Лауреатски дни „Катя Попова” – сред най-забележителните културни събития на България

БНР Новини
Марк Бушков
Снимка: предоставена от организаторите

Лауреатските дни „Катя Попова” са един от най-дълголетните музикални форуми у нас. Създадени са през 1966 г. по идея на голямата оперна певица, чието име носят. Артист с неподражаемо очарование и талант, Катя Попова напуска този свят твърде рано, оставяйки неголям брой записи и незаличими спомени сред своите съвременници. Според организаторите, това е първият фестивал в света, който предоставя сцена само на млади изпълнители, получили престижни награди през последните две години.





В завършилото преди дни ХХIХ издание взеха участие певци и инструменталисти от България, Белгия, Украйна и Сърбия. Програмата включваше два симфонични концерта с участието на Плевенска филхармония под диригентството на Йордан Дафов и Деян Павлов и две камерни вечери. На откриването чухме двама млади певци – Доротея Доротеева (сопран) и Петър Димов (баритон). А също – цигуларя Марк Бушков от Белгия. Роден във Франция, той е син и внук на известни руски музиканти и педагози. Свири с великолепен инструмент, изработен от Жан Батист Вийом (1895 г.). За Радио България той предостави свой албум – записи на живо, заедно с пианиста Петер Лаул.
Саша Гринюк Снимка: Албена Безовска

Публиката имаше уникалния шанс да чуе още няколко млади музиканти с впечатляваща световна кариера. Един от тях – украинецът Саша Гринюк очарова меломаните с великолепното си изпълнение на пиеси от Едвард Григ, Й.С. Бах, Бузони и Арво Пярт. Възпитаник на Националната музикална академия в Киев и Guildhall School, лауреат на повече от десет големи музикални състезания, Саша вече е издал и един изключително интересен албум с произведения от Глен Гулд и Фридрих Гулда.

Никола Пекович и Йосиф Шукеров Снимка: Албена Безовска

Съвременна музика, изпълнена на хармоника – не се случва често, но в афиша на Лауреатски дни „Катя Попова” имаше и такава програма. Инструментът, който е от една и съща група с акордеона, беше в майсторските ръце на Никола Пекович от Сърбия. Носител на награди от големи конкурси в Канада, Испания, Русия, Сърбия, Украйна, той е концертирал в цяла Европа, в Китай и др.

За пръв път съм в България – разказва той. Това е безценен опит за мен. Запознах се с много музиканти, чух интересни концерти. Притеснявах се как публиката ще възприеме съвременните автори, които изпълнявам, но получих много топъл прием. Остана време и да разгледам Плевен. Градът ми хареса, но най-много ме впечатли гостоприемството на хората. С удоволствие бих дошъл отново.

Надя Стоилова Снимка: предоставена от организаторите

Освен международните конкурси, които е спечелила в България, флейтистката Надя Стоилова цени особено много втората си награда от „Концертино – Прага” и първата от „Jeunesses musicales” – Букурещ. Малко над 20-те, тя е студентка в НМА, работи като оркестрант, но най-голямото удоволствие за нея е да свири като солист.

Имах шанс да се насладя на работата с маестро Дафов и Плевенска филхармония. За мен беше прекрасна възможност, чувствах се добре на сцената. По време на репетицията получих много ценни съвети от диригента и благодарение на него бях уверена на концерта. Радвам се, че съм част от Лауреатските дни.

Станислав Христенко Снимка: предоставена от организаторите

Своите впечатления сподели и Станислав Христенко. Пианистът е концертирал в най-престижните зали по света с някои от най-реномираните оркестри. Той разказа, че има приятели от България, от които е слушал много за страната ни. И още:

За съжаление, никога не остава време да разгледам градовете, в които свиря. Понякога се връщам специално, като турист. Бих искал да дойда и в България. Аз съм от Харков, Украйна, живял съм малко в Москва, а вече шест години съм в САЩ. Тук във въздуха има нещо, което ме кара да се чувствам почти като в родината си. Чух и другите изпълнители, видях колко сърдечно бяха приети. Аз също се чувствах прекрасно като артист. Наблюдавах хората как слушат, как аплодират. Подобна публика винаги ми дава щастие и надежда за бъдещето.

Лора Маркова Снимка: Албена Безовска

Много неща са се променили от времето на първите издания, когато фестивалът е бил подкрепян от държавните институции и цялата културна общественост на Плевен. Днес общината възлага част от организацията след конкурс за обществена поръчка. И се надява победителите от престижни състезания да не са запълнили програмата си за няколко години напред с ангажименти към големи импресарски и звукозаписни компании. Основен организатор на последните две издания е Мартин Кърнолски и екипът му от „НеоАртЗона”.

Много се радвам, че когато говорим с мениджърите по света, установяваме, че знаят за Лауреатските дни и се отнасят с огромно уважение” – споделя Мартин. „Заслугата за това е на всички, които са работили през годините. Последните две издания и ние добавихме своята „капка”. Думата фестивал носи празничност, а аз винаги съм бил убеден, че не само концертите допринасят за това. Мога да кажа, че тази година имаше прекрасна атмосфера. Разменяха се контакти, родиха се нови приятелства. Станислав и Никола вече се уговориха да свирят заедно. Младият акордеонист (хармоникаш, както се нарича той самият) се срещна с учениците от Музикалното училище. Даде им много ценни съвети. Нещо повече – през ноември за Ниш, където той е асистент в университета, заминава първата група акордеонисти от Плевен. Те ще вземат участие в майсторски клас. Ако се върнем към ХХVIII издание, ще си припомним, че чешкият виртуоз на тромпета Вит Отахал показа на учениците непознати инструменти от медната група. А китайският виолончелист Бонян Тян, който преди две години спечели публиката в Плевен, през 2014 г. взе участие в Международния фестивал „Софийски музикални седмици”. Това е и нашата цел – за младите таланти от България и света да има следваща стъпка в професионален план. Със сигурност на това се надяват и младите участници, които не успяхме да ви представим – 11-годишната цигуларка Лора Маркова, класическите китаристи Йосиф Шукеров и Георги Димитров, пианистките Инес Симеонова и Христея Маркова, виолистката Камелия Първанова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00