Във „формат бонзай”, но с несломим дух – фестивал „АмБъл – 2014”

Снимка: AmBul 2014

С концерт на „Словена квартет”, озаглавен „Етно Европа”, започна фестивалът „АмБъл2014” (AmBul). Основан през 1998 г. от американеца Джефри Дийн и организиран от фондация „Арденца”, фестивалът е утвърден форум за представяне на нови и непознати творби от американски и български композитори, място за среща и сътрудничество между творци от България и САЩ, подиум за млади изпълнители…” – така пише в сайта на събитието. А неговите неизброими почитатели знаят, че програмата защитава тези ценности издание след издание. Обикновено „АмБъл” се провежда през октомври и продължава около седмица. Първото изключение от това правило е тазгодишният четиринадесети поред фестивал. Пианистката Даниела Дикова, представител на „Арденца”, разказва:

Ние се шегуваме, че тази година фестивалът е във „формат бонзай”. Разбира се, причината е липсата на финансиране. Но ние сме упорити. Убедени сме, че ценностите, зад които заставаме и защитаваме всяка година през октомври, трябва да имат развитие във времето. Това ни мотивира да не се отказваме и да отбележим присъствието си и тази година, макар само с три концерта. Първият е на „Словена квартет” с ръководител Звездана Новакович от Словения. Тя използва славянски и български звучности, създавайки авторска музика и импровизации. В квартета Звездана е заедно с три певици, които познава от обучението си в Академията за музикално и танцово изкуство – Пловдив. Спечели ни нейният ентусиазъм да твори върху основата на българския фолклор. Знаем колко неизчерпаема съкровищница е нашето традиционно музикално наследство, но сякаш понякога забравяме това, а хора като Звездана ни го припомнят. Този път фестивалът не е ситуиран в една седмица, както обикновено. Следващите събития са през ноември. Предстои концерт на джаз тромпетиста Венци Благоев и неговата формация „Джазтет”. Завършваме с програма, посветена на българската класика. Ще прозвучат произведения от Константин Илиев и Любомир Пипков, а също – творба от Георги Арнаудов, написана специално за фестивала „Вива пиано“, но в нова транскрипция. Благодарни сме на Посолството на САЩ в България за подкрепата, както и на нашите домакини от библиотеката „Американски ъгъл“ (American Corner). Намирам, че залата на „Американски ъгъл“ е много подходяща за музика с експериментаторски и импровизационен характер. Екперимент, новаторство, импровизация са и основните линии на фестивала „АмБул“.

Звездана Новакович обича да казва, че е в България „от две много хубави години“. У нас завърши специализация по народно пеене при проф. д-р Светла Станилова. Освен певица тя е и арфистка. Ето какво разказа за проекта „Етно Европа”, в който е заедно с Гергана Павлова, Невяна Ганева и Диляна Василева – солистки на асамбъл „Тракия“.

„Словена квартет” Снимка: Албена Безовска

Идеята за създаването на „Словена квартет” дойде от моята любов към народната музика. Много ми харесва да слушам българските гласове. Тази старинна вокална техника отваря вътре в мен непознати светове. Мисля, че това е най-прекрасното нещо, което може да изпее една жена. Чувствам се щастлива когато пея с чудесните изпълнителки в квартета. С това старо изкуство аз се опитвам да пътувам през славянските култури. Вие имате славянски корени, а аз съм от Словения и виждам много еднакви традиции в двете култури. Например българските кукери – в моята страна имаме същия обичай, но се нарича „куренти”. Ние сме от един род, както казваме в Словения „староцърковно славянство”. Привлечена от народната ви песен, започнах да правя аранжименти на старинни български образци, а също – на словенски, белоруски, сръбски, хърватски. Ще се опитам да „отида” с музиката си навсякъде, където има славяни.


На концерта в рамките на „АмБъл“ квартет „Словена“ изпълни авторска програма, изградена върху известни български народни песни, американски и словенски фолклор. Малко са вокалните формации у нас, които могат да си позволят толкова сложен репертоар. При това изпълнен блестящо, с изключително чувство за фолклорните стилове, съвременните хармонични решения и неподправен артистизъм.

 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петьо Костадинов: „Гайдата е непрекъсващ извор на идеи и на нови музикални открития“

Това също прилагам и в „Булгара“. В тази група се чувствам свободен когато свиря, заедно с колегите там много се забавляваме. Музиката на „Булгара“ е съчетание   на българския фолклор с рок, джаз и други стилове. Свирим предимно по клубове и на фестивали в България и Европа. През 2003-2004 г. имахме удоволствието да свирим заедно в зала..

публикувано на 13.12.18 в 11:36
Стойо Крушкин (вторият от ляво, седнал ) и неговият оркестър. Стилтън, Пенсилвания, САЩ, 1915 г.

Стойо Крушкин и неговият Bulgarian Balkan Band

Стойо Крушкин e сред първите български гвардейски музиканти след Освобождението. Известно е, че през 1878 г., скоро след възстановяването на Българската армия, е взето решение за създаване на военен духов оркестър. Правителството сключва договор с 20-ина чешки музиканти, които поставят началото. Крушкин е роден на 25 декември 1882 г. в село..

публикувано на 11.12.18 в 14:40

Да свириш с цигуларя Петър Делчев – неземно преживяване

Преди половин век българският цигулар Петър Делчев печели за втори път четвърта награда на престижния международен конкурс за цигулари „Николо Паганини“ в Генуа – Италия. Предишното отличие на същия конкурс е само година по-рано, когато Петър е на 17 г. и е необходимо специално разрешение, за да бъде допуснат до състезателните турове. Нека..

публикувано на 07.12.18 в 12:05

Много усмивки и празничен дух

За малките певци от Детски хор „Бодра песен“-Шумен декември е изпълнен със събития. Основан преди 55 години от проф. Венета Вичева, съставът е приел за своя рождена дата 5 декември. Тогава е първата репетиция, на която идват 110 деца. Денят винаги е повод за поклон пред делото на първия диригент, както и за весел детски празник. От 2011 г. на..

публикувано на 06.12.18 в 14:04
Награждаването на Майкъл Бътън, Йоан Димчовски и Самуел Соломон

Пъстра палитра от професионални срещи и конкурсни вълнения

Преди дни в Плевен завърши четвъртото издание на Международния фестивал на китарата. Основател и художествен директор е Николай Михайлов – млад преподавател по класическа китара, изпълнител, автор на филмова музика. Той е главният организатор, заедно със сдружение “Изкуството до мен” и читалище „ЛИК- 1959“. Събитието подкрепят и община Плевен,..

публикувано на 05.12.18 в 14:29

Богата история и многобройни изяви

Тази година женският народен хор „Елица“ отбелязва 30 години от основаването си. В своята богата история съставът е записал многобройни концерти и участия на различни фестивали. Има издадени два компактдиска, в процес на подготовка е следващият албум, който ще бъде записан през 2019 г. От две години диригент на „Елица“ е Димитър Стоянов,..

публикувано на 05.12.18 в 08:10

„Вайшнав Джан То“ обикаля света в почит към Махатма Ганди

Добър човек е този, който чувства болката на другите, помага на живеещите в бедност и не позволява гордостта да завладее съзнанието му… Езикът му никога няма да изрече лъжа… В неговото съзнание съжителстват всички религии… Това е част от българския текст на„Вайшнав Джан То“ – известен химн, написан през XV век от поета Нарсимха Мехта. В случая..

публикувано на 04.12.18 в 13:00