„Свободата е в душата и в музиката” – 25 години „Подуене блус бенд”

Снимка: БГНЕС

Васко Кръпката със своята група „Подуене блус бенд” се превърна в емблема на свободния дух и на политическите промени у нас през 1989 г. Той беше първият, който възпя края на една епоха в песни като „Комунизмът си отива”, „Нека бъде светлина” и др. Оттогава много неща се промениха, много неща останаха и същите, а блус музикантът продължава да ни припомня в песните си, че няма нищо по-ценно от свободата на духа. Така изминаха двадесет и пет години в търсене на по-добрия път и в търсене на истината. Формацията ще отбележи тази годишнина с нов албум и европейско турне под надслов „25 години падане на Берлинската стена, 25 години Свободна България, 25 години „Подуене блус бенд”. Ето какво сподели за Радио България Васко Кръпката: Горд съм, че работя толкова време с такива музиканти. За тези години сме доказали, че правим хубава музика. Интересно и весело си живеем и нямам търпение да видя какво ще стане в следващите двадесет и пет. Сега се занимавам основно с две неща: все още търся подходящо място за голям концерт в София. Първоначално мислех да го направим на гара Подуене, но се оказа, че там е малко пространството. Искам да е на по-оригинално място от традиционните зали. Другият ми приоритет в момента е предстоящото европейско турне, което започва с концерт в Брюксел. С „Подуене блус бенд” сме изнасяли концерти там неведнъж, но са били в заведения, където се събират българи. Благодарение на Даниела Горчева, която живее в Холандия, имаме възможност за първи път да свирим в концертната зала на Европейския парламент на шести октомври. Много се радвам, че ще прекрача този праг. Щастлив съм, че България вече е обърната към свободния свят.

След Белгия турнето на „Подуене блус бенд” продължава в Люксембург. Там музикантите ще свирят за четвърти път, но сега концертът им ще бъде в джаз клуб в Абатството на държавата, където е подписан документът за присъединяването на България към Европейския съюз. Следва концерт в библиотеката на Амстердам. Там се намира и Радио „Амстердам”. Преди години Васко Кръпката е бил гост на програмата и е свирил в ефир на китарата на Георги Минчев. Блусарят е участвал и в документалния  филм „Емигранти”, посветен на емигрантите от Източна Европа, заснет от холандска телевизия у нас. След  Амстердам, групата заминава за Лондон – така се сбъдва една мечта на Васко Кръпката. Там концертът ще е на 10 октомври.

По повод 25-ата годишнина, Васко Кръпката, заедно с останалите музиканти от блус бандата, подготвят и албум. Записали са вече осем песни от него. Имаме песен за децата на града, имаме и такива с интересни заглавия като „Дървен рок” и „Пълен плейбек” – добавя още музикантът. Никога не ни напускат хумора и иронията. Композицията, която дава име на целия албум, съм озаглавил „Пътят”. Написах я още миналото лято, като поканих моя стар приятел, покойния вече Джоко Росич, да запише един речитатив в нея. Странното е, че след неговото участие, аз не мога да довърша песента. Така че още работя по нея. Все пак накрая завършвам с думите, че ако няма път, ние ще го прокараме. Албумът „Пътят” ще бъде готов към края на годината.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00