любенов (акордеон), Орлин Памуков (кларинет), Ангел Тичалиев (тромпет) от „Карандила”, Ангел Демирев (китара) и Миладин Ангелов-Миле (саксофон).

На сцената през първата вечер на „A to jazZ” освен българска етно джаз музика всички фенове ще се насладят и на испанското фламенко. Това ще се случи благодарение на музикантите от формацията на Пако де Лусия – „Caramelo Flamenco Latin Jazz“. Те ще представят испано-кубинския проект, чиято първа част ще се превърне в своеобразен трибют на наскоро напусналия този свят виртуозен фламенко китарист.

„Михаил Филипов квинтет“Откакто джаз фестивалът „A to jazZ” съществува, сцената му е отворена за дебюти на млади формации. Тази година честта се пада на „Михаил Филипов квинтет“ – млади момчета, които за първи път ще свирят на джаз фестивал. Те откриват втората вечер (28.06) със свой концерт. Какво да очакваме след тях, разказва отново Петър Димитров:

Димитър Льолев (саксофон) в компанията на Антони Дончев, който този път е на пианото, Борис Таслев (бас) и Борислав Петров (ударни) ще представят авторския албум на саксофониста – „Родопология“. Роден в град Смолян, Димитър Льолев отдава своята любов към красотата на Родопите в този свой проект. В него инструменталистът интерпретира специфичния за областта фолклор чрез интонациите на джаз музиката.

Тито ПаришИ втората вечер ще завърши с чуждо участие. Тито Париш ще представи стилистиката на португалската „морна“ сцена, произлизаща от Кабо Верде. Тито е един от композиторите, работил с емблемата на този жанр – покойната вече Сезария Евора.

Как ще завърши четвъртото издание на джаз фестивала “A to jazZ” на 29 юни, отново разказва неговият организатор Петър Димитров:

Страстната родна фламенко формация „Банда дел Падре“ ще даде началото на последната вечер на 29 юни. След тях на сцената в Южния парк ще се качи триото Петър Ралчев (акордеон), Стоян Янкулов-Стунджи (ударни) и Ангел Димитров (китара). Те ще подгреят публиката преди концерта на Ричард Бона – един от най-големите джаз басисти. Сега ще свири с афро-кубинската формация Мандекан Кубано (Mandekan Cubano), която идва от Ню Йорк, специално за участието си в София.

Столичният клуб „Студио 5“ ще се превърне в арена на джаз импровизациите, след приключването на концертите в Южния парк. Там триото на Ангел Заберски син всяка вечер ще изнася джем сешъни.


И тази година организаторите от „A to jazZ“ са помислили за най-малките. На 28 и 29 юни ще има детски работилници, в които малчуганите ще изработват маракаси, ще учат сценография, както джаз и етно танци. Инициативата е съвместна с „Академия за сценични изкуства“ от Ливърпул на сър Пол Макартни.

Снимки: atojazz.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00