Фестивал „Сподели музиката – вечери в двореца „Врана”

БНР Новини
Снимка: БГНЕС
На девет километра източно от центъра на София, е разположен дворецът „Врана”. През 2001 г. Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза дариха комплекса на Столична община с цел създаване на отворен музей, архив и специализирана библиотека, посветени на историята на царската династия. От 12 до 14 септември великолепният природен парк на двореца ще бъде огласен от шедьоври из световната музикална съкровищница. Фестивалът „Сподели музиката” среща публиката с трима изтъкнати диригенти в три последователни вечери. Повече научаваме от директора на Софийска филхармония г-н Явор Димитров:
Може да се каже, че това което предстои, е премиера за България. Идеята на Софийска филхармония и Столична община е да се създаде една нова сцена преди Деня на София (17 септември), където да звучи предимно симфонична музика. Проектът е аналог на вечерите в парка на Военната академия, организирани от Националната опера. Идеята възникна в един разговор с кмета на града ни г-жа Йорданка Фъндъкова. Щастлив съм, че тя я посрещна с разбиране и ето ни вече в навечерието на самия фестивал. Първия ден ще бъде поднесена програма с участието на главния диригент на филхармонията Мартин Пантелеев и обичаното от българската публика сопрано Вера Гиргинова. Подбрали сме любими произведения на почитателите на класическата музика. Надявам се, че романтичната атмосфера на двореца ще допринесе за това посетителите на фестивала да се чувстват комфортно.






В програмата на първата фестивална вечер присъства творба и на Мартин Пантелеев – „Островът”. За нея Явор Димитров разказа:

Това е едно произведение, което включихме преди време в репертоара на Филхармонията и много се хареса на публиката. С него показваме нашия главен диригент и като композитор. Той има своята завидна биография в тази област зад граница. Мартин е автор, който насочва творчеството си към ценителите на хуманната музика. Тя носи романтичен привкус, съчетан с импресионистични елементи. Идеята й е да свърже сърцето и душата в едно цяло, а емоцията е водеща.

Тъй като дворецът „Врана” е все още в процес на реставрация, концертите ще се провеждат на открита сцена в парка на комплекса. Това налага и ограничение в броя на посетителите – осигурени са около 350 места. Все пак става дума за национален паметник на културата, тези обстоятелства определят и характера на програмата – казва Явор Димитров и добавя: Идеята на втората вечер е среща на поколенията, а именно Софийска филхармония и филхармония „Пионер” под палката на Максим Ешкенази. Реализирахме успешно този проект в зала „България”. Отново искаме да покажем, че Софийска филхармония е институт, съпричастен към това да подава ръка и да помага максимално на своите млади колеги.

Третата вечер на фестивала ще има различен оттенък. В нея ще участва Национален филхармоничен хор „Светослав Обретенов”. Предстоящият сезон ще мине под неговия знак, тъй като се навършват 70 години от основаването му. Този финален концерт от програмата на „Сподели музиката” ще бъде под палката на Любка Биаджони, а солисти ще са сопраното Марта Торбидони (Италия) и тенорът Михаил Михайлов. Надявам се да се насладим на три успешни вечери под открито небе с публика, която обича класическата музика и с нашия оркестър, които заедно с радиосимфониците отстоява високите критерии за симфонична музика.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00