„В едно кафе за двама” – нов албум на група „Спринт”

Снимка: архив

За 35 години група „Спринт” минава през различни промени както в състава, така и в стилово отношене. Мелодичен рок и ню уейв са част от музикалните експерименти на формацията. Със сигурност са сполучливи, а като доказателство за това са някои от песните им, останали в историята на българската забавна музика. Важна част от развитието на „Спринт” се оказва активната звукозаписна дейност, която групата разива в БНР през 80-те години на миналия век. Тогава музикантите свирят в много албуми и песни на родни изпълнители, записани в националната медия. „Спринт” са изпълнявали ролята на ритмична секция към Биг бенда на БНР.

Във времето формацията продължава да се развива и не спира да издава песни и нови проекти. Повече от двайсет години музикантите изнасят концерти както в Русия и бившите съветски републики, така и в Азия. В Япония и Южна Корея рок бандата и досега е желан гост.

Пейо Пеев, основател на формацията, ни връща към историята на най-новия компактдиск „В едно кафе за двама”. Той е тринадесети в дискографията им, като музикантите са събрали в него десет авторски песни. Албумът ни е дългоочакван и от нас, и от феновете ни, защото го записвахме в рамките на една година. Стилът може да се определи като британски поп. Интересното е, че сега наблягаме изцяло на мъжкото присъствие, за разлика от друг път, когато в състава ни има и женски вокал. Идеята за проекта дойде от Петър Гюзелев, който за съжаление не е вече между нас. През последните години той често работеше с нас. Така записахме и един негов албум. По време на работата ни чух няколко песни, които той не беше включил. Харесаха ми и така Пепи ги подари за „Спринт”. По този начин записахме сингъла „В едно кафе за двама”, който даде име и на целия ни нов албум. А ние решихме да го посветим на Петър Гюзелев. Сложили сме и песен в негова памет – „Една звезда отиде към небето”, по текст на Волен Николаев. В проекта има и мои композиции, и на Асен Драгнев (клавишни), и една на Емил Колев (бас китара, вокал) – най-младият ни колега в групата. Мисля, че като цяло всичко се получи много добре в албума. Една от последните ни песни, която също е тук – „Съвет”, бързо стана популярна в Русия и стана причина за предстоящото ни турне там. Тя се върти в руското радио „Максимум” в класацията за чужди изпълнители. Очаквам да имаме успех с нея.

През декември музикантите ще правят промоция на новия си албум в София. Сега вълненията им са свързани и с предстоящи концерти в добре познати за тях дестинации. В края на октомври рок група „Спринт” заминава на турне в Русия: Програмата, която ще изнесем, ще представя както песни от новия ни албум, така и добре познати на руската публика сингли – добавя отново Пейо Пеев. Там ние сме членове на една рок федерация. Тя от своя страна ни организира концерти и пътуваме по тази линия. Турнето ни сега включва Москва, Нижни Новгород, Астрахан и Казан. На сцената ще сме заедно с известната за руската публика формация „Алиса”. Двете групи делим сцената, като всяка прави шоу по един 45 минутен сет.

След Русия „Спринт” имат пет концерта в Армения и Грузия. В началото на 2015 г. техен домакин ще бъде „Hard Rock Café” в Токио за два концерта. Азиатското турне на рок бандата ще продължи с още няколко музикални представления в Южна Корея.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00