Три красиви гласа, обединени от обща мечта

БНР Новини
Снимка: личен архив

Една формация преобърна представите за операта през последните две десетилетия на ХХ в. С изпълненията си тримата тенори – Лучано Павароти, Пласидо Доминго и Хосе Карерас, спечелиха сърцата на милиони по земното кълбо. В малка, но богата на таланти България, световноизвестните певци имат своите последователи. Историята на трио „Уникалните гласове”, започва през 2007 г. За първите стъпки на състава разказва единият от певците – Веселин Вачев:
„Представихме се на хореографа и импресарио на ансамбъл „Българе” г-н Христо Димитров. Той много ни хареса и изрази желание да работим заедно, в последствие стана и наш продуцент. От 2009 г. съставът се оформи в настоящия си вид. Към мен се присъединиха Георги Петров и Борис Луков. Правилото, към което и тримата се придържаме, е да бъдем професионалисти. Ние работим за една кауза – да привлечем хората към жанра, да направим нещо стойностно. Естествено, понякога имаме различия по много въпроси. Това си има и своята положителна страна – търсим различни интерпретации докато открием онази, която най-много се харесва на публиката. Правим компромиси един с друг, разрешаваме всяко разногласие с интелигентен разговор. Дай Боже, да се разбираме така и занапред.”

Наред с класическия репертоар, тримата тенори работят и в сферата на популярния жанр. В концертите си включват евъргрийни, рокендрол и други стилове и все пак винаги остават верни на голямата си любов – операта. Наскоро те представиха своя дебютен албум. Той съдържа едни от най-известните и обичани арии и канцонети в оперния репертоар. Дискът завършва с арията на принц Калаф от последно действие на операта „Турандот” от Джакомо Пучини. Ликуващият възглас на финала – „Vincero!” („Ще победя” в превод от италиански език), дава името на албума. Веселин Вачев обяснява защо решават да го озаглавят по този начин:

„Включили сме някои от най-известните творби от теноровия репертоар. Направихме албум, който отразява нашата същност. Ние искаме да бъдем победители, изпълненията ни да носят този заряд. Желанието ни е като си пусне диска, слушателят да се изпълни с хъс да побеждава във всички свои начинания. Наши почитатели, които вече са го чули, казват че за тях е било едно доста емоционално преживяване. Надявам се наистина да е така.”

Тримата български тенори са концертирали в САЩ, Канада, Русия и други страни от Европа. Паралелно с това всеки от певците има самостоятелни изяви. Най-младият от тях, Борис Луков, е солист на Варненската опера. „Много се гордеем с него, той прославя родината ни в чужбина с многото турнета, в които взе участие” – казва Веселин Вачев.

При такъв състав аналогията с първообраза не може да се избегне. На въпроса кой е личния му фаворит сред тримата тенори, Веселин Вачев отговаря:

„Не бих могъл да посоча като свой фаворит един от тримата, просто защото на сцената те бяха едно цяло. Пласидо Доминго има страхотен тембър, Лучано Павароти притежаваше невероятно излъчване, а гласът на Хосе Карерас, особено в младите му години, е разкошен. Красотата на теноровия диапазон се среща все по-рядко. Това бе една от причините да наречем състава си „Уникалните гласове”. Ние сме уникални с енергията, която излъчваме когато сме заедно на сцената. А Павароти, Доминго и Карерас носеха една магия, сама по себе си недостижима.”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00